Науково-дослідна лабораторія «Інклюзивної педагогіки»

Науково-дослідна лабораторія  «Інклюзивної педагогіки» заснована 1 листопада 2013 року на базі кафедри корекційної педагогіки та психології факультету дошкільної та корекційної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

Керівник – Демченко Ірина Іванівна – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри корекційної педагогіки та психології

previewДемченко Ірина Іванівна

Основні завдання лабораторії:

– вивчення й узагальнення зарубіжного та вітчизняного досвіду теорії і практики інклюзивної педагогіки;

– наукове обґрунтування й розроблення інноваційних форм, методів, засобів і технологій інклюзивного навчання, виховання й розвитку суб’єктів педагогічного процесу в системі неперервної освіти України;

– формування готовності викладачів, студентів, учителів, вихователів, практичних психологів, соціальних та корекційних педагогів до професійної діяльності в умовах інклюзивної освіти;

– організація і проведення науково-організаційних заходів з метою поширення й апробації результатів наукових розвідок з питань інклюзивної педагогіки;

–  розроблення й  реалізація у навчальних закладах дошкільної, середньої та вищої ланок освіти проекту «Алтея», що охоплює методичну систему психолого-педагогічного та соціально-реабілітаційного супроводу розвитку особистості  в умовах інклюзивного навчально-виховного процесу.

Співпраця

з державними структурами, науковими установами та освітніми закладами:

Науково-дослідна лабораторія «Інклюзивної педагогіки» Уманського державного педагогічного університету має досвід плідної співпраці з науковими і освітніми інституціями як України, так і закордону, що засвідчено підписанням угод про співпрацю.

  1. Підписано угоду про партнерство з Міжнародним центром інклюзивної освіти, створеного при Інституті економіки, управління та права (м. Казань). Центр об’єднує освітні установи, асоціації, компанії з Росії і зарубіжних країн з метою організації міжнародних досліджень і реалізації ідей інклюзивної освіти в педагогічній практиці. Партнери Центру беруть участь в таких заходах, як: конференції, форуми, семінари, присвячені проблемам інклюзивної освіти, проведення спільних досліджень з даної проблеми, публікації наукових статей у відкритому електронному журналі Центру, видання спільних монографій (у березні 2014 році викладачі кафедри брали участь у Другій міжнародній конференції «Педагогка, психология и технологи інклюзивного образования» ( м. Казань).
  2. Упродовж кількох років налагоджено співпрацю з Інститутом спеціальної педагогіки НАПН України відповідно до укладеної в листопаді 2011 року угоди про співпрацю між Інститутом спеціальної педагогіки НАПН України та Інститутом розвитку дитини Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини (відповідно до умов угоди про спільну діяльність та партнерство проводяться спільні  науково – пошукові, консультаційні, просвітницькі та інформаційні заходи: у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна» (м. Київ) проводилась спільна з Інститутом спеціальної педагогіки НАПН України підсумкова науково-практична конференція «Актуальні проблеми інклюзивної освіти» і в рамках ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук у 2012/2013,  2013/2014 н.р. наші студенти не лише брали участь, а й виборювали призові місця  (Гаврилюк Анжела – 3 місце).
  3. Результатами співпраці з кафедрою природничо-математичних дисциплін та логопедії Херсонського державного університету є постійний моніторинг якості виробничої (педагогічної) практики майбутніх дефектологів та моніторинг науково-дослідної роботи педагога в інклюзивній школі (результати моніторингу було оголошено на регіональному семінарі: «Методичні аспекти інклюзивної педагогіки» в травні 2014 року який проводився на базі Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Також, викладачі кафедри природничо-математичних дисциплін та логопедії Херсонського державного університету брали участь у всеукраїнській науковій конференції молодих учених та студентів: «Вплив навколишнього середовища на формування особистості»  (квітень 2014р. м. Умань).
  4. Згідно до договору про науково-методичне співробітництво з кафедрою корекційної педагогіки та інклюзивної освіти Кам‘янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка члени науково-дослідної лабораторії «Інклюзивної педагогіки» УДПУ імені Павла Тичини беруть участь у щорічній міжнародній конференції «Корекційна освіта: історія, сучасність та перспективи розвитку».
  5. Відповідно до угод про співпрацю з Уманським гуманітарно-педагогічним коледжем ім. Т.Г. Шевченка проводилась спільна міжвузівська науково-практична конференція науковців, аспірантів, педагогічних працівників та студентів «Інноваційна діяльність педагога в сучасному освітньому просторі», спільний регіональний науково-практичний семінар: «Розвиток корекційної освіти в Україні».
  6. Науково-дослідна лабораторія «Інклюзивної педагогіки» тісно співпрацює із загальноосвітніми та спеціальними навчальними закладами місцевого, районного та обласного значення про що свідчать укладені угоди про співпрацю: Дошкільний навчальний заклад «ясла-сад» комбінованого типу  № 25; Дошкільний навчальний заклад «ясла-сад» комбінованого типу  № 5; Миронівський навчально-виховний комплекс; Краснопільський НВК «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа» Уманської районної ради; Великосевастянівський НВК Христинівської районної ради; Шевченківська спеціалізована ЗОШ – інтернат з поглибленим вивченням предметів гуманітарно-естетичного профілю; Уманський дитячий будинок для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку змішаного компенсуючого типу; Центр реабілітації дітей професійної підготовки «Пролісок»  управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради; Дошкільний навчальний заклад «ясла-садок» комбінованого типу  №15; Навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа» № 24; Спеціалізований дошкільний навчальний заклад № 7; Спеціалізований дошкільний навчальний заклад № 8 «Логопункт»  (у жовтні на базі УДПУ викладачі факультету та кафедри корекційної педагогіки та психології спільно з міським та районним відділами освіти провели для завідувачів та методистів дошкільних навчальних закладів науково – практичний семінар «Психолого–педагогічний супровід гармонійного розвитку дитини в умовах інклюзивної освіти»,  «Психолого-педагогічний та соціально-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в навчальному закладі», який проходив на базі Шубиноставської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів, Лисянського району, Черкаської області).

Форми роботи:

  • засідання лаборатої;
  • кругі столи;
  • конференції;
  • семінари;
  • майстер-класи;
  • індивідуальна робота.

Результати роботи:

Захист дисертаційних досліджень на здобуття ступеня кандидата педагогічних наук

Білан Валентина Андріївна аспірант Херсонського національного технічного університету; викладач кафедри корекційної педагогіки та психології (28 березня 2014 р. м. Умань).

Тема дослідження: «Формування естетичного ставлення майбутніх дефектологів до корекційно-педагогічної»

Спеціальність: 13.00.07 – теорія та методика виховання

Науковий керівник – член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Бутенко Володимир  Григорович

Попередній захист дисертаційного дослідження на здобуття наукового  ступеня доктора педагогічних наук

Демченко Ірина Іванівна ­– кандидат педагогічних наук, доцент кафедри корекційної педагогіки та психології, докторант УДПУ імені Павла Тичини (рік закінчення докторантури 2014) пройшла попередній захист дисертаційного дослідження 23 жовтня 2014року.

Тема дослідження: «Теоретичні та методичні засади підготовки майбутнього вчителя початкових класів до професійної діяльності в умовах інклюзивної освіти».

Спеціальність: 13.00.03 корекційна педагогіка; 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти

Консультант – доктор педагогічних наук, професор Рогальська – Яблоська Інна Петрівна.

Затвердження тем дисертаційних робіт на здобуття ступеня кандидата педагогічних наук

Лемещук Марина Анатоліївна аспірант кафедри корекційної педагогіки та пситхології; викладач кафедри корекційної педагогіки та психології (протокол рішення бюро Міжвідомчої ради координації наукових досліджень з педагогічних і психологічних наук в Україні №3 від 04.04.2012р.).

Тема дослідження: «Педагогічні умови соціалізації старших дошкільників із загальним недорозвиненням мовлення в дошкільних навчальних закладах»

Спеціальність: 13.00.08 – дошкільна педагогіка

Науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Рогальська-Яблонська Інна Петрівна.

Бевзюк Марина Сергіївна здобувач кафедри корекційної педагогіки та пситхології; викладач кафедри корекційної педагогіки та психології (протокол рішення бюро Міжвідомчої ради координації наукових досліджень з педагогічних і психологічних наук в Україні №10 від 17.12.2013р.).

Тема дослідження: «Підготовка майбутніх учителів початкової школи до взаємодії з батьками в умовах інклюзивного навчання»

Спеціальність: 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти.

Науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Демченко Ірина Іванівна.

Черніченко Людмила Анатоліївна здобувач кафедри корекційної педагогіки та пситхології; викладач кафедри корекційної педагогіки та психології (протокол рішення бюро Міжвідомчої ради координації наукових досліджень з педагогічних і психологічних наук в Україні №10 від 17.12.2013р.).

Тема дослідження: «Підготовка логопедів до інноваційної діяльності в умовах інклюзивної діяльності»

Спеціальність: 13.00.03 – корекційна освіта.

Науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Демченко Ірина Іванівна.

Випуск друкованої продукції

– монографії

  1. Білан В.А., Бутенко В.Г. Формування естетичного ставлення до корекційно-педагогічної праці : монографія. / В.Г. Бутенко, В.А. Білан. – Херсон: ФОП Грінь Д.С., 2014. – 272 с.

– підручники та навчальні посібники

  1. Демченко І.І. Креатотерапія в психолого-педагогічному супроводі гармонійного розвитку молодших школярів : навчально-методичний посібник / / Уман. держ. пед. ун-т ім. П. Тичини ; уклад. І. І. Демченко. – Умань : Сочінський, 2013. – 271 с.
  2. Демченко І.І. Основи інклюзивної освіти : навчально-методичний посібник / / Уман. держ. пед. ун-т ім. П. Тичини ; уклад. І. І. Демченко. – Умань : Сочінський, 2013. – 149 с.

публікації у журналах з імпакт-фактором що входять до міжнародних наукометричних баз даних;

  1. Демченко И. Креатотерапия как технология здоровьесозидания в образовательном процессе инклюзивной начальной школы / И. Демченко // Журнал научных публикаций аспирантов и докторантов. –  Курск,  2014 г. №7 (97).  С. 76-80.
  2. Демченко И.  Проблема готовности педагогов к социализации школьников в условиях инклюзивного образования / И. Демченко // Вектор науки Тольяттинского государственного университета. Серия: педагогика, психология. – №3. – 2013. – С. 92-95.

− статті у фаховому виданні, що входить до переліку видань у яких можуть публікуватися результати дисертаційних досліджень на здобуття наукових ступенів доктора та кандидата наук;

  1. Демченко І.І. Алгоритм квазіпрофесійної підготовки майбутнього вчителя початкових класів до роботи в умовах інклюзивної освіти / І. І. Демченко // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / [ред. кол.: Побірченко Н. С. (гол. ред.) та інші]. – Умань: ФОП Жовтий О.О., 2013. – Вип. 45. – С.40-49.
  2. Демченко І.І. Інклюзивна педагогіка в змісті професійної підготовки майбутнього вчителя початкових класів / І. І. Демченко // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер.: Педагогіка і психологія. – Зб. статей. – Ялта: РВВ КГУ, 2013. – Вип.39. – Ч. 2. – С. 293-300.
  3. Демченко І.І. Підготовка майбутнього вчителя початкових класів до засвоєння педагогічних засад інклюзивної освіти / І. І. Демченко // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 64. – Херсон: ХДУ, 2013. – С. 358–364.
  4. Демченко І.І. Педагогічні умови творчого розвитку молодших школярів в загальноосвітньому інклюзивному просторі / І. І. Демченко // Проблеми підготовки сучасного вчителя : збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / [ред. кол.: Побірченко Н. С. (гол. ред.) та ін.]. – Умань : ФОП Жовтий О. О., 2014. – Випуск 9. – Частина 2. С. 27-36.
  5. Демченко І.І. Навчання, виховання і творчий розвиток учнів інклюзивної початкової школи в інтерактивній грі / І. І. Демченко // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / [ред. кол.: Побірченко Н. С. (гол. ред.) та інші]. – Умань: ФОП Жовтий О.О., 2014. – Випуск 49, С. 48-54.
  6. Голуб Н., Голуб В. Дотримання наступності при ознайомленні дітей з природою як засіб реалізації неперервної освіти в Україні / Н. Голуб, В. Голуб // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи. – 2014, № 48. – С. 266–271.
  7. Малишевська І. А. Роль педагогічних технологій в системі корекційної освіти / І. А. Малишевська // Психолого – педагогічні проблеми сільської школи : збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини /  [ред. кол.: Побірченко Н.С. (гол.ред.) та інші]. – Умань : ФОП Жовтий О.О., 2013. – Випуск 45. – С. 81 – 87.
  8. Малишевська І. А. Природотерапевтичні методи у роботі з дітьми з особливими потребами / І. А. Малишевська // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // зб. наук. пр. – Випуск 34 / Редкол. : І. Я. Зязюн (голова) та ін. – Київ – Вінниця : ТОВ фірма “Планер”, 2013. – С. 86 –93.
  9. Малишевська І.А. Сучасні проблеми корекційної педагогіки в Україні. / І. А. Малишевська // Освіта осіб з особливими потребами: шляхи розбудови : наук.-метод. зб. : Вип. 5. Частина 2./ за ред.. В. В. Засенка, А. А. Колупаєвої. – К. : Педагогічна думка, 2014 – с. 293.
  • статті у інших виданнях
  1. Бабій І.В.Розвиток творчих здібностей дітей засобами образотворчого мистецтва дошкільників / І.В. Бабій // Вісник наукової лабораторії «Дошкільна освіта: історія, перспективи розвитку в ХХІ столітті» / [гол. ред. Залізняк А.М.]. – Умань : АЛМІ, 2014. – Вип. ІІ. – С. 9‑13.

− тези доповідей у зарубіжних виданнях

  1. Бевзюк М.С. Актуальность проблемы подготовки будущего учителя начальной школы к взаимодействию с детско-родительским сообществом в условиях инклюзивного обучения  / М. С. Бевзюк // Педагогика, психология и техноногии инклюзивного образования:  материалы Второй международной научно-практической конференции, Казань, 20-21 марта, 2014г. / Институт  экономики, управления и права (г. Казань).  – Казань : Изд-во «Познание» Института  экономики, управления и права, 2014. – С. 58-61.
  2. Бевзюк М.С. Роль учителя и семьи в инклюзивном образовании / М. С. Бевзюк // Здоровьесбережение и здоровьесозидание как приоритет национальной без-опасности России в третьем тысячелетии : сб. материалов междунар. науч.-практ. конф., 14–15 апреля 2014, г. Стерлитамак / науч. ред. А.Г. Маджуга ; отв. ред. Э.Н. Ильясова. – Стерлитамак : Стерлитамакский филиала БашГУ, 2014. – С. 34-36.
  3. Демченко И.И. Пути гуманизации инклюзивного образования / И. И. Демченко // Человек как фактор саморазвития личность : материалы круглого стола к 60-летию А. В. Суворова / Ред. Н.Л. Карпова, А.В. Суворов, А.А. Голзицкая. – М.: ПИ РАО, 2014. (Подано до друку).
  4. Демченко И.И. Пути развития инклюзивного образования / И. И. Демченко // Педагогика, психология и техноногии инклюзивного образования: материалы Второй международной научно-практической конференции, Казань, 20-21 марта, 2014г. / Институт экономики, управления и права (г. Казань).  – Казань : Изд-во «Познание» Института  экономики, управления и права, 2014. – С. 61-64.
  5. Демченко І. Теоретичні основи квазіпрофесійної підготовки майбутнього вчителя початкової школи до професійної діяльності в умовах освітньої інклюзії / І.І. Демченко // Материали за 9-а международна научна практична конференция, «Новината за напреднали наука». – София: «Бял ГРАД-БГ»ООД, 2013. – Т. 22. Педагогически науки. – С. 59-62.
  6. Лемещук М.А. Проблема социализации старших дошкольников с общим недоразвитием речи в научных трудах современников / М. А. Лемещук // Здоровьесбережение и здоровьесозидание как приоритет национальной без-опасности России в третьем тысячелетии : сб. материалов междунар. науч.-практ. конф., 14–15 апреля 2014, г. Стерлитамак / науч. ред. А.Г. Маджуга ; отв. ред. Э.Н. Ильясова. – Стерлитамак : Стерлитамакский филиала БашГУ, 2014. – С. 118-120.
  7. Черниченко Л.А. Особенности инновационной деятельности воспитателей в условиях инклюзивного дошкольного образования / Л. А. Черниченко // Здоровьесбережение и здоровьесозидание как приоритет национальной без-опасности России в третьем тысячелетии : сб. материалов междунар. науч.-практ. конф., 14–15 апреля 2014, г. Стерлитамак / науч. ред. А.Г. Маджуга ; отв. ред. Э.Н. Ильясова. – Стерлитамак : Стерлитамакский филиала БашГУ, 2014. – С. 213-215.
  8. Черниченко Л.А., Демченко И.И. О проблеме развития инклюзивного образования как современной образовательной инновации / Л. А. Черниченко, И.И. Демченко // Педагогика, психология и техноногии инклюзивного образования: материалы Второй международной научно-практической конференции, Казань, 20-21 марта, 2014г. / Институт экономики, управления и права (г. Казань).  – Казань : Изд-во «Познание» Института  экономики, управления и права, 2014. – С. 105-108.

− тези доповідей

  1. Білан В. Методи роботи дефектолога з батьками дітей з інтелектуальними порушеннями / В. Білан // Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 62-64.
  2. Демченко І. Акмеологічний аспект здоров’язберігаючих технологій в умовах інклюзивної освіти / І.І. Демченко // Вплив навколишнього середовища на формування особистості: матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених та студентів, м. Умань. 16 квітня 2014 року / ред. кол. : О.В. Чепка, Н.А. П’ясецька, І.А. Малишевська та ін. – Умань : АЛМІ, 2014. – С. 105-108.
  3. Демченко І. Сутність поняття «інклюзивна педагогіка» / І.І. Демченко // Наука України. Перспективи та потенціал: матеріали VІІІ Всеукраїнської науково-практичної заочної конференції (29-30 вересня, 2013 р., м. Київ) / Всеукраїнське громадянське партнерство «Нова освіта». – К.; Запоріжжя: ФОП Москвін А. А. Поліграфічний центр «Copy Art», 2013. – С. 38-40.
  4. Демченко І., Бесараб А. До питання упровадження здоров‘язберігаючих освітніх технологій / І. Демченко, А. Бесараб // Вплив навколишнього середовища на формування особистості: матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених та студентів, м. Умань. 16 квітня 2014 року / ред. кол. : О.В. Чепка, Н.А. П’ясецька, І.А. Малишевська та ін. – Умань : АЛМІ, 2014. – С. 21-22.
  5. Демченко І., Богач О. Корекційна спрямованість образотворчої діяльності дошкільників із слабкою розумовою відсталістю / І. Демченко, О. Богач // Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 40-42.
  6. Демченко І., Гончар В. До питання охорони та зміцнення здоров‘я дошкільників / І. Демченко, В. Гончар // Вплив навколишнього середовища на формування особистості: матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених та студентів, м. Умань. 16 квітня 2014 року / ред. кол. : О.В. Чепка, Н.А. П’ясецька, І.А. Малишевська та ін. – Умань : АЛМІ, 2014. – С. 22-24.
  7. Демченко І., Гончар В. Збагачення соціокультурного досвіду молодших школярів з особливими освітніми потребами засобами арт-терапії / І. Демченко, В. Гончар // Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 18-20.
  8. Демченко І., Зубрицька І. Особливості формування здорового життєвого стилю дітей старшого дошкільного віку / І. Демченко, І. Зубрицька // Вплив навколишнього середовища на формування особистості: матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених та студентів, м. Умань. 16 квітня 2014 року / ред. кол. : О.В. Чепка, Н.А. П’ясецька, І.А. Малишевська та ін. – Умань : АЛМІ, 2014. – С. 24-26.
  9. Демченко І., Зубрицька І. Формування передумов образотворчої діяльності у дітей раннього віку з відхиленнями розумового розвитку / І. Демченко, І. Зубрицька // Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 42-44.
  10. Демченко І., Корчак О. Організація навчання дітей із затримкою психічного розвитку в інклюзивній початковій школі / І. Демченко, О. Корчак //  Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 25-27.
  11. Демченко І., Латанська І. До проблеми впровадження інклюзивної освіти школярами в умовах інклюзивної освіти / І. Демченко, Н. Скрипка // Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 85-88.
  12. Демченко І., Мишоловка О. Формування образного мовлення у дошкільників із затримкою комунікативного розвитку / І. Демченко, О. Мишоловка // Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 51-53.
  13. Демченко І., Скрипка Н. Пріоритетне виховання дітей дошкільного віку з вадами мовлення / І. Демченко, Н. Скрипка // Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 55-57.
  14. Демченко І.І. Інклюзивна педагогіка як новітня галузь знань / І. Демченко //  Методичні аспекти інклюзивної педагогіки : матеріали регіонального семінару, м. Умань, 14 травня 2014 р. / ред. кол.: І.І. Демченко, В.А. Білан, М.С. Бевзюк [та ін.]. ­– Умань : Алмі, 2014.– С. 16-18.
  15. Демченко І.І. До проблеми впровадження інклюзивного навчання в початковій школі / І.І. Демченко // Соціалізація особистості: передумови, проблеми, перспективи : матеріали регіонального науково-методичного семінару (Умань, 5 червня 2014 р.) [ред. кол. : Побірченко Н.С. (гол. ред.) та ін.]. – Умань, ФОП Жовтий, 2014.– С. 27-30.

Адреса: м. Умань вул. Садова, 28 ауд. 323
Телефон: тел. 0931408727
E-mail: dii_67@mail.ru