Автореферат

Міністерство освіти і науки України

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

 
 
 

ІЛІШОВА ОЛЬГА МИКОЛАЇВНА

 
 

УДК: [37.035.6:374] – 053.6(043.5)

 
 

ВИХОВАННЯ КУЛЬТУРИ МІЖЕТНІЧНИХ СТОСУНКІВ ПІДЛІТКІВ

У ПОЗАШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ

 
 

13.00.07 – теорія і методика виховання

 

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

 кандидата педагогічних наук

 
 
 

Умань – 2017

 

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Бердянському державному педагогічному університеті, Міністерство освіти і науки України.

 

 

Науковий керівник –

 

 

 

 

 

Офіційні опоненти:

 

 

доктор педагогічних наук, доцент

Гуренко Ольга Іванівна,

Бердянський державний педагогічний університет, перший проректор.

 

 

доктор педагогічних наук, професор

Пустовіт Григорій Петрович,

Національна академія педагогічних наук України, Президія, вчений секретар Відділення загальної педагогіки та філософії освіти;

 

кандидат педагогічних наук

Дрозд Олена Володимирівна,

Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського, старший викладач кафедри педагогіки та загальної психології.

Захист відбудеться «30» травня 2017 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 74.053.02 в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини за адресою: 20300, м. Умань, вул. Садова, 2.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці та на сайті Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини за адресою: 20300, м. Умань, вул. Садова, 2.

Автореферат розісланий «28» квітня 2017 р.

Учений секретар

спеціалізованої вченої ради                                                     Н. І. Ревнюк

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Культура міжетнічних стосунків у поліетнічній країні, якою є Україна, становить вагомий чинник, що впливає на соціогуманітарну сферу держави, оскільки виступає необхідним елементом суспільної злагоди, об’єктивною передумовою територіальної цілісності держави, складовою гуманізації суспільних процесів. Останніми роками в Україні загострилася політична ситуація, зумовлена проблемами в економічній, соціальній сферах, нерозв’язання яких зумовило байдужість молоді до всіх проявів національної культури, її здобутків, відсутності національної свідомості та етнічної приналежності до своєї Батьківщини. Ситуація, що склалася, позначилася на системі освіти, зокрема, на діяльності позашкільних навчальних закладів, які традиційно виступають потужним каталізатором та осередком розвитку всебічно й гармонійно розвиненої, соціально активної особистості, засобом включення її в соціокультурну практику. Завдяки органічному поєднанню різних форм навчально-виховної діяльності з організацією змістовного дозвілля підлітків у позашкільному навчальному закладі поряд з розв’язанням проблем їхньої зайнятості у вільний від навчання час, допрофесійної підготовки, створюються відповідні умови для виховання культури міжетнічних стосунків.

Ідеї виховання культури міжетнічних стосунків підлітків, зокрема, у позашкільних навчальних закладах, представлені в Конституції України (1996), Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті (2002), Національній програмі виховання дітей та учнівської молоді в Україні (2004), Національній стратегії розвитку освіти в Україні на період до 2021 року (2013), Законах України: «Про освіту» (2012), «Про загальну середню освіту» (1999), «Про позашкільну освіту» (2000), Положенні про позашкільний навчальний заклад (2001), Концепції про позашкільну освіту та виховання (1997), Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності (2005), Концепції національно-патріотичного виховання молоді (2009), Декларації прав національностей України (1991), Законі України «Про національні меншини в Україні» (1992) та інших державних законодавчо-правових актах.

У науковому обігу проблема виховання культури міжетнічних стосунків представлена як міждисциплінарна й вивчалася в контексті різних наукових галузей вітчизняними та зарубіжними дослідниками. Її філософські, соціологічні та культурологічні аспекти висвітлено в працях Ф. Барта, О. Голіка, П. Гнатенка, А. Дегтяренка, К. Джонаса, Л. Іоніна, А. Карміна, В. Кафарського, Н. Крилова, П. Кушнера, М. Лі, У. Макбрайда, С. Прокоф’єва, С. Соколовського, А. Тешфела, І. Фролової, Й. Хейзинга та ін.; етнопсихологічні – Ю. Арутюняна, З. Гасанова, В. Заслуженюка, В. Криська, Р. Кричевського, В. Кукушина, Н. Лебедєвої, Г. Солдатової, Т. Стефаненка та ін.; загальнопедагогічні та етнопедагогічні аспекти питання культури міжетнічних та міжнаціональних відносин – З. Гасанова, О. Гуренко, Л. Дробіжевої, Г. Назаренко, Є. Степанова, та ін. В історії педагогічної думки ідея виховання поваги до культури інших народів знайшла свою реалізацію у працях Х. Алчевської, Б. Грінченка, О. Духновича, П. Каптєрєва, М. Стельмаховича, І. Франка, Б. Чижевського та ін.

Теоретичній і практичній розробці означеної проблеми сприяли дослідження, пов’язані з вивченням природи етносів та відносин між ними (О. Авксентьєва, В. Авксентьєва, М. Бердяєва, Д. Драгунського, П. Кушнера, І. Сєрової та ін.); культури спілкування між представниками різних національностей (Ф. Горовського, А. Джуринського, Г. Дмітрієва, В. Заслуженюка, Р. Кадієвої, Л. Лаврової, В. Присакара та ін.); національної самосвідомості та змісту національного виховання молоді в умовах становлення української державності (М. Боришевського, Є. Галкіна, Г. Гурової, А. Корнієнка, Г. Лисовенка, Ю. Римаренка, К. Ушинського, К. Чорної та ін.).

У педагогіці розкриті окремі аспекти виховання культури міжетнічних стосунків у різних типах навчальних закладів: Т. Атрощенко, В. Білоусова, Н. Васильєва, Р. Кусарбаєв, Г. Назаренко, Г. Ніколаєва, Є. Степанов та ін. Сучасні методологічні засади позашкільної освіти та виховання представлені в працях І. Беха, О. Биковської, В. Вербицького, Н. Коляди, А. Сиротенка, О. Сухомлинської, Т. Сущенко та ін. Окремі аспекти проблеми організації навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах розкрито в працях Н. Васильєвої, Т. Гавлітіної, М. Гасина, О. Дрозд, О. Калюжної, Л. Канішевської, О. Коберника, А. Корнієнко, Т. Крекотіної, В. Кузя, О. Литовченко, В. Мачуського, Т. Окушко, Н. Олійник, Г. Пустовіта, О. Салтикової, Т. Свірської, С. Совгіри, М. Солов’я, Л. Тихенко, А. Шипко, Л. Яременко та ін.

Однак, проблема виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах у цих дослідженнях розкрита недостатньо. Вимагає розробки питання цілісного підходу до визначення сутності цього феномена, основних його структурних елементів; методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах як аналогу культурологічно спрямованого навчально-виховного процесу.

Аналіз проблеми виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах дозволив окреслити суперечності між:

– потребою виховання гуманних, етнічно толерантних громадян України та нерозробленістю методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах;

– доцільністю наповнення позашкільної освіти поліетнічним змістом та недостатнім рівнем практичної готовності керівників гуртків позашкільних навчальних закладів до виконання цього завдання;

– наявністю певного досвіду виховання культури міжетнічних стосунків учнів у загальноосвітніх навчальних закладах та нерозробленістю особливостей його здійснення у контексті позашкільної освіти.

Актуальність проблеми, необхідність розв’язання зазначених вище суперечностей та розробки нових теоретико-методологічних основ виховання культури міжетнічних стосунків підлітків зумовили вибір теми дослідження – «Виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах».

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є частиною комплексної теми кафедри соціальної педагогіки Бердянського державного педагогічного університету «Системний підхід до професійного й особистісного становлення майбутнього соціального педагога в умовах вищого навчального закладу» та спільного європейського проекту Темпус-IV «Аus und Weiterbildung für Pädagogen und Bildungsmanager im Bereich Diversity» («Підготовка педагогів та освітніх менеджерів до роботи з гетерогенними групами й організаціями»). Тема дослідження затверджена вченою радою Бердянського державного педагогічного університету (протокол № 6 від 11.02.2010 р.) й узгоджена в бюро Міжвідомчої ради з координації наукових досліджень з педагогічних і психологічних наук України (протокол № 2 від 30.03.2010 р.).

Мета дослідження – на основі теоретичного аналізу досліджуваної проблеми і вивчення виховної практики позашкільних навчальних закладів обґрунтувати та експериментально перевірити ефективність змісту, форм, методів та педагогічних умов як складових методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах.

Гіпотеза дослідження. Досягти підвищення ефективності виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах можливо за розробки нового змісту, використання сукупності методів, прийомів, засобів оптимального розв’язання практичної проблеми шляхом організації діяльності всіх учасників навчально-виховного процесу у позашкільних навчальних закладах та завдяки реалізації таких педагогічних умов: гуманізація виховного процесу з урахуванням особливостей близького етнонаціонального оточення підлітків; співпраця позашкільного навчального закладу з іншими соціальними інститутами виховання, які організують і регулюють суспільне життя; теоретико-методична та організаційна підготовка керівників позашкільних навчальних закладів до організації навчально-виховної діяльності з підвищення рівня культури міжетнічних стосунків підлітків.

Відповідно до мети та гіпотези визначено такі завдання дослідження:

  1. З’ясувати стан розробленості проблеми в педагогічній теорії та виховній практиці позашкільних навчальних закладів й уточнити сутність та структуру ключових понять дослідження.
  2. Визначити критерії, показники та схарактеризувати рівні вихованості культури міжетнічних стосунків у підлітків.
  3. Теоретично обґрунтувати методику виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах та експериментально перевірити її ефективність.
  4. Розробити ресурсне забезпечення навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах щодо виховання в підлітків культури міжетнічних стосунків.

Об’єкт дослідження – навчально-виховний процес у позашкільних навчальних закладах.

Предмет дослідження – методика виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах.

Для виконання завдань використано комплекс методів дослідження: теоретичні: аналіз та узагальнення філософської, соціологічної, культурологічної, психологічної та педагогічної літератури з метою висвітлення різних аспектів проблеми культури міжетнічних стосунків, систематизація наукових педагогічних підходів для визначення сутності, структури та змісту культури міжетнічних стосунків, особливостей організації процесу виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах, метод моделювання, який надав можливість розробити авторську методику виховання культури міжетнічних стосунків підлітків позашкільних навчальних закладів; емпіричні: спостереження, анкетування, опитування, бесіда, аналіз творчих робіт, розв’язання проблемних ситуацій для визначення стану вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків позашкільних навчальних закладів відповідно до критеріїв та показників, експертна оцінка, вивчення педагогічного досвіду для виявлення ставлення керівників гуртків до проблеми культури міжетнічних стосунків, педагогічний експеримент, який забезпечив спостереження за змінами психолого-педагогічних характеристик підлітків позашкільних навчальних закладів унаслідок педагогічного впливу; статистичні: методи математичної статистики та обробки даних для опрацювання експериментальних даних на констатувальному та контрольному етапах експериментів з метою підтвердження достовірності одержаних результатів.

Експериментальна база дослідження. Дослідно-експериментальна робота здійснювалася на базі позашкільних навчальних закладів гуманітарного та туристсько-краєзнавчого напрямів Запорізької обл. (м. Бердянськ – Центр дитячо-юнацької творчості, Дитячо-юнацька спортивна школа, Клуб юних моряків «Азовець», Станція юних техніків, Станція юних натуралістів, Клуб дитячої та юнацької творчості «Зоряний»; Андріївський будинок дитячої творчості, Новопетрівський будинок наукової та дитячої творчості, Осипенківський дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки, Районний Центр дитячої творчості м. Приморська); Донецької обл. (Маріупольський Міський центр художньо-естетичної творчості учнівської молоді); Дніпропетровської обл. (Міська станція юних техніків); Львівської обл. (Личаківський Центр дитячої та юнацької творчості, Львівський державний палац естетичного виховання учнівської молоді) та АР Крим (Севастопольський палац дитячої та юнацької творчості). Дослідженням було охоплено 550 респондентів – підлітків позашкільних навчальних закладів Запорізької (115 осіб), Донецької (300 осіб), Дніпропетровської (77 осіб), Львівської (58 осіб) областей, 48 керівників гуртків.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що:

− вперше теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено ефективність методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах, складовими якої є: навчально-виховний зміст; наукові підходи (системний, особистісно зорієнтований, діяльнісний, творчий, культурологічний); принципи (гуманізації виховного процесу, інтеркультурності (або полікультурності) виховання, толерантності; етнічності, опора на кращий досвід); педагогічні умови (гуманізація виховного процесу з урахуванням особливостей близького етнонаціонального оточення підлітків; співпраця позашкільного навчального закладу з іншими соціальними інститутами виховання, які організують і регулюють суспільне життя; теоретико-методична та організаційна підготовка керівників позашкільних навчальних закладів до організації навчально-виховної діяльності з підвищення рівня культури міжетнічних стосунків підлітків); функції (пізнавально-гносеологічна, філософсько-культурологічна, психолого-розвивальна, виховна, ціннісно-нормативна, комунікативно-регулятивна, корекційна), форми та методи; визначено й охарактеризовано критерії (інформаційно-пізнавальний, мотиваційно-позиційний, діяльнісно-поведінковий), показники та рівні (високий, середній, достатній, низький) вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків;

− уточнено поняттєво-категоріальний апарат дослідження, зокрема сутність феномена «виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах» як цілеспрямована та педагогічно керована діяльність позашкільних навчальних закладів, яка спрямована на оволодіння підлітками високим рівнем знань щодо загальнолюдської та загальнонаціональної культури; розвиток системи матеріальних та духовних цінностей; формування умінь та навичок міжетнічних, економічних і духовних стосунків, дотримання гуманістичних позицій у спілкуванні та взаємодії з людьми різних національностей в умовах неприпустимості будь-якої зневаги до мови, національної символіки, культури інших етносів;

– удосконалено методику діагностування рівнів вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків; зміст, принципи, форми й методи як складові методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах;

− подальшого розвитку набули положення гуманістичного, національно-патріотичного та громадянського виховання особистості щодо налагодження міжетнічних стосунків у позашкільних навчальних закладах.

Практичне значення отриманих результатів дослідження полягає у розробці та впровадженні в практику роботи позашкільних навчальних закладів методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах; підготовці методичних рекомендацій для керівників гуртків позашкільних навчальних закладів з виховання культури міжетнічних стосунків; упровадженні в процес професійної підготовки студентів ВНЗ напряму 6.010106 «Соціальна педагогіка» спецкурсу «Виховання культури міжетнічних стосунків учнівської молоді».

Матеріали дисертаційної роботи можуть бути використані під час організації навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах, а також у професійній підготовці педагогічних працівників у системі вищої освіти, перепідготовці та підвищенні кваліфікації педагогічних кадрів позашкільних навчальних закладів.

Результати дослідження впроваджено у практику роботи Міської станції юних техніків м. Дніпропетровськ (довідка № 12 від 23.02.2016 р.); Центру дитячо-юнацької творчості м. Бердянськ Запорізької обл. (довідка № 18 від 23.02.2016 р.); Міського центру художньо-естетичної творчості учнівської молоді м. Маріуполь Донецької обл. (довідка № 13 від 23.02.2016 р.); Личаківського Будинку дитячої та юнацької творчості м. Львів (довідка № 11 від 26.02.2016 р.); Фондового університету Хільдесхайм, Німеччина; Бердянського державного педагогічного університету (довідка № 64–13/304 від 10.03.2016 р.).

Особистий внесок автора. У публікації «Особливості організації гурткової роботи позашкільних навчальних закладів з виховання культури міжетнічних стосунків» (2012, співавтор О. Гуренко) автором визначено зміст виховання культури міжетнічних стосунків відповідно до напрямів діяльності позашкільних навчальних закладів (автор. стор. 478–480); у колективній монографії «Професійна підготовка соціального педагога: здобутки, проблеми, перспективи» (2013) автором підготовлено підрозділ «Виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах з позицій соціально-педагогічної теорії та практики» (автор. стор. 231–261).

Апробація результатів дисертації. Основні результати дослідження апробовано на науково-практичних конференціях різних рівнів: міжнародних – «Здоров’я, освіта, наука та самореалізація молоді» (Луцьк, 2011), «Толерантність як соціогуманітарна проблема сучасності» (Житомир, 2011), «Простір і час сучасної науки» (Київ, 2012), «Ценности образования в процессе духовно-нравственного воспитания современной молодежи» (Россия, Таганрог, 2011), «Розвиток України в ХХІ столітті: економічні, соціальні, екологічні, гуманітарні та правові проблеми» (Тернопіль, 2012), «Розвиток наукових досліджень 2012» (Полтава, 2012), «Сучасні проблеми підготовки майбутніх фахівців в умовах євроінтеграційного процесу» (Київ, 2013), «Муниципальное воспитательное пространство в парадигме личностно-ориентированного образования» (Россия, Таганрог, 2014), «Професійна підготовка студентів соціально-педагогічної сфери – освітня складова суспільного розвитку» (Київ, 2014), «Багатоманітність культур як педагогічна проблема» (Бердянськ, 2015); всеукраїнських – «Формування здорового способу життя дітей та молоді як інтегрована науково-практична проблема» (Бердянськ, 2010), «Науково-практичний досвід – 2010» (Миколаїв, 2010), «ІV Корфовські педагогічні читання» (Бердянськ, 2010), «V Корфовські педагогічні читання» (Бердянськ, 2011), «Перший крок у науку» (Луганськ, 2012), «Сучасна вища і середня освіта в умовах реформування: проблеми, теорія, практика» (Харків, 2013), «Полікультурна освіта в Україні: історія, сучасність, перспективи» (Бердянськ, 2013), «Національно-патріотичне виховання дітей та молоді в контексті ствердження суб’єктності української держави» (Старобільськ, 2015).

Публікації. Основні теоретичні положення та результати дисертаційного дослідження висвітлено в 30 (28 одноосібних) наукових публікаціях, із яких
11 – відображають основні наукові результати дисертації; 15 – апробаційного характеру; 4 – додатково висвітлюють наукові результати.

Структура та обсяг дисертації. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків до розділів, висновків, списку використаних джерел (308 найменувань, з них 5 – іноземною мовою) та 7 додатків на 46 сторінках. Загальний обсяг дисертації становить 260 сторінок, із них – 180 сторінок основного тексту. Робота містить
11 таблиць та 11 рисунків.

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

 

У вступі обґрунтовано актуальність обраної теми й доцільність її наукової розробки; визначено мету та завдання; сформульовано об’єкт, предмет, наукову новизну та практичне значення отриманих результатів; схарактеризовано методи дослідження та його експериментальну базу; подано інформацію про впровадження й апробацію результатів роботи; розкрито особистий внесок у працях, опублікованих у співавторстві; подано відомості про публікації, у яких відображено основні теоретичні положення й висновки дисертаційної роботи, а також подано структуру та обсяг дисертації.

У першому розділі «Теоретичні основи проблеми виховання культури міжетнічних стосунків» – з’ясовано стан розробленості проблеми в педагогічній теорії та виховній практиці позашкільних навчальних закладів; уточнено сутність ключових понять дослідження з позицій різних наукових підходів: філософського, соціологічного, культурологічного, етнопсихологічного та педагогічного.

Аналіз наукових праць (Ю. Арутюнян, Т. Атрощенко, Ф. Барт, Д. Драгунський, Л. Дробижева, В. Заслуженюк, П. Кушнер, В. Присакар, Є. Степанов та ін.) дав змогу встановити, що культура міжетнічних стосунків, як система взаємозв’язків та взаємостосунків між різними національними спільнотами, залежить від загального рівня розвитку людей, від їхнього уміння сприймати й дотримуватись загальнолюдських норм та моралі. На специфіку виховання та прояву культури міжетнічних стосунків, перш за все, впливають ціннісні орієнтації суспільства, які поширені в етнічних спільнотах. Система особистісних цінностей є найбільш адекватним індикатором рівня розвитку загальної культури особистості. Саме тому людині властива індивідуальна ієрархія особистісних цінностей, яка є своєрідною сполучною ланкою між духовною культурою суспільства і духовним світом, вони є важливим фактором соціальної регуляції взаємовідносин людей і поведінки індивіда. Ціннісна орієнтація як система певних ціннісних уявлень виступає своєрідним критерієм, фільтром у визначенні ставлення людини до матеріальних і духовних цінностей, системи установок, відстоювання принципів і переконань.

На основі аналізу різних інтерпретацій та трактувань дефініції «культура міжетнічних стосунків» визначено, що культура міжетнічних стосунків – це складова загальної культури особистості, що виявляється в міжетнічних, економічних, культурних і духовних зв’язках різних народів та передбачає високий рівень знань, умінь та навичок гуманної поведінки у ситуаціях міжетнічної взаємодії на основі національної самосвідомості та системи духовно-моральних цінностей.

Охарактеризовано три структурні компоненти культури міжетнічних стосунків: пізнавальний, емоційно-оцінний і поведінковий. Пізнавальний компонент містить характеристики, що розкривають сутність поняття «культура міжетнічних стосунків»: знання про культуру свого народу; особливості історії, мови, традицій, звичаїв національних культур; теоретичні основи міжетнічних стосунків, загальновизнані норми і правила поведінки, специфічні навички, здатності й уміння спілкуватися в іншонаціональному середовищі; сутність і стан національного питання й міжнаціональних відносин у країні, регіоні; емоційно-оцінний компонент передбачає емоційно-моральні характеристики особистості, що проявляються в почуттях, переконаннях, оцінних судженнях; поведінковий компонент включає дії та вчинки стосовно людей іншої національності, що характеризуються або доброзичливістю й тактовністю, або формалізмом, байдужістю, зневажливістю.

Визначено такі закономірності процесу виховання культури міжетнічних стосунків: діяльність та спілкування – основа виховного процесу, чим доцільніше організована діяльність підлітків, чим продуктивнішим є їх спілкування, тим ефективніше відбувається виховний процес в умовах багатокультурного освітнього простору; соціально-історичний досвід набувається із врахуванням своєрідності, специфіки потреб, мотивів, інтересів, тобто психічних процесів особистості; відповідність соціальної практики і характеру (спрямованості, змісту) виховного впливу на підлітків; сукупність дій об’єктивних (умови виховання у багатоетнічному освітньому просторі) і суб’єктивних (особистісні особливості педагогів і підлітків) факторів; інтенсивність виховання і самовиховання; активність всіх учасників міжетнічної взаємодії.

У другому розділі «Виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у сучасних позашкільних навчальних закладах» – науково обґрунтовано та проаналізовано особливості виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у теорії та практиці навчально-виховної роботи позашкільних навчальних закладів; з’ясовано стан вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах у сучасних умовах багатокультурного суспільства.

Встановлено, що у позашкільних навчальних закладах створюються сприятливі умови для природного полікультурного розвитку особистості підлітків у в атмосфері миру, толерантності, дружби, всебічного само прояву. Організація навчально-виховного процесу у позашкільних навчальних закладах щодо виховання культури міжетнічних стосунків підлітків здійснюється за основними напрямами гурткової роботи з урахуванням таких особливостей: зміст виховання враховує соціально-педагогічний, психолого-педагогічний, змістовний та морально-етичний аспекти, єдність і взаємодія яких забезпечує вихованість культури міжнаціонального спілкування підлітків; формування системи загальнолюдських та загальнонаціональних цінностей здійснюється на основі педагогіки гуманізму та моралі. Для забезпечення виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах важливим є: врахування зовнішніх (компетентні викладачі, належні умови, наявність поліетнічного середовища, методична база та ін.) та внутрішніх (індивідуальні та вікові особливості розвитку національної та етнічної самосвідомості підлітків, етнічної толерантності, особистісна позиція вихованців, позитивні національні стереотипи та об’єктивні автостереотипи, ставлення до представників різних національностей, рівень пізнавальної активності, їх життєвий досвід тощо) чинників цього процесу; інформаційного (через спеціально організоване соціально-ціннісне спілкування, яке супроводжується обміном об’єктивної інформації в області національних культур, регулювати й коректувати досвід спілкування) та нормативного (соціальні форми є потужними засобами регуляції поведінки людини в суспільстві) забезпечення процесу міжетнічної взаємодії. Процес виховання культури міжетнічних стосунків підлітків передбачає встановлення морально-психологічної атмосфери у позашкільних навчальних закладах на основі врахування специфіки різних етнічних спільнот, усунення зайвого акценту на етнічному питанні та запобігання конфліктних ситуацій; організація навчально-виховного процесу у багатоетнічному колективі кваліфікованими педагогічними працівниками.

Відповідно до мети і завдань дослідження визначено вихідний рівень вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах (констатувальний етап педагогічного експерименту) за допомогою відповідних критеріїв з показниками (інформаційно-пізнавальний: знання та вміння спілкуватися державною мовою, знання про гуманні способи поведінки, знання правових основ міжнаціональних стосунків, розуміння культурних особливостей власного етносу та культури інших етносів, усвідомлення необхідності врахування етнічних особливостей у міжособистісних стосунках, усвідомлення сутності основних категорій міжнаціональних стосунків, усвідомлення поліетнічності українського суспільства; мотиваційно-позиційний: зацікавленість культурою, історією, цінностями інших етносів, бажання розширювати знання про культури, системи цінностей власного етносу, наявність стійкої етнічної ідентифікації, усвідомлення власних почуттів як суб’єкта міжнаціональних стосунків; діяльнісно-поведінковий: вміння запобігати та розв’язувати конфлікти, вміння цивілізовано аналізувати відносини представників різних етносів, здатність правомірно та гуманно поводитися у поліетнічному соціумі, наявність навичок спілкування і співпраці, розвиненість моральних якостей).

Визначено чотири рівні вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків: високий, середній, достатній, низький, які відображають зміни від негативного й байдужого ставлення до інших етнічних груп і їхніх культур до позитивного ставлення, від неприйняття знань про культуру, звичаї, норми, цінності, стереотипи поведінки іншого народу до інтересу й потреби в придбанні нових знань, здатності самовдосконалення своєї особистості, від ворожої й агресивної поведінки між представниками різних національностей до встановлення дружніх і поважних стосунків. Розроблено діагностичну програму, яка включала низку анкет
«Я – представник рідного етносу», «Мої знання про правові засади міжетнічних стосунків», «Мої знання про близьке поліетнічне оточення», «Мій позиційний вибір у міжетнічній сфері», «Гуманність у розвитку міжетнічних стосунків», опитувальник О. Романової для дослідження етнічної ідентичності підлітків, для виявлення рівня гуманних почуттів, ставлень у міжетнічних стосунках та вирішення ситуацій поведінкового вибору.

На основі аналізу результатів констатувального етапу дослідження встановлено, що високий рівень культури міжетнічних стосунків продемонстрували лише 6,0 % підлітків, середній – 36,55 % опитаних, достатній – 48,0 % респондентів, низький – 9,45 % гуртківців; між рівнями вихованості досліджуваного феномена за кожним критерієм у підлітків суттєвої різниці не виявлено, що зумовило можливість створення однорідної вибірки експериментальної та контрольної груп.

Отже, переважна більшість підлітків продемонстрували відносно невисокі показники рівня вихованості культури міжетнічних стосунків. У свою чергу, опитування керівників гуртків, залучених до експерименту, виявило у переважної більшості (64,58 %) байдуже та негативне ставлення до проблеми культури міжетнічних стосунків, аргументувавши свою позицію тим, що за це несуть відповідальність лише батьки; більшість з них заявили, що не мають необхідних знань, умінь, досвіду розв’язання проблем міжетнічної взаємодії. Така ситуація зумовила необхідність розробки експериментальної методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах.

У третьому розділі «Методика виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах та її експериментальна перевірка» – теоретично обґрунтовано та апробовано методику виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах, розроблено ресурсне забезпечення навчально-виховного процесу з означеної проблеми.

На основі узагальнення результатів теоретичних досліджень щодо процесу виховання культури міжетнічних стосунків у позашкільних навчальних закладах, вивчення стану зазначеної проблеми у практиці організації навчально-виховної роботи гуртків, розроблено методику виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах, під якою розуміємо фіксовану сукупність методів, прийомів, засобів оптимального розв’язання практичної проблеми шляхом організації діяльності всіх учасників навчально-виховного процесу у позашкільних навчальних закладах, з метою отримання запланованого результату. Визначено структурні блоки, які відображають елементи методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах: цільовий (суб’єкти, мета, завдання), діагностичний (критерії, показники та рівні вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах), діяльнісно-організаційний (наукові підходи, зміст, етапи, функції, принципи виховання, методи, форми, засоби та умови) та результативний (результат). Усі структурні елементи характеризуються єдністю та системністю, послідовністю відповідно до завдань дослідження (рис.).

Реалізація методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах та перевірка її ефективності відбувалась через апробацію в процесі організації навчально-виховної діяльності гуртків гуманітарного та туристсько-краєзнавчого напрямів на основі системного, особистісно зорієнтованого, діяльнісного, творчого, культурологічного наукових підходів та за дотримання педагогічних умов (гуманізація виховного процесу з урахуванням особливостей близького етнонаціонального оточення підлітків; співпраця позашкільного навчального закладу з іншими соціальними інститутами виховання, які організують і регулюють суспільне життя; теоретико-методична та організаційна підготовка керівників позашкільних навчальних закладів до організації навчально-виховної діяльності з підвищення рівня культури міжетнічних стосунків підлітків).

Навчально-виховну роботу у гуртках позашкільних навчальних закладів організовано відповідно до принципів (гуманізації виховного процесу; інтеркультурності (або полікультурності) виховання; толерантності; етнічності; опора на кращий досвід) та функцій (пізнавально-гносеологічна, філософсько-культурологічна, психолого-розвивальна, виховна, ціннісно-нормативна, комунікативно-регулятивна, корекційна) виховання культури міжетнічних стосунків та передбачено три етапи її реалізації, враховуючи стадії розвитку дитячого колективу: підготовчий, безпосередньої діяльності, підсумковий.

На початку формувального експерименту проведена підготовча робота, яка передбачала: збір об’єктивної інформації щодо міжнаціональної взаємодії підлітків, вивчення національного складу гуртківської групи; визначення рівня сформованості етнічної свідомості та самосвідомості у всіх учасників педагогічного процесу; виявлення основних ознак менталітету представників різних етнічних спільнот та національностей, вивчення статусу кожного вихованця в колективі однолітків з метою виявлення впливу ментальних ознак того чи іншого представника групи на його статус.

На другому етапі формувального експерименту, етапі безпосередньої діяльності, підлітки досліджували культурні особливості рідного етносу, відстежували його вклад у становлення сучасної загальнонаціональної культури. Після узагальнення даних дослідження про етнічне походження підлітків проведено збір інформації про соціальні інститути у сфері міжетнічних відносин, які знаходяться на території регіону.

Для апробації педагогічних умов, які забезпечують ефективну реалізацію методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах, організовано «Школу етнокультур», яка передбачала кооперативну діяльність гуртківців з укладання карти калейдоскопу культур Українського Північного Приазов’я та проведення комплексу тренінгових занять на теми: «Я – представник власного етносу», «Я та етноси, які мене оточують», «Конфлікти та шляхи їх вирішення», «Толерантність в нашому житті». Із підлітками експериментальних груп проведено бесіди («Гілки мого етнічного родоводу», «Я, мій етнос, моя нація-держава» тощо), години спілкування («Культура етносів нашого регіону», «Загальнолюдські цінності та культура міжетнічних стосунків» тощо), диспути («Непорушність прав і свобод представників різних етнічних груп», «Культури поруч: взаєморозуміння та конфлікти», «Актуальність проблеми міжетнічних стосунків: гуртківці за і проти»), тематичні вечори («Наша Вітчизна – демократична, суверенна держава», «Взаємодія культур у світі: актуальність проблеми», « Мій народ – моя родина»).

Для реалізації другої педагогічної умови визначено зміст і напрямки співпраці керівників гуртків і батьківської громадськості, які реалізовувалися через різні форми масової, колективної, групової та індивідуальної роботи, зокрема: складання етнічного родоводу; підготовка авторської газети «Моя родина»; конкурс малюнків «Цінності рідного етносу – моїми очима»; виховні заходи («Фестиваль мистецтв», традиційний фестиваль мов національних товариств м. Бердянська «Мовляночка», конкурс національних страв «Страва нашої сім’ї») та зустрічі з народними умільцями та видатними людьми; екскурсії до Запорізької Січі, етнографічного («Культура етнічних товариств регіону») та краєзнавчого («Хати болгар та греків») музеїв тощо.

Для забезпечення теоретико-методичної та організаційної підготовки керівників позашкільних навчальних закладів до організації навчально-виховної діяльності з підвищення рівня культури міжетнічних стосунків підлітків проведено лекції, педагогічний практикум та майстер-клас з опанування алгоритму експрес-корекції нетипової поведінки підлітків у ситуації міжетнічної взаємодії, консультації («Професійна компетентність та культура міжетнічних стосунків», «Межі нашої толерантності», дискусії «Ми та наші вихованці: питання та відповіді», «Культура міжетнічних стосунків в умовах сімейного виховання»), тренінгові заняття з підвищення рівня толерантності.

Ефективність упровадження методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у навчально-виховному процесі позашкільних навчальних закладів підтверджена позитивними змінами, які виявлені у підлітків експериментальної групи (табл.).

Таблиця

Динаміка рівнів вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків (у %)

 

Рівні Експериментальна група

(276 учнів)

Динаміка Контрольна група

(274 учні)

Динаміка
До початку формувального етапу експерименту Після закінчення формувального етапу експерименту До початку формувального етапу експерименту Після закінчення формувального етапу експерименту
осіб % осіб % % осіб % осіб % %
Високий 19 6,88 30 10,87 +3,99 15 5,48 18 6,57 +1,09
Середній 104 37,68 130 47,1 +9,42 97 35,4 103 37,59 +2,19
Достатній 132 47,83 104 37,68 -10,15 138 50,36 131 47,81 -2,55
Низький 21 7,61 12 4,35 -3,26 24 8,76 22 8,03 -0,73

 

Одержані результати засвідчили суттєве зростання кількості підлітків із середнім та високим рівнями вихованості культури міжетнічних стосунків в експериментальній групі в порівнянні з контрольною. Динаміка рівнів вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків експериментальної групи становила для високого рівня +3,99 %; для середнього рівня +9,42 %; для достатнього рівня -10,15 %; для низького рівня -3,26 %.

У контрольній групі аналогічні позитивні зміни не зафіксовано. Динаміка високого рівня становила +1,09 %; для середнього рівня +2,19 %; для достатнього рівня -2,55 %; для низького рівня -0,73 %. Здійснено перевірку статистичної значущості одержаних результатів на підставі критерію Колмогорова-Смирнова.

Здобуті результати засвідчили ефективність експериментальної роботи та досягнення мети дослідження.

 

ВИСНОВКИ

 

У дисертації наведено теоретичне узагальнення проблеми виховання культури міжетнічних стосунків підлітків та запропоновано новий підхід до розв’язання актуального питання, що виявляється у теоретичному обґрунтуванні та експериментальній перевірці методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах. Результати, отримані в ході дисертаційного дослідження, свідчать про досягнення мети, виконання завдань та дозволяють сформувати такі висновки:

  1. З’ясовано стан розробленості проблеми в педагогічній теорії та виховній практиці позашкільних навчальних закладів. Встановлено, що інтернаціональне, патріотичне виховання співзвучне з гуманістичними ідеалами багатонаціонального виховання, проте має свої особливості та специфіку, що органічно доповнюють сучасну теорію і практику виховання культури міжетнічних стосунків.

Установлено, що виховання культури міжетнічних стосунків розглядається як вагома складова змісту національного виховання українського громадянина й розуміється як одне з завдань духовно-морального розвитку молодого покоління, розв’язання якого сприятиме налагодженню та зміцненню дружніх зв’язків між різними державами, етносами, утвердженню розуміння значущості загальнолюдських цінностей та ідеалів у процесі розвитку поліетнічного суспільства.

Унаслідок вивчення філософської, соціологічної, психологічної та педагогічної літератури уточнено сутність поняття «культури міжетнічних стосунків» як системи взаємозв’язків та взаємостосунків між різними етнічними спільнотами, на основі їхнього вміння сприймати загальнолюдські норми та мораль і дотримуватись їх.

Визначено, що культура міжетнічних стосунків – це складова загальної культури особистості, що виявляється в міжетнічних, економічних, культурних і духовних зв’язках різних народів та передбачає високий рівень знань, умінь та навичок гуманної поведінки у ситуаціях міжетнічної взаємодії на основі національної самосвідомості та системи духовно-моральних цінностей.

Схарактеризовано структурні компоненти культури міжетнічних стосунків: пізнавальний компонент містить характеристики, що розкривають сутність поняття «культура міжетнічних стосунків»; знання про культуру свого народу; про особливості національних культур (історії, мови, традицій, звичаїв, психології тощо) і проблеми їхнього розвитку; емоційно-оцінний компонент передбачає емоційно-моральні характеристики особистості, що проявляються в почуттях, переконаннях, оцінних судженнях у ситуаціях міжетнічної взаємодії; поведінковий компонент включає поведінку при встановленні міжетнічних стосунків.

Установлено, що організація навчально-виховного процесу з виховання культури міжетнічних стосунків підлітків в позашкільних навчальних закладах має свої особливості щодо змісту, врахування зовнішніх і внутрішніх чинників, суб’єктів.

  1. Визначено критерії (інформаційно-пізнавальний, мотиваційно-позиційний, діяльнісно-поведінковий), показники (знання та вміння спілкуватися державною мовою, про гуманні способи поведінки, правових основ міжнаціональних стосунків, розуміння культурних особливостей власного етносу та культури інших етносів, усвідомлення необхідності врахування етнічних особливостей у міжособистісних стосунках, сутності основних категорій міжнаціональних стосунків, усвідомлення поліетнічності українського суспільства, бажання розширювати знання про культури, системи цінностей власного етносу, наявність стійкої етнічної ідентифікації, усвідомлення власних почуттів як суб’єкта міжнаціональних стосунків, вміння запобігати та розв’язувати конфлікти, вміння цивілізовано аналізувати відносини представників різних етносів, здатність правомірно та гуманно поводитися у поліетнічному соціумі, наявність навичок спілкування і співпраці, розвинутість моральних якостей) та рівні (високий, середній, достатній, низький) вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах. Розроблено діагностичну програму з визначення рівнів вихованості культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах.

На констатувальному етапі експерименту установлено, що переважна більшість підлітків мають відносно невисокі показники вихованості культури міжетнічних стосунків, а саме: високий рівень продемонстрували лише 6,0 % підлітків, середній – 36,55 % опитаних, достатній – 48,0 % респондентів, низький – 9,45 %. Між рівнями вихованості досліджуваного феномена за кожним критерієм у підлітків суттєвої різниці не виявлено, зокрема між хлопцями та дівчатами, які відвідують сільські та міські позашкільні навчальні заклади, що зумовило можливість створення однорідної вибірки експериментальної та контрольної груп.

  1. Теоретично обґрунтовано методику виховання культури міжетнічних стосунків старших підлітків у позашкільних навчальних закладах, структурними елементами якої є: суб’єкти, мета, завдання, наукові підходи, педагогічні умови, принципи виховання, функції, зміст, етапи, методи, форми та засоби, критерії, показники та рівні, результат.

Апробацію методики виховання культури міжетнічних стосунків старших підлітків у позашкільних навчальних закладах та перевірку її ефективності здійснено у навчально-виховній діяльності гуртків гуманітарного та туристсько-краєзнавчого напрямку. Виховання культури міжетнічних стосунків старших підлітків у позашкільних навчальних закладах відбувалося у три етапи (підготовчий, безпосередньої діяльності, підсумковий) та з урахуванням стадій розвитку дитячого колективу.

Для підвищення ефективності виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах підвищ обґрунтовано такі педагогічні умови: гуманізація виховного процесу з урахуванням особливостей близького етнонаціонального оточення підлітків; співпраця позашкільного навчального закладу з іншими соціальними інститутами виховання, які організують і регулюють суспільне життя; теоретико-методична та організаційна підготовка керівників позашкільних навчальних закладів до організації навчально-виховної діяльності з підвищення рівня культури міжетнічних стосунків підлітків, які пройшли експериментальну перевірку під час формувального етапу експерименту. У процесі реалізації методики виховання культури міжетнічних стосунків старших підлітків у позашкільних навчальних закладах використані такі методи (бесіда, диспут, творчий етичний діалог, приклад, вправа, вироблення правил поведінки, соціально-педагогічний тренінг, створення виховних ситуацій) та форми (тематичні вечори, конкурси, вечори відповідей, малювання, вишивка, дебати, колекціонування, гра на музичних інструментах, година спілкування, екскурсії, зустрічі з видатними людьми, виставки, конференції).

  1. Розроблено і упроваджено ресурсне забезпечення навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах щодо виховання культури міжетнічних стосунків у старших підлітків шляхом удосконалення змісту роботи гуртків у контексті етнічного та полікультурного спрямування, а саме: комплекс тренінгових занять в контексті «Школи етнокультур», розроблено тематику бесід, співбесід, консультацій, годин спілкування, диспутів, тематичних вечорів, конференцій щодо виховання культури міжетнічних стосунків гуртківців, заходів з організації співпраці позашкільних навчальних закладів з родиною гуртківців та «Школи керівників гуртків».

Викладені в дисертації результати дослідження не претендують на остаточне й вичерпне розв’язання порушеної проблеми. Перспективи подальшого пошуку полягають у розробці проблематики формування готовності педагогів позашкільних навчальних закладів до виховання культури міжетнічних стосунків підлітків, застосуванні інтерактивних методик у вихованні культури міжетнічних стосунків старшокласників, взаємодії сім’ї і позашкільних навчальних закладів у розв’язанні означеної проблеми. Зважаючи на актуальність досліджуваної теми, рекомендовано запровадити використання розробленого ресурсного забезпечення та методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

 

Наукові праці, в яких опубліковано основні результати дисертації

  1. Величко О. М. Культура міжнаціонального спілкування : до сутності поняття / О. М. Величко // Зб. наук. пр. Бердянського держ. пед. ун-ту (Педагогічні науки). – Бердянськ : БДПУ, 2010. – № 1. – С. 16-21.
  2. Величко О. М. Міжнаціональне виховання молоді як напрямок діяльності позашкільних навчальних закладів / О. М. Величко // Педагогічна освіта : теорія і практика : зб. наук. пр. – Кам’янець-Подільський : Вид. ПП Зволейко Д. Г., 2010. – Вип. 6. – С. 17-22.
  3. Величко О. М. Проблема толерантності у сфері міжетнічних стосунків / О. М. Величко // Зб. наук. пр. Бердянського держ. пед. ун-ту (Педагогічні науки). – Бердянськ : БДПУ, 2011. – № 2. – С. 36-42.
  4. Величко О. М. Формування міжетнічних відносин як міждисциплінарна проблема / О. М. Величко // Освіта регіону : наук. журн. – К. : Ун-т «Україна»,
    2011. – № 2. – С. 355-358.
  5. Величко О. М. Стан сформованості культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах в умовах поліетнічного регіону / О. М. Величко // Наукові записки : зб. наук. пр. Сер.: Педагогічні та історичні науки / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова ; редкол. В. П. Андрущенко [та ін.]. – К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2011. – Вип. 99. – С. 14–24.
  6. Величко О. М. Шляхи подолання міжетнічних конфліктів у контексті виховання культури міжетнічних стосунків / О. М. Величко // Педагогічна освіта : теорія і практика : зб. наук. пр. – Кам’янець-Подільський : Вид. ПП Зволейко Д. Г., 2012. – Вип. 10. – С. 12-16.
  7. Величко О. М. Організаційно-функціональна модель виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах / О. М. Величко // Зб. наук. пр. Бердянського держ. пед. ун-ту (Педагогічні науки). – Бердянськ : БДПУ, 2012. – № 3. – С. 22-27.
  8. Величко О. М. Особливості виховної роботи з налагодження міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах / О. М. Величко // Наукова скарбниця освіти Донеччини. – 2012. – № 4. – С. 10-13.
  9. Величко О. М. Особливості організації гурткової роботи позашкільних навчальних закладів з виховання культури міжетнічних стосунків / О. І. Гуренко, О. М. Величко // Педагогічна освіта : теорія і практика : зб. наук. пр. – Кам’янець-Подільський : Вид. ПП Зволейко Д. Г., 2012. – Вип. 12. – С. 478-483.
  10. Величко О. Н. Воспитание культуры межэтнических отношений во внешкольной деятельности / О. Н. Величко // Педагогика и современность. – 2012. – № 2. – С. 49-52.
  11. Ілішова О. М. Формування культури міжетнічних стосунків гуртківців позашкільних навчальних закладів засобами національно-патріотичного виховання / О. М. Ілішова // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (Педагогічні науки). – 2015. – № 7 (296). – С. 212-219.

 

Опубліковані праці апробаційного характеру

  1. Величко О. М. Виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у сучасних соціокультурних умовах / О. М. Величко // Науково-практичний досвід – 2010 : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Миколаїв, 2010. – С. 78-79.
  2. Величко О. М. Нормативно-законодавчі засади виховання культури міжетнічних взаємин молоді / О. М. Величко // IV Корфівські педагогічні читання : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Бердянськ : БДПУ, 2010. – С. 10-12.
  3. Величко О. Н. Формирование духовно-нравственных ценностей у подростков в контексте воспитания культуры межэтнических отношений / О. Н. Величко // Ценности образования в процессе духовно-нравственного воспитания современной молодежи : материалы І-ой Междунар. науч.-практ. конф. / под науч. ред. проф. С. П. Акутиной. – М. : Перо, 2011. – С. 131-133.
  4. Величко О. М. Проблема етнічної толерантності у сфері міжетнічних стосунків / О. М. Величко // Толерантність як соціогуманітарна проблема сучасності : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. / за заг. ред. П. Ю. Сауха. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2011. – С. 224–225.
  5. Величко О. М. Роль педагога у вихованні культури міжетнічних стосунків учнівської молоді / О. М. Величко // V Корфівські педагогічні читання : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Бердянськ : БДПУ, 2011. – С. 11-14.
  6. Величко О. Н. Проблема формирования межэтнических отношений в образовательном пространстве Украины / О. Н. Величко // Актуальные вопросы современной науки : материалы ХIII Междунар. науч.-практ. конф. / под ред. д.пед.н., проф. И. А. Рудаковой. – М. : Спутник+, 2011. – С. 267-270.
  7. Величко О. М. Організація виховної роботи з налагодження культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах / О. М. Величко // Перший крок у науку : матеріали VII Всеукр. наук.-практ. конф. – Луганськ : Глобус-Прінт, 2012. – Т. 1. – С. 116-119.
  8. Величко О. М. Методи та форми гурткової роботи з виховання культури міжетнічних стосунків / О. М. Величко // Простір і час сучасної науки : матеріали VІІ Міжнар. наук.-практ. Інтернет-конф. – К. : ТОВ ТК «Меганом», 2012. – Ч. 3. – С. 39-40.
  9. Величко О. М. Національна ідея як чинник розвитку поліетнічної держави / О. М. Величко // Розвиток України в ХХІ столітті : економічні, соціальні, екологічні, гуманітарні та правові проблеми : матеріали ХІІІ Міжнар. наук.-практ. Інтернет-конф. – Тернопіль, 2012. – С. 144-146.
  10. Величко О. М. Культура міжетнічних стосунків підлітків та гурткова робота / О. М. Величко // Розвиток наукових досліджень 2012 : матеріали VIII Міжнар. наук.-практ. конф. – Полтава, 2012. – С. 24-27.
  11. Величко О. М. Фахова підготовка студентів до здійснення педагогічної діяльності з виховання культури міжетнічних стосунків / О. М. Величко // Сучасні проблеми підготовки майбутніх фахівців в умовах євроінтеграційного процесу : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. / за заг. ред. проф. І. М. Ковчиної. – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2013. – С. 29-30.
  12. Величко О. М. Соціально-правовий захист учасників міжетнічної взаємодії як педагогічна проблема / О. М. Величко // Сучасні проблеми підготовки майбутніх фахівців соціально-педагогічної сфери в умовах євроінтеграційного процесу : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. / за заг. ред. проф. І. М. Ковчиної. – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2013. – С. 20-21.
  13. Величко О. М. Проблема виховання культури міжетнічних стосунків у сучасній педагогічній думці / О. М. Величко // Сучасна вища і середня освіта в умовах реформування : проблеми, теорія, практика : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. / за ред. М. П. Васильєвої. – Харків : ХНПУ імені Г. С. Сковороди, 2013. – С. 29.
  14. Величко О. Н. Внешкольное образование как важная составляющая личностно-ориентированного обучения воспитанников / О. Н. Величко // Муниципальное воспитательное пространство в парадигме личностно-ориентированного образования : материалы XIV Междунар. науч.-практ. конф. : сб. науч. трудов / под ред. д.пед.н., проф. И. А. Рудаковой. – М. : Спутник+, 2014. – С. 8-11.
  15. Величко О. М. Підготовка педагогів до виховної роботи з налагодження міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах / О. М. Величко // Професійна підготовка студентів соціально-педагогічної сфери – освітня складова суспільного розвитку : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. / за заг. ред. проф. І. М. Ковчиної. – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2014. – С. 80-82.

 

Опубліковані праці, які додатково відображають

наукові результати дисертації

  1. Величко О. М. Проблема виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах у сучасній соціально-педагогічний теорії та практиці // Професійна підготовка соціального педагога : теоретико-практичний контекст : колективна моногр. / за заг. ред. к.пед.н., доц. О. Гуренко. – Донецьк : ЛАНДОН-ХХІ, 2013. – С. 231–261.
  2. Величко О. М. Виховання культури міжетнічних стосунків дітей та підлітків у позашкільних навчальних закладах у контексті полікультурної освіти / О. М. Величко // Полікультурна освіта в Україні : історія, сучасність, перспективи : зб. наук. пр. / Бердянський державний педагогічний університет ; уклад. Гуренко О. І. – Донецьк : ЛАНДОН-ХХІ, 2013. – С. 195–200.
  3. Ілішова О. М. Виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у полікультурному освітньому просторі / О. М. Ілішова // Багатоманітність культур як педагогічна проблема : зб. наук. ст. / Бердянський державний педагогічний університет ; уклад. Гуренко О. І. – Бердянськ : Вид. Ткачук О. В., 2015. – С. 49-53.
  4. Ілішова О. М. Виховна діяльність у позашкільних навчальних закладах : налагодження міжетнічних стосунків гуртківців / О. М. Ілішова // Україно-польські педагогічні студії: актуальні проблеми педагогічної теорії та практики : зб. наук. ст. – Бердянськ : БДПУ, 2015. – С. 125-129.

АНОТАЦІЇ

 

Ілішова О. М. Виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах. – На правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Умань, 2017.

У дисертації теоретично обґрунтовано проблему виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах. Здійснено концептуальний аналіз проблеми виховання культури міжетнічних стосунків та уточнено поняттєво-категоріальний апарат дослідження, зокрема, сутність феномену «виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах». Визначено структурні компоненти та уточнено зміст культури міжетнічних стосунків. Охарактеризовано основні закономірності процесу виховання культури міжетнічних стосунків. Визначено особливості виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах в умовах сучасності.

Теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено ефективність методики виховання культури міжетнічних стосунків підлітків у позашкільних навчальних закладах. Розроблено ресурсне забезпечення та удосконалено зміст навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах щодо виховання в підлітків культури міжетнічних стосунків засобами етнізації та полікультурності.

Ключові слова: культура міжетнічних стосунків, навчально-виховний процес, підлітки, позашкільна освіта, позашкільний навчальний заклад.

Ilishova O. M. Education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions. – On the rights of manuscript.

Dissertation for the degree of the Candidate of Pedagogical Sciences by speciality 13.00.07 – Theory and Methods of Education. – Pavlo Tychyna Uman State Pedagogical University. – Uman, 2017.

The problem of education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions is theoretically grounded in the given dissertation research. The conceptual analysis of education of culture of interethnic relations is done and the categorical concepts of the study is specified, including the nature of the phenomenon of «education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions» as the process of forming the component of common cultural identity. The structural components are determined and the content of culture of interethnic relations is clarified. The basic laws of the process of education of culture of interethnic relations are characterized. The peculiarities of education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions are specified in our modern life.

As a result during the research it was first theoretically grounded and worked out the method of education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions. The structural units are defined. They reflect the elements of experimental techniques: purposeful (subjects, objectives, tasks), diagnostic (criteria, indicators and levels of education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions), activity-organizing (scientific approaches, functions and principles of education , contents, stages, forms, methods, pedagogical conditions) and efficient (result).

The realization of the elaborated methods of education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions was held through approbation during the process of arranging of educational activity of humanitarian and tourist-regional destination clubs. It was organized the educational work in out of school educational institution clubs according to three stages including the periods of the development of children’s collective: preparatory, direct activity, concluding. At the beginning of the formative experiment, that is, during the preparatory stage, it was held a preparatory work to the activity in the sphere of interethnic relations within pupils and the heads of the clubs which included: gathering of objective information about international cooperation of adolescents studing of the national stuff of the club, testing the level of the formation of ethnic consciousness and selfconsciousness within all the participants of the pedagogical process, identifying the main features of the mentality of the representatives of different ethnic communities and nationalities, studying of the status of each pupil in the group of the children of the same age to identify the impact of mental characteristics of this or that representative of the group on his status. On the second stage of the formative experiment, the stage of direct activity, the adolescents investigated the cultural peculiarities of the native ethnic group. Later it was collected the information about social institutions in the field of interethnic relations. It was organized «The school of ethnic cultures»on the basis of which the cooperative work of the club members and the complex of training classes were founded. The themes comprised such units as: «I am a representative of my own ethnity», «Me and ethnic groups that surround me», «Conflicts and the ways of their solutions», «Tolerance in our lives». It is determined the content and the directions of cooperation of the heads of the clubs and the children’s parents through realization of various forms of mass, collective, group and individual work.

It was confirmed the validity of the author’s experimental methods through dynamic quantitative and qualitative changes in the levels of education of culture of interethnic relations within adolescents in out of school educational institutions in the experimental and control groups in constative and control phase of the study.

The content of the educational process of the clubs in out of school educational institutions by means of ethnic and multicultured facilities is improved.

Keywords: culture of interethnic relations, educational process, adolescents, out of school education, out of school educational institutions.

Илишова О. Н. Воспитание культуры межэтнических отношений подростков во внешкольных учебных заведениях. – На правах рукописи.

Диссертация на получение научной степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.07 – теория и методика воспитания. – Уманский государственный педагогический университет имени Павла Тычины. – Умань, 2017.

В диссертации теоретически обоснована проблема воспитания культуры межэтнических отношений подростков во внешкольных учебных заведениях. Осуществлен концептуальный анализ проблемы воспитания культуры межэтнических отношений и уточнено понятийно-категориальный аппарат исследования, а именно, сущность феномена «воспитание культуры межэтнических отношений подростков во внешкольных учебных заведениях». Определено структурные компоненты и уточнено содержание культуры межэтнических отношений. Охарактеризовано основные закономерности процесса воспитания культуры межэтнических отношений. Определено особенности воспитания культуры межэтнических отношений подростков во внешкольных учебных заведениях в условиях современности.

Теоретически обоснована, разработана и экспериментально проверена эффективность методики воспитания культуры межэтнических отношений во внешкольных учебных заведениях. Разработано ресурсное обеспечение и усовершенствовано содержание учебно-воспитательного процесса во внешкольных учебных заведениях по воспитанию у подростков культуры межэтнических отношений средствами этнизации и поликультурности.

Ключевые слова: культура межэтнических отношений, учебно-воспитательный процесс, подростки, внешкольное образование, внешкольное учебное заведение.