Автореферат

Міністерство освіти і науки України

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

 

КОРІННА ГАННА ОЛЕКСІЇВНА

 

                                                                       УДК [371.134+37.013.42+372](043.3)

 

ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПЕДАГОГІВ ДО СТАТЕВО-РОЛЬОВОЇ СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДОШКІЛЬНИКІВ

 

13.00.05 – соціальна педагогіка

 

 Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата педагогічних наук

 

Умань – 2015

Дисертацією є рукопис.

 

Робота виконана в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини, Міністерство освіти і науки України.

 

 

Науковий керівник –  доктор педагогічних наук, професор Рогальська-Яблонська Інна Петрівна, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, завідувач кафедри теорії та методик дошкільної освіти.

Офіційні опоненти:

доктор педагогічних наук, доцент Лякішева Анна Володимирівна, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, декан педагогічного інституту;

кандидат педагогічних наук, доцент Фурдуй Світлана Борисівна, Ізмаїльський державний гуманітарний університет, доцент кафедри загальної і соціальної педагогіки та початкової освіти.
Захист відбудеться «25» листопада 2015 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 74.053.02 в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини за адресою: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Садова, 2.

З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини (20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Садова, 2).

Автореферат розіслано «23» жовтня 2015 р.

Учений секретар спеціалізованої вченої ради                                           Н.  І. Ревнюк

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Утвердження в Україні цивілізаційних норм життя, інтеграція у європейське співтовариство неможливі без гармонізації суспільних відносин на засадах гендерної соціалізації. Значне місце у трансформації системи гендерних відносин належить освіті як одній із найважливіших соціальних інституцій, здатних інтегрувати гендерний підхід у навчально-виховний процес закладів освіти та закласти основи для становлення суспільної гендерної культури. Актуальні напрями модернізації національної системи освіти і науки щодо гендерного аспекту відображено в нормативно-правових документах: Конституції України, Законах України: «Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок», «Про освіту», «Про дошкільну освіту», наказі МОН України
«Про впровадження принципів гендерної рівності в освіту» та ін. За визначенням Організації Об’єднаних Націй саме гендерні відносини є однією з головних проблем XXI століття.

Уведення гендерної складової в освіту досліджували Ш. Берн, Т. Говорун, О. Кікінеджі, І. Кон, О. Ярська-Смирнова та ін.; методологічні проблеми гендерної педагогіки висвітлено у працях О. Вороніної, В. Гайденко, Г. Гарфінкеля, Е. Гоффмана,  В. Кравця, Л. Штильової та ін.; актуальні питання гендерного виховання дітей та молоді розробляли Л. Булатова, С. Вихор, Т. Дороніна, О. Луценко, О. Остапчук, Н. Павлущенко, Н. Попова, М. Савченко, Л. Яценко та ін.

Реалії сьогодення переконливо засвідчують потребу суспільства у кваліфікованих фахівцях, здатних на високому професійному рівні взаємодіяти з дітьми, надавати їм допомогу і підтримку та сприяти належній статево-рольовій соціалізації, враховуючи їхні статеві відмінності.

Теоретико-методологічні засади професіоналізації соціальних педагогів і соціальних працівників обґрунтовано у працях Т. Алєксєєнко, С. Архипової, О. Безпалько, Р. Вайноли, А. Капської, Г. Лактіонової, Г. Лякішевої, В. Оржеховської, В. Поліщук, С. Савченко, Н. Сейко, Т. Федорченко, С. Фурдуй, С. Харченко; особливості соціально-педагогічної діяльності та їх урахування у процесі професійної підготовки студентів стали предметом аналізу В. Бочарової, Ю. Галагузової, І. Звєрєвої, А. Капської, Л. Міщик, З. Фалинської, Л. Штефан; інноваційні технології професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів розкрито у працях П. Гусака, О. Дубасенюк, І. Козубовської. Аналіз досліджень показав, що, попри ґрунтовну розробку багатьох теоретичних аспектів фахової підготовки майбутніх соціальних педагогів, проблема формування їхньої готовності до статево-рольової соціалізації дошкільників не була предметом окремого дослідження.

Дошкільний період дитинства трактується науковцями як «період первинного фактичного становлення особистості» (О. Лєонтьєв), коли закладається базис гендерної культури особистості, формується усвідомлення себе як представника чоловічої чи жіночої статі з її нормативами поведінки, формується  психосоціальна ідентичність, привласнюються соціальні норми та статево-рольова поведінка.
На вивчення особливостей соціалізації дошкільників різної статі спрямовувалася увага науковців – Т. Говорун, І. Рогальської, М.Савченко та ін.; статеву диференціацію і міжособистісні взаємини у ранньому онтогенезі досліджували В. Абраменкова, А. Арушанова, Т. Говорун, Я. Коломінський, О. Кононко, М. Лісіна, В. Москаленко, Т. Рєпіна, Є. Суботський та ін.; різні аспекти статево-рольової соціалізації ґрунтовно висвітлено у наукових розвідках Д. Ісаєва, В. Кагана, І. Кона, Т. Репіної, В. Романової, Л. Столярчук та ін.

Аналіз теоретико-методологічних розробок у галузі соціальної педагогіки, вивчення досвіду підготовки соціальних педагогів та результатів їхньої готовності до роботи з дітьми дошкільного віку уможливили констатувати суперечності, які потребують швидкого й ефективного вирішення, а саме між:

–        об’єктивною потребою суспільства в інтеграції зусиль та посиленні ролі різних соціальних інституцій у формуванні гендерної культури особистості та реальним рівнем готовності фахівців до здійснення такої роботи стосовно дошкільників;

–        потребою сімей, які виховують дітей дошкільного віку, у професійній допомозі соціальних педагогів щодо статево-рольової соціалізації дошкільників та непідготовленістю цих фахівців до соціально-педагогічної роботи з ними у процесі їхньої статево-рольової соціалізації;

–        необхідністю запровадження соціально-педагогічного супроводу статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку та відсутністю його теоретичного обґрунтування й методичного забезпечення.

Отже, актуальність та недостатня наукова розробка означеної проблеми, необхідність її глибокого і послідовного вирішення на рівні педагогічної теорії та практики зумовили вибір теми дослідження – «Підготовка майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників».

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою частиною науково-дослідної теми кафедри теорії та методик дошкільної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини «Психолого-педагогічний супровід формування життєвої компетенції дітей дошкільного та шкільного віку» (реєстраційний номер 0112U000176). Тема дисертаційного дослідження затверджена науково-методичною радою Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (протокол № 5
від 25.02.2011 р.) та узгоджена Радою з координації наукових досліджень галузі педагогіки та психології НАПН України (протокол № 4 від 26.04.2011 р.).

Мета дослідження – теоретично обґрунтувати й експериментально перевірити соціально-педагогічні умови та модель підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників.

Гіпотеза дослідження. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників буде відбуватися більш ефективно за дотримання таких соціально-педагогічних умов: забезпечення позитивної мотивації майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників з усвідомленням її значущості для формування гендерної культури дітей; удосконалення змістового наповнення та програмно-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів; використання потенціалу педагогічної практики з метою формування практичного досвіду студентів у роботі з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації.

Відповідно до мети та гіпотези визначено завдання дослідження:

1.     На основі аналізу змісту ключових понять дослідження: «стать соціальна», «гендер», «статева роль», «статево-рольова соціалізація дошкільників», визначити структуру та з’ясувати специфіку статево-рольової соціалізації дошкільників.

2.     З’ясувати особливості підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників та визначити сутність феномену «готовність майбутнього соціального педагога до статево-рольової соціалізації дошкільників».

3.     Розробити критерії, показники та схарактеризувати рівні готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників.

4.     Теоретично обґрунтувати та апробувати експериментальну модель підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку.

5.     Визначити та експериментально перевірити соціально-педагогічні умови підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників.

Об’єкт дослідження – професійна підготовка соціальних педагогів у вищих навчальних закладах.

Предмет дослідження – соціально-педагогічні умови, зміст, форми і методи підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку.

Для вирішення поставлених завдань на всіх етапах дослідження застосовувався комплекс взаємопов’язаних методів дослідження: теоретичні – аналіз документації, системний аналіз та узагальнення психологічної і соціально-педагогічної літератури для обґрунтування сутності та особливостей статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку і соціально-педагогічної роботи з ними; метод теоретичного моделювання – для розроблення експериментальної моделі підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку; емпіричні – діагностичні (анкетування, опитування, тестування, бесіди), обсерваційні (включене спостереження) для встановлення рівнів готовності майбутніх соціальних педагогів до роботи з дошкільниками; педагогічний експеримент (констатувальний, формувальний) для перевірки ефективності соціально-педагогічних умов підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільників; статистичні – методи математичної статистики (первинна обробка даних, розрахунок елементарних статистик, варіаційний аналіз даних, перевірка статистичних гіпотез, коефіцієнт Стьюдента) для одержання кількісно-якісної характеристики результатів дослідження.

Експериментальна база дослідження. Дослідно-експериментальна робота проводилася на базі Мелітопольського державного педагогічного університету
імені Богдана Хмельницького, Прикарпатського національного університету
імені Василя Стефаника, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Миколаївського національного університету
імені В. О. Сухомлинського, Рівненського державного гуманітарного університету, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

На різних етапах в експерименті взяли участь 230 студентів, 55 соціальних педагогів, 30 викладачів вищих навчальних закладів. Експериментальну групу (ЕГ) склали 110 осіб, контрольну групу (КГ) – 120 осіб.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у тому, що:

–  уперше визначено соціально-педагогічні умови підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку (забезпечення позитивної мотивації майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників з усвідомленням її значущості для формування гендерної культури дітей; удосконалення змістового наповнення та програмно-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів; використання потенціалу педагогічної практики з метою формування практичного досвіду студентів у роботі з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації); обґрунтовано експериментальну модель, яка охоплює: методологічні підходи (середовищний, гендерний, компетентнісний), принципи (свідомості й активності в навчанні, системності, послідовності, неперервності, цілісності, доцільності, прогностичності, свободи вибору та співробітництва), етапи (мотивавційно-стимулювальний, когнітивно-рефлексивний і креативно-практичний), зміст, форми та методи; критерії (когнітивно-інформаційний, особистісно-мотиваційний, творчо-діяльнісний), показники та рівні (достатній, середній, низький) готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку; визначено педагогічну сутність феномену «готовність майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників» (результат професійної підготовки у вищій школі, інтегральна професійна й особистісна характеристика майбутнього соціального педагога, яка дозволяє забезпечити успішну статево-рольову соціалізацію дітей дошкільного віку з врахуванням їхніх психолого-педагогічних особливостей на засадах продуктивної взаємодії з різними суб’єктами педагогічного процесу),

–  уточнено сутнісний зміст понять «стать соціальна», «гендер», «статева роль», «статева диференціація», «статево-рольова ідентифікація», «статево-рольова поведінка», «статево-рольова соціалізація дошкільників» та «підготовка майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників» (складова частина професійної підготовки, яка передбачає формування у майбутніх фахівців професійних знань з гендерних особливостей дошкільників та умінь і навичок, необхідних для ефективного соціально-педагогічного супроводу статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку);

–  подальшого розвитку набули наукові уявлення про процес первинної соціалізації дітей на етапі дошкільного дитинства; зміст і форми підготовки майбутніх соціальних педагогів як провідних агентів первинної соціалізації.

Пpaктичнe знaчeння oдepжaниx peзультaтiв полягає у розробці та впровадженні у процес фахової підготовки майбутніх соціальних педагогів методики педагогічної діагностики рівнів готовності студентів до статево-рольової соціалізації дошкільників; розробці навчального спецкурсу «Статево-рольова соціалізація дошкільників: сутність, специфіка, супровід» з відповідним програмно-методичним забезпеченням; методичного посібника «Статево-рольова соціалізація дошкільників: сутність, специфіка, супровід»; програми соціально-педагогічної практики студентів у дошкільних навчальних закладах та їх впровадженні у процес підготовки фахівців напряму підготовки 6.010106 «Соціальна педагогіка» освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» у вищих навчальних закладах; у систематизації навчального матеріалу та доповненні змістовими модулями навчальних дисциплін: «Основи соціалізації особистості», «Соціальна педагогіка», «Вікова та педагогічна психологія», «Соціально-педагогічне консультування», «Педагогіка сімейного виховання», «Соціальний супровід сім’ї», «Соціально-педагогічна робота в закладах освіти», у викладанні яких було реалізовано міжпредметні зв’язки для забезпечення готовності студентів до статево-рольової соціалізації дошкільників.

Основні положення та висновки дисертації можуть бути використані у процесі професійної підготовки студентів різних освітньо-кваліфікаційних рівнів у ВНЗ; під час розроблення навчальних посібників і методичних рекомендацій з формування гендерної культури особистості; у практичній діяльності дошкільних та соціальних педагогів, а також у системі післядипломної педагогічної освіти.

Основні положення і результати дослідження впроваджено в навчальний процес Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (довідка про впровадження № 06 / 654 від 17.02.2015 р.), Рівненського державного гуманітарного університету (довідка про впровадження № 17 від 12.02.2015 р.), Уманського державного педагогічного університету
імені Павла Тичини (довідка про впровадження № 577/01 від 15.02.2015 р.), Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (довідка про впровадження № 01-15/03/186 від 10.02.2015 р.).

Aпpoбaцiя peзультaтiв диcepтaцiї. Основні положення і результати дослідження доповідалися на конференціях, педагогічних конгресах, педагогічних читаннях різного рівня: міжнародних – «Удосконалення форм і методів підготовки професійно компетентних працівників освіти» (Черкаси, 2011), «Науково-педагогічна спадщина О. А. Захаренка як джерело виховання молодого покоління» (Черкаси, 2012), «Перспективні напрямки розвитку сучасних педагогічних і психологічних наук» (Харків, 2014), «Актуальні проблеми соціальної роботи і підготовки фахівців: соціальна робота і здоровий спосіб життя» (Ужгород, 2014), «Перспективні напрямки розвитку сучасних педагогічних і психологічних наук» (Харків, 2015), «Вплив досягнень психологічних і педагогічних наук на розвиток сучасного суспільства» (Харків, 2015), «Сучасні досягнення вітчизняних учених у галузі педагогічних та психологічних наук» (Київ, 2015), «Pedagogika Projekty naukowe» (Warszawa, 2015); всеукраїнських – «Формування освітніх компетенцій дитини:проблеми, розвиток, супровід» (Умань, 2014), «Дошкільна освіта: історія, перспективи розвитку в ХХІ столітті» (Умань, 2015).

Публікації. Основні положення і результати дослідження висвітлено у
19  одноосібних публікаціях, з яких 8 відображають основні наукові результати, 10 – апробаційного характеру, 1 – додатково відображає наукові результати дисертації.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків до розділів, висновків, списку використаних джерел
(270 найменувань, зокрема 6 іноземною мовою), 8 додатків на 51 сторінці. Повний обсяг дисертації – 262 сторінки, із них 182 сторінки основного тексту. Робота містить 11 таблиць та 10 рисунків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, визначено мету, сформульовано гіпотезу, завдання, об’єкт, предмет дослідження, окреслено комплекс методів; розкрито наукову новизну та практичне значення одержаних результатів; відображено відомості щодо впровадження та апробації результатів дисертації, представлено публікації автора, структуру та обсяг роботи.

У першому розділі – «Професійна підготовка майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку як педагогічна проблема» – проаналізовано наукові підходи до трактування понять «стать соціальна», «гендер», «статева роль», «статева диференціація», «статево-рольова ідентифікація», «статево-рольова поведінка», «статево-рольова соціалізація дошкільників»; визначено структуру та з’ясовано специфіку статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку. Розкрито особливості підготовки соціального педагога до роботи в дошкільних навчальних закладах.

Теоретико-педагогічний аналіз сучасних наукових досліджень (О. Авраменко, С. Бадер, Ю. Богінська, А. Богуш, О. Вишневська, Н. Гавриш, Н. Голованова, О. Караман, Л. Карнаух, С. Козлова, Т. Кравченко, В. Кузьменко, С. Курінна, О. Малахова, Р. Пріма, І. Рогальська, С. Семчук та ін.) переконливо засвідчує актуальність проблеми соціалізації особистості в дитинстві, завданням якої є поступове опанування дитиною соціокультурних досягнень суспільства, освоєння позиції суб’єкта соціального життя, розвиток здатності взаємодіяти із соціальним довкіллям. Ураховуючи важливість соціалізації особистості в дошкільному дитинстві, підкреслено її багатогранність, багаторівневість, динамічність у становленні дитячої самосвідомості, яка неможлива без взаємодії суспільства та залучення особистості до соціального життя, у результаті чого отримуються певні знання та вміння, змінюється соціальний статус особистості та її соціальна роль, створюється власний духовний світ та формується індивідуальність.

З’ясовано, що актуальним та значущим аспектом соціалізації на етапі дошкільного дитинства є статево-рольова соціалізація, яка у сучасних психолого-педагогічних дослідженнях набуває особливої актуальності у зв’язку з розвитком сучасного громадського суспільства, оскільки статева свідомість особистості не лише дає змогу сформувати гендерну поведінку та характер особистості, а й виробити концепцію чоловічої та жіночої психології.

Стать індивіда є передумовою становлення психологічної статі людини, яка не визначається ні генетичною, ні гормональною, ні внутрішньою, ні зовнішньою морфологічною статтю, а розвивається у процесі соціалізації особистості.
У сучасній соціальній науці поняття «стать» ототожнюється з поняттям «гендер»,
де «стать» – це лише анатомо-біологічна будова людини, тобто чоловіка та жінки,
а «гендер» – характеризує сукупність норм поведінки чоловічої чи жіночої статі у суспільстві, що підкреслює культурне та соціальне значення впливу культури суспільства, а не акцентує на фізичних та біологічних відмінностях між чоловіками та жінками. Гендер є складним соціокультурним конструктом, який відображає відмінності в ролях, поведінці, ментальних і емоційних характеристиках чоловіків і жінок. Його розуміють як організовану модель соціальних стосунків жінок і чоловіків, яка не тільки характеризує їхнє спілкування і взаємодію в сім’ї, а і визначає їхні соціальні відносини в основних інституціях суспільства. Соціальна роль поєднує в собі великий спектр проявів поведінки – від ситуативних ролей до життєвих зі стійкими формами поведінки і діяльності людини, що становить  важливу частину соціалізації особистості та сприяє засвоєнню нею соціальних стандартів поведінки.

На основі узагальнення наукових підходів (А. Аблітарова, Т. Говорун, В. Кравець, Д. Ісаєв, В. Каган, І. Ковальчук, І. Кон, М. Радзівілова, Т. Репіна, М. Юркевич, В. Романова, С. Єнікополов, М. Дворянчиков, Л. Столярчук) до розв’язання проблеми статево-рольової соціалізації з’ясовано, що вона розкриває багатогранний соціально-культурний аспект становлення осіб чоловічої та жіночої статей у процесі їхньої соціалізації. Під поняттям «статево-рольова соціалізація дошкільника» розуміємо процес спонтанних та спрямованих впливів на особистість дитини, що сприяють її формуванню як представника певної статі з урахуванням відповідних фізіологічних та психосоціальних особливостей. У структурі статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку виокремлено взаємопов’язані компоненти: статева диференціація, статево-рольова ідентифікація та статево-рольова поведінка.

На підставі аналізу наукових праць вітчизняних дослідників, присвячених розгляду сутності професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів (С. Архипова, О. Безпалько, Л. Грицюк, І. Звєрєва, А. Капська, А. Лякішева, Л. Міщик, В. Поліщук, О. Пожидаєва, О. Пюра, С. Фурдуй та ін.) встановлено, що соціальний педагог зайнятий у сфері соціально-педагогічної роботи або освітньо-виховної діяльності та організовує соціально-педагогічну діяльність з особами різних вікових груп у різних соціокультурних середовищах з метою створення для них сприятливих умов соціалізації. З урахуванням загальних положень соціальної педагогіки  щодо сутності та функцій діяльності соціального педагога (І. Ліпський, Н. Сейко) визначено, що соціальний педагог дошкільного навчального закладу – штатний чи позаштатний суб’єкт соціально-педагогічної діяльності, який активізує та інтегрує соціально-педагогічні й соціально-культурні функції суспільного довкілля і різних соціальних інститутів на соціалізацію дітей дошкільного віку.

Проблемі організації соціально-педагогічної діяльності присвячені дослідження багатьох сучасних науковців: М. Галагузової, В. Бочарової, Т. Василькової, Ю. Гапона, В. Загвязинського, І. Звєрєвої, А. Капської, Л. Коваль, Г. Лактіонової, І. Ліпського, Л. Міщик, Л. Штефан О. Безпалько, С. Харченко та ін. Водночас, незважаючи на широкий спектр досліджуваних напрямів, проблема професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників вивчена недостатньо.

Підготовку майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників розглядаємо як складову частину професійної підготовки, яка передбачає формування у майбутніх фахівців професійних знань з гендерних особливостей дошкільників та умінь і навичок, необхідних для ефективного соціально-педагогічного супроводу статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку.

У другому розділі – «Стан готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників» – з’ясовано сутність феномену «готовність майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників»; виявлено критерії, показники і схарактеризовано рівні такої готовності; розкрито методику дослідницько-експериментальної роботи; на основі виявлених критеріїв та показників визначено рівні готовності майбутніх соціальних педагогів, представлено їх якісні та кількісні характеристики.

Аналіз психолого-педагогічної літератури дав змогу з’ясувати, що існує значна кількість підходів до визначення поняття «готовність», яку науковці трактують як: «психічний стан», «особистісне», «структурне утворення», «властивість» або «якість» особистості. Готовність розглядають у зв’язку з формуванням та удосконаленням психічних процесів, станів, властивостей особистості, необхідних для успішного здійснення певної діяльності.

Готовність майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників визначаємо як результат професійної підготовки у вищій школі, інтегральна професійна й особистісна характеристика майбутнього соціального педагога, яка дозволяє забезпечити успішну статево-рольову соціалізацію дітей дошкільного віку з врахуванням їхніх психолого-педагогічних особливостей на засадах продуктивної взаємодії з різними суб’єктами педагогічного процесу.

На констатувальному етапі експерименту було визначено критерії і показники оцінювання рівнів готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку. Когнітивно-інформаційний критерій із показниками: обізнаність із віковими особливостями дітей дошкільного віку; знання специфіки соціалізації особистості у дошкільному дитинстві; обізнаність з особливостями процесу статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку. Особистісно-мотиваційний критерій із показниками: інтерес до роботи з дітьми дошкільного віку; позитивна мотивація на взаємодію з дошкільниками; потреба у професійному саморозвитку. Творчо-діяльнісний критерій із показниками: наявність творчого потенціалу; уміння здійснювати соціально-педагогічний супровід соціалізації дітей, з урахуванням їхньої статевої приналежності; уміння об’єктивно оцінити результати власної професійної діяльності. Окреслені критерії і показники виступили підґрунтям для виокремлення та якісної характеристики рівнів готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку: достатній, середній, низький.

Достатній рівень. Студенти характеризуються глибокими знаннями про вікові особливості дітей дошкільного віку; про специфіку соціалізації дітей та особливості процесу статево-рольової соціалізації дошкільників; наявним інтересом до роботи з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації; позитивною мотивацією на взаємодію з дошкільниками у процесі їхньої соціалізації та готовністю надати своєчасну допомогу з урахуванням статевої приналежності кожної дитини; сформованими потребами у професійному саморозвитку; наявним творчим потенціалом, умінням здійснювати соціально-педагогічний супровід соціалізації дітей з урахуванням їхньої статевої приналежності; умінням об’єктивно оцінити результати власної професійної діяльності (4,8 % ЕГ та 5,4 % КГ).

Середній рівень. Студенти мають недостатні знання про вікові особливості дітей дошкільного віку, фрагментарні знання про специфіку соціалізації дітей та поверхові знання про особливості процесу статево-рольової соціалізації дошкільників; демонструють недостатньо виражений інтерес до роботи з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації; разом із наявним прагненням до спілкування з дітьми мають місце невизначені пріоритети та нестійка мотивація на взаємодію з дошкільниками; наявна здатність до професійного саморозвитку; частково творче ставлення до професійної діяльності, не виявляють достатніх умінь щодо соціально-педагогічного супроводу соціалізації дітей з урахуванням їхньої статевої приналежності, результати власної професійної діяльності оцінюють недостатньо об’єктивно (33,7 % ЕГ та 32,8 % КГ).

Студенти з низьким рівнем готовності до статево-рольової соціалізації мають фрагментарні знання про вікові особливості дітей дошкільного віку; не обізнані зі специфікою соціалізації дітей та особливостями процесу статево-рольової соціалізації дошкільників, не проявляють інтересу до роботи з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої  соціалізації; у них відсутня мотивація та несформована настанова на взаємодію з дошкільниками у процесі їхньої статево-рольової соціалізації; низький рівень професійного саморозвитку, недостатній творчий потенціал, не виявляють умінь щодо технології соціально-педагогічного супроводу соціалізації дітей з урахуванням їхньої статевої приналежності, оцінка результатів власної професійної діяльності переважно необ’єктивна (61,5 % ЕГ та 61,8 % КГ).

У третьому розділі – «Дослідно-експериментальна перевірка моделі та соціально-педагогічних умов підготовки майбутніх соціальних педагогів до роботи з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації» – представлено експериментальну модель та соціально-педагогічні умови підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників; описано хід та результати формувального етапу дослідження; подано порівняльний аналіз результатів констатувального та формувального експерименту.

Розроблена експериментальна модель підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників охоплювала такі блоки: методологічно-цільовий: мета, завдання, підходи і принципи; організаційно-процесуальний: етапи та соціально-педагогічні умови професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників; контрольно-оцінний: критерії, показники, рівні готовності та діагностичний інструментарій. Належне функціонування цих взаємопов’язаних блоків експериментальної моделі дало змогу досягнути бажаного педагогічного результату (рис. 1).

Експериментальна модель базувалася на ідеях середовищного підходу, що дозволив спроектувати освітнє середовище вишу; гендерного підходу, який спрямовувався на створення комфортних умов для гендерної ідентифікації та ефективної соціалізації особистості; компетентнісного підходу, завдяки якому акцент із власне освітнього процесу переноситься  на його результати – формування в суб’єктів навчання системи компетенцій, а також з урахуванням принципів до статево-рольової соціалізації дошкільників свідомості й активності в навчанні, цілісності, доцільності, прогностичності, свободи вибору та співробітництва.

Рис. 1. Експериментальна модель підготовки майбутніх соціальних педагогів

Визначено такі етапи підготовки студентів: мотиваційно-стимулювальний, когнітивно-рефлексивний, креативно-практичний, на кожному з яких реалізувалися соціально-педагогічні умови: забезпечення позитивної мотивації майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників з усвідомленням її значущості для формування гендерної культури дітей; удосконалення змістового наповнення та програмно-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів; використання потенціалу педагогічної практики з метою формування практичного досвіду студентів у роботі з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації.

На першому етапі − мотиваційно-стимулювальному – відбувалося формування у студентів стійкої мотивації до здобуття знань, необхідних для розвитку, виховання і соціалізації дітей дошкільного віку, усвідомлення важливості забезпечення статево-рольової соціалізації дітей на етапі дошкільного дитинства.
На цьому етапі реалізовувалася така соціально-педагогічна умова: забезпечення позитивної мотивації майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників з усвідомленням її значущості для формування гендерної культури дітей. На основі міжпредметних зв’язків упроваджено змістові модулі у фахові навчальні дисципліни: «Основи соціалізації особистості», «Соціальна педагогіка», «Вікова та педагогічна психологія», «Соціально-педагогічне консультування», «Педагогіка сімейного виховання», «Соціальний супровід сім’ї», «Соціально-педагогічна робота в закладах освіти». Реалізація цієї соціально-педагогічної умови сприяла формуванню мотиваційної сфери майбутніх соціальних педагогів, актуалізації опорних теоретичних знань щодо особливостей соціального розвитку дошкільників та їхньої первинної соціалізації.

На другому етапі – когнітивно-рефлексивному – забезпечувалася актуалізація знань про процес та особливості статево-рольової соціалізації дітей на етапі дошкільного дитинства, стійкого інтересу до гендерної педагогіки; визначення основних завдань професійно-педагогічної діяльності у контексті статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку. З цією метою було реалізовано таку соціально-педагогічну умову: удосконалення змістового наповнення та програмно-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів. У зміст професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів запровадили спецкурс «Статево-рольова соціалізація дошкільників: сутність, специфіка, супровід», що сприяв формуванню цілісного уявлення студентів про сутність понять: «статево-рольова соціалізація», «статева роль», «статева диференціація», «статево-рольова ідентифікація», «статево-рольова поведінка»; усвідомленню психології статевих відмінностей, визначенню гендерних характеристик особистості та особливостей статево-рольової поведінки дитини; оволодінню соціально-педагогічним супроводом статево-рольової соціалізації дітей у взаємодії дошкільного закладу і сім’ї. Програма спецкурсу складалася із двох змістових модулів: перший – «Теоретичний аспект дослідження проблеми статево-рольової соціалізації особистості» – охоплював такі теми: «Статево-рольова соціалізація особистості як педагогічна проблема»; «Статева ідентичність та її складові»; «Статеві та гендерні ролі: психологічний аспект»; другий – «Особливості статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку» – передбачав вивчення тем: «Соціалізація дітей дошкільного віку у контексті педагогічної проблематики»; «Структура та специфіка статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку»; «Особливості соціально-педагогічної діяльності соціального педагога з дітьми у процесі їхньої статево-рольової соціалізації в дошкільному навчальному закладі». Практична частина спецкурсу реалізовувалася із застосуванням інтерактивних форм та методів, спрямованих на пошук ефективних прийомів і способів розв’язання завдань: заняття-диспут, заняття-круглий стіл, ділова гра, мозковий штурм, розв’язування ситуацій професійного вибору, тренінг. Під час вивчення спецкурсу студенти розробляли соціально-педагогічні проекти «Соціально-педагогічна діяльність соціального педагога в дошкільному навчальному закладі», які реалізовували під час соціально-педагогічної практики в дошкільному навчальному закладі.

Завдання третього етапу – креативно-практичного – полягало у практичному оволодінні студентами технологією соціально-педагогічного супроводу статево-рольової соціалізації дітей, застосуванні теоретичних знань та набутих умінь під час педагогічної практики в дошкільних навчальних закладах. На цьому етапі реалізувалася третя соціально-педагогічна умова: використання потенціалу педагогічної практики з метою формування практичного досвіду студентів у роботі з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації. Діяльність студентів під час соціально-педагогічної практики спрямовувалася на аналіз реального стану й потенціалу освітньо-виховного середовища дошкільного навчального закладу; дослідження соціальної ситуації розвитку дітей дошкільного віку; вивчення стану роботи фахівців дошкільної установи щодо соціально-педагогічного супроводу статево-рольової соціалізації дітей; виявлення особливостей батьківсько-дитячих стосунків як пріоритетної детермінанти психічного розвитку та статево-рольової соціалізації дитини; організацію продуктивної взаємодії дошкільного закладу із соціальними партнерами з метою збільшення кількості агентів статево-рольової соціалізації дітей; забезпечення в дошкільному навчальному закладі соціально-розвивального середовища для дітей, які не відвідують дошкільну установу; розробку комплексної програми роботи з дітьми та працівниками дошкільних установ щодо організації ефективної статево-рольової соціалізації дошкільників.

Після завершення формувального етапу експерименту було повторно проведено прикінцеві зрізи за визначеними критеріями і показниками. Порівняння емпіричних даних, одержаних в експериментальних і контрольних групах на констатувальному етапі, з результатами формувального експерименту дало змогу оцінити динаміку рівнів готовності студентів до статево-рольової соціалізації дошкільників (табл. 1).

У результаті проведеного формувального етапу експерименту відбулися позитивні зміни у відсотковому розподілі студентів за рівнями готовності до статево-рольової соціалізації дошкільників.

Зокрема, кількість майбутніх соціальних педагогів із достатнім рівнем готовності зросла з 4,8 % до 23,6 %; кількість студентів із середнім рівнем зросла з 33,7 % до 35,1 %; а кількість майбутніх соціальних педагогів із низьким рівнем зменшилася з 61,5 % до 41,3 %. Певна позитивна динаміка констатована й у контрольній групі, але ці зміни не є настільки суттєвими: так, динаміка достатнього рівня +2,4; середнього рівня +2,1 %; динаміка низького рівня -4,5 %.

Таблиця 1

Рівні готовності майбутніх соціальних педагогів за результатами констатувального та формувального етапів експерименту (%)

Рівні
ЕГ
Динаміка

КГ
Динаміка

Конст.

експ
Форм. експ.
Конст.

експ
Форм. експ.
Абс.

числа
%
Абс.

числа
%
Абс.

числа
%
Абс.

числа
%
Достатній
5
4,8 %
26
23,6 %
+18,8 %
7
5,4 %
9
7,8 %
+2,4 %
Середній
37
33,7 %
39
35,1 %
+1,4 %
39
32,8 %
42
34,9 %
+2,1 %
Низький
68
61,5 %
45
41,3 %
–20,2 %
74
61,8 %
69
57,3 %
–4,5 %

Математично-статистична обробка отриманих результатів експерименту здійснювалася за допомогою t-критерію Стьюдента. Проведений статистичний аналіз одержаних експериментальних даних за всіма критеріями готовності може слугувати достатнім доказом ефективності обґрунтованої експериментальної моделі та визначених соціально-педагогічних умов підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників.

Таким чином, фактичні дані, одержані після формувального експерименту, переконують, що впровадження експериментальної моделі та соціально-педагогічних умов підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників у вищих навчальних закладах сприяє підвищенню рівня готовності майбутніх соціальних педагогів до роботи з дітьми у процесі їхньої статево-рольової соціалізації. Результати дослідження дають підстави для висновків, що підтверджують гіпотезу та засвідчують досягнення мети і виконання поставлених завдань.

ВИСНОВКИ

У дисертації представлено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників, що дозволило обґрунтувати та апробувати модель забезпечення цього процесу, визначити та експериментально перевірити соціально-педагогічні умови професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів.

1.  На основі аналізу соціально-педагогічної літератури уточнено зміст ключових понять дослідження: «стать соціальна», «гендер», «статева роль», які є базовими категоріями статево-рольової соціалізації. Стать соціальна – це комплекс соматичних, репродуктивних, соціокультурних і поведінкових характеристик, які забезпечують людині особистий, соціальний і правовий статус чоловіка і жінки. Гендер – це складний соціокультурний конструкт, який відображає відмінності в ролях, поведінці, ментальних і емоційних характеристиках чоловіків і жінок та уособлює організовану модель соціальних стосунків жінок і чоловіків, яка не тільки характеризує їхнє спілкування і взаємодію в сім’ї, а й визначає їхні соціальні відносини в основних інституціях суспільства. Статеві ролі – нормативні очікування, вимоги, що ставляться суспільством, культурою до чоловіків і жінок у різних видах діяльності, передаються з покоління в покоління і закріплюються за допомогою статевого символізму і культурних стереотипів маскулінності і фемінності. Їх прийняття та засвоєння формує статеву ідентичність особистості,
з якою співвідноситься самосвідомість і соціальна поведінка.

Під поняттям «статево-рольова соціалізація дошкільників» розуміємо процес спонтанних та спрямованих впливів на особистість дитини, що сприяють її формуванню як представника певної статі з урахуванням відповідних фізіологічних та психосоціальних особливостей. Специфіка статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку обумовлюється процесами статевої диференціації, яка здійснюється під впливом соціального оточення і пов’язана з анатомо-фізіологічними особливостями хлопчиків і дівчаток;  статево-рольової ідентифікації, яка передбачає розвиток у дитини гендерних уявлень про себе; а також  формуванням статево-рольової поведінки як системи вчинків, спрямованих на утвердження своєї статевої ідентичності та адекватної  позиції себе як представника певної статі.

2.  З’ясовано особливості підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників; її визначено складовою частиною професійної підготовки, яка передбачає формування у майбутніх фахівців професійних знань з гендерних особливостей дошкільників та умінь і навичок, необхідних для ефективного соціально-педагогічного супроводу статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку. Результатом професійної підготовки у вищій школі є готовність майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників, яку потрактовано як інтегральну професійну й особистісну характеристику майбутнього соціального педагога, яка дозволяє забезпечити успішну статево-рольову соціалізацію дітей дошкільного віку з врахуванням їхніх психолого-педагогічних особливостей на засадах продуктивної взаємодії з різними суб’єктами педагогічного процесу.

3.  Розроблено критерії готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників з відповідними показниками: когнітивно-інформаційний – обізнаність із віковими особливостями дітей дошкільного віку; знання специфіки соціалізації особистості у дошкільному дитинстві; обізнаність з особливостями процесу статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку; особистісно-мотиваційний – інтерес до роботи з дітьми дошкільного віку; позитивна мотивація на взаємодію з дошкільниками, потреба у професійному саморозвитку; творчо-діяльнісний – наявність творчого потенціалу; уміння здійснювати соціально-педагогічний супровід соціалізації дітей з урахуванням їхньої статевої приналежності; уміння об’єктивно оцінити результати власної професійної діяльності.

Відповідно до критеріїв та їхніх показників було схарактеризовано рівні готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників: достатній, середній, низький. За результатами діагностування на констатувального етапі експерименту встановлено, що більшість майбутніх соціальних педагогів мають низький рівень готовності – 61,5 %  (ЕГ) та 61,8 % (КГ), середній рівень – 33,7% (ЕГ) та 32,8 % (КГ) опитаних, достатній рівень – 4?8 % (ЕГ) та 5,4 % (КГ) респондентів.

4.  Теоретично обґрунтовано експериментальну модель підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників, яка охоплювала такі блоки: методологічно-цільовий: мета, завдання, підходи (середовищний, гендерний, компетентнісний) і принципи (свідомості й активності в навчанні, цілісності, доцільності, прогностичності, свободи вибору та співробітництва); організаційно-процесуальний: етапи (мотиваційно-стимулювальний, когнітивно-рефлексивний, креативно-практичний) та соціально-педагогічні умови професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників; контрольно-оцінний: критерії (когнітивно-інформаційний, особистісно-мотиваційний, творчо-діяльнісний), показники та рівні (достатній, середній, низький) готовності та діагностичний інструментарій, що дало змогу системно вибудовувати процес професійної підготовки студентів у вищому навчальному закладі.

5.  Визначено та експериментально перевірено соціально-педагогічні умови підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників: забезпечення позитивної мотивації майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників з усвідомленням її значущості для формування гендерної культури дітей; удосконалення змістового наповнення та програмно-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів; використання потенціалу педагогічної практики з метою формування практичного досвіду студентів у роботі з дітьми дошкільного віку у процесі їхньої статево-рольової соціалізації.

На мотиваційно-стимулювальному етапі формували стійку мотивації до роботи з дітьми дошкільного віку. Було розроблено й упроваджено змістові модулі у фахові навчальні дисципліни: «Основи соціалізації особистості», «Соціальна педагогіка», «Вікова та педагогічна психологія», «Соціально-педагогічне консультування», «Педагогіка сімейного виховання», «Соціальний супровід сім’ї», «Соціально-педагогічна робота в закладах освіти». Для реалізації мети когнітивно-рефлексивного етапу було розроблено і впроваджено у зміст навчальної програми напряму підготовки 6.010106 «Соціальна педагогіка» освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» експериментальний спецкурс «Статево-рольова соціалізація дошкільників: сутність, специфіка, супровід», побудований на принципі єдності теоретичної і практичної підготовки майбутніх соціальних педагогів, що став складовою частиною загального освітнього процесу підготовки студентів у вищому навчальному закладі.

Для реалізації мети креативно-практичного етапу започатковано проходження студентами соціально-педагогічної практики в дошкільних навчальних закладах.

Одержані результати контрольних та експериментальних груп мають суттєві відмінності, що є наслідком реалізації у навчально-виховному процесі вищих навчальних закладах соціально-педагогічних умов професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників, а не є впливом випадкових чинників.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми підготовки майбутніх соціальних педагогів до соціально-педагогічної діяльності з дітьми дошкільного віку. Подальших наукових розробок потребує питання підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей інших вікових категорій. Зважаючи на актуальність досліджуваної теми, рекомендовано: запровадити в системі професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів навчальну дисципліну «Статево-рольова соціалізація дошкільників: сутність, специфіка, супровід» та соціально-педагогічну практику в дошкільних навчальних закладах з метою оволодіння технологією соціально-педагогічного супроводу соціалізації дошкільників та підвищення кваліфікації соціальних педагогів.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Наукові праці, у яких опубліковані основні результати дисертації

1. Корінна Г. Соціалізація особистості дошкільника у взаємодії сім’ї й дошкільного навчального закладу / Г. Корінна // Вісник Черкаського нац. ун-ту імені Богдана Хмельницького. Сер. : Педагогічні науки. – Черкаси : Вид. від. ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2011. – Вип. 206. – С. 43–49.

2. Корінна Г. Статево-рольова соціалізація особистості дошкільника як актуальна педагогічна проблема сучасності / Г. Корінна // Збірник наукових праць Уманського держ. пед. ун-ту імені Павла Тичини / гол. ред. Мартинюк М. Т. – Умань : ПП Жовтий О. О., 2013. – Ч. 3. – С. 131–139.

3. Корінна Г. Теоретичні аспекти дослідження сутності поняття «статево-рольова соціалізація» / Г. Корінна // Проблеми сучасної педагогічної освіти : зб. статей. Сер. : Педагогіка і психологія. – Ялта : РВВ КГУ, 2014. – Вип. 43, ч. 4. – С. 84–90.

4. Корінна Г. Аналіз поняття «статево-рольова соціалізація» в контексті сучасних досліджень / Г. Корінна // Проблеми сучасної педагогічної освіти : зб. статей. Сер. : Педагогіка і психологія. – Ялта : РВВ КГУ, 2014. – Вип. 44, ч. 2. – С. 169–176.

5. Корінна Г. Професійна підготовка майбутніх педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників / Г. Корінна // Вісник Черкаського нац. ун-ту імені Богдана Хмельницького. Сер. : Педагогічні науки. – Черкаси : Вид. від. ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2014. – Вип. 23 (316). – С. 50–55.

6. Корінна Г. Особливості професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників / Г. Корінна // Науковий вісник Ужгородського нац. ун-ту. Сер. : «Педагогіка. Соціальна робота». – Ужгород : Вид-во УжНУ «Говерла», 2015. – № 37. – С. 80–83.

7. Корінна Г.  Характеристика критеріїв та показників готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку / Г. Корінна // Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології : наук. журн. / гол. ред. А. А. Сбруєва. – Суми : Вид-во СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2015. –
№ 5 (49). – С. 450–461.

8. Коринная А. Экспериментальная модель подготовки будущих социальных педагогов к полоролевой социализации дошкольников [Электронный ресурс] / А. Коринная // Концепт. – 2015. – № 5 (май). – ART 15153. – 0,5 п. л. – Режим доступа : URL: http://e-koncept.ru/2015/15153.htm/ – ISSN 2304-120X.

Опубліковані праці апробаційного характеру

9. Корінна Г. Проблема статево-рольової соціалізації в умовах сьогодення / Г. Корінна // Удосконалення форм і методів підготовки професійно компетентних працівників освіти : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. / за заг. ред. проф. Прокопенко Л. І. – Черкаси : Вид. від. ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2011. – С. 47–48.

10. Корінна Г. Соціалізація особистості в контексті сучасності / Г. Корінна // Науково-педагогічна спадщина О. А. Захаренка як джерело виховання молодого покоління : матеріали Десятих Міжнар. ювілейних Захаренківських пед. читань / за заг. ред. проф. Л. І. Прокопенко. – Черкаси : Вид. від. ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2012. – С. 40–42.

11. Корінна Г. Дошкільне дитинство – основа статево-рольової соціалізації / Г. Корінна // Перспективні напрямки розвитку сучасних педагогічних і психологічних наук : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Харків : Східноукраїнська організація «Центр педагогічних досліджень», 2014. – С. 30–35.

12. Корінна Г. Формування здорового способу життя дітей дошкільного віку в процесі їхньої статево-рольової соціалізації / Г. Корінна // Актуальні проблеми соціальної роботи і підготовки фахівців: соціальна робота і здоровий спосіб життя : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. / за ред. І. В. Козубовської. – Ужгород :
Вид-во УжНУ «Говерла», 2014. – С. 42–45.

13. Корінна Г. Статево-рольова соціалізація особистості та її особливості / Г. Корінна // Формування освітніх компетенцій дитини: проблеми, розвиток, супровід : матеріали II Всеукр. наук.-метод. сем. / гол. ред.: І. П. Рогаль­ська‑Яблонська [та ін.]. – Умань : АЛМІ, 2014. – С. 46–49.

14. Корінна Г. Педагогічні умови успішної реалізації процесу статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку / Г. Корінна // Перспективні напрямки розвитку сучасних педагогічних і психологічних наук : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Харків : Східноукраїнська організація «Центр педагогічних досліджень», 2015. – С. 30–35.

15. Корінна Г. Значення підготовки в професійному становленні майбутнього соціального педагога / Г. Корінна // Вплив досягнень психологічних і педагогічних наук на розвиток сучасного суспільства : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Харків : Східноукраїнська організація «Центр педагогічних досліджень», 2015. – С. 51–55.

16. Корінна Г. Структура готовності майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників / Г. Корінна // Сучасні досягнення вітчизняних учених у галузі педагогічних та психологічних наук : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – К. : ГО «Київська наукова організація педагогіки та психології», 2015. – С. 44–49.

17. Корінна Г. Сутність компетентнісного підходу у підготовці майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку / Г. Корінна // Вісник наукової лабораторії «Дошкільна освіта: історія, перспективи розвитку в XXI столітті» : матеріали III Всеукр. наук.-метод. сем. / гол. ред. Залізняк А. М. – Умань : АЛМІ, 2015. – Вип. III. – С. 47–49.

18. Корінна Г. Проблема професійної підготовки педагогів в аспекті статево-рольової соціалізації дошкільників / Г. Корінна // Pedagogika Projekty naukowe : zbiór raportów naukowych. – Warszawa : Wydawca Sp. z o.o. «Diamond trading tour», 2015. – str. 48–50.

Опубліковані праці, які додатково відображають

наукові результати дисертації

19. Корінна Г. Статево-рольова соціалізація дошкільників: сутність, специфіка, супровід : навч.-метод. посіб. / Г. Корінна – Умань : ПП Жовтий О. О., 2015. – 105 с.

АНОТАЦІЇ

Корінна Г. О. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників. – На правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.05 – соціальна педагогіка. – Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Умань, 2015.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоноване нове вирішення проблеми підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дітей дошкільного віку. Визначено та експериментально перевірено соціально-педагогічні умови підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників. Теоретично обґрунтовано та апробовано експериментальну модель підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників, яка охоплює такі блоки: методологічно-цільовий: мета, завдання, підходи (середовищний, гендерний, компетентнісний) і принципи (свідомості й активності в навчанні, цілісності, доцільності, прогностичності, свободи вибору та співробітництва); організаційно-процесуальний: етапи (мотиваційно-стимулювальний, когнітивно-рефлексивний, креативно-практичний) та соціально-педагогічні умови професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів до статево-рольової соціалізації дошкільників; контрольно-оцінний: критерії (когнітивно-інформаційний, особистісно-мотиваційний, творчо-діяльнісний), показники та рівні (достатній, середній, низький) готовності та діагностичний інструментарій.

Ключові слова: статево-рольова соціалізація дошкільників, соціальний педагог, підготовка соціальних педагогів, соціально-педагогічні умови.

Коринная А. А. Подготовка будущих социальных педагогов к полоролевой социализации дошкольников. – На правах рукописи.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.05 – социальная педагогика. – Уманский государственный педагогический университет имени Павла Тычины, Умань, 2015.

В диссертации приведено теоретическое обобщение и предложено новое решение проблемы подготовки будущих социальных педагогов к полоролевой социализации детей дошкольного возраста. Обоснованы и экспериментально проверены социально-педагогические условия эффективной профессиональной подготовки будущих социальных педагогов к полоролевой социализации дошкольников. Разработана и апробирована экспериментальная модель подготовки будущих социальных педагогов к полоролевой социализации дошкольников, которая включает: методологические подходы (средовой, гендерный, компетентностный), принципы (сознательности и активности в обучении, системности, последовательности, непрерывности, целостности, целесообразности, прогнозируемости, свободы выбора и сотрудничества), этапы (мотивационно-стимулирующий, когнитивно-рефлексивный, креативно-практический), содержание, формы и методы; критерии (когнитивно-информационный, личностно-мотивационный, творческо-деятельностный), показатели и уровни (достаточный, средний, низкий) готовности будущих социальных педагогов к полоролевой социализации дошкольников.

Ключевые слова: полоролевая социализация дошкольников, социальный педагог, подготовка социальных педагогов, социально-педагогические условия.

Korinna G. O. Future social teachers training for gender-role socialization of preschool children. – The manuscript.

The scientific thesis for the degree of candidate of pedagogical sciences in specialty 13.00.05 – social pedagogy. – Pavlo Tychyna Uman State Pedagogical University, Uman, 2015.

The theoretical generalization and a new solution of the future social teachers training for gender-role socialization of preschool children are presented in the dissertation. The main content of investigation’s key notions such as «social gender», «gender», «gender role», «preschool children’s gender-role socialization» are defined and specified on the base of social-pedagogical literature analysis.

It’s distinguished, that notions «social gender», «gender», «gender role» are the basic categories of «preschool children’s gender-role socialization», which is the spontaneous process and directed on child’s personality, contributing to its formation as a representative of a particular gender with the appropriate physiological and psychosocial peculiarities.

The author singles out the following interrelated components in the structure of gender-role socialization of preschool children singled: gender differentiation, gender-role identification and gender-role behaviour.

The training of future social teachers for gender-role socialization of preschool children identified as a component of professional training, which involves the formation of future specialists professional knowledge about preschoolers’ gender peculiarities, skills needed for effective socio-pedagogical support of gender-role socialization of preschool children.

Future social teachers’ readiness for gender-role socialization of preschoolers is interpreted as a result of high school professional training, integrated professional and personal characteristic of future social teacher, which allows for successful gender-role socialization of preschool children taking into account their psychological and pedagogical peculiarities which are based on productive interaction with the different objects of educational process.

The following criteria (cognitive information, person-motivational, creative-activity), and their indicators and levels (sufficient, medium, low) of future social teachers for gender-role socialization of preschoolers are determined by the author.

The model of future social teachers training for gender-role socialization of preschool children is developed and experimentally tested within the investigation, it includes methodological approaches (environmental, gender approach, competence approach), the principles (the principle of consciousness and activity in studying, systematic, consistency, continuity, integrity, expediency, predictability, freedom of choice and cooperation), stages (motivational and stimulating cognitive-reflective, creative and practical) contents, forms and methods; criteria (cognitive information, personal and motivational, creative-activity) indicators and levels (sufficient, medium, low) readiness of the future social teachers for gender-role socialization of preschoolers.

The first stage – motivational and stimulating – the formation of students sustained motivation to obtain knowledge which is required for the development, education and socialization of preschool ages children, the formation of the awareness of the importance of gender-role socialization of children at the stage of pre-school childhood. The second stage – cognitive-reflexive – actualization of knowledge about the process and characteristics of gender-role socialization of children at the stage of pre-school childhood was ensured, the formation of students sustained interest in gender pedagogy; identifying key tasks in the process of vocational and educational activities in the context of gender-role socialization of preschool children. The task of the third phase – the creative and practical – was to mastering the technology of practical socio-pedagogical support of preschool children gender-role socialization, applying of theoretical knowledge and skills which students got during the teaching practice in preschool establishments.

Educational conditions for effective future social teachers training for preschool children’s gender-role socialization is proved and tested (providing positive reinforcement of future social teachers to work with preschool children in the course of their gender-role socialization with awareness of its importance for the formation of gender culture of children; improving of essence-content saturation and programme and methodic support of future social teachers training, the use of the potential of pedagogical practice in order to develop students practical experience in working with children of preschool age in the course of their gender-role socialization).

The discipline «Gender-role socialization of preschool children: the nature, specificity and maintenance», built on the principle of unity of theoretical and practical training of future social workers are created, developed and implemented.

The introduced course provided to shape students’ holistic understanding of the essence of the concepts of «gender-role socialization», «gender role», «gender differentiation», «gender-role identification», «gender-role behavior»; understanding psychology of gender, gender characteristics determine the identity and characteristics of gender-role behavior of the child; mastering social and pedagogical support gender-role socialization of children in pre-school interaction and family.

Keywords: gender-role socialization of preschool children, social teacher, training of social teachers, social-pedagogical conditions.