Автореферат

Міністерство освіти і науки України
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

ЛЯЩУК ОЛЬГА СЕРГІЇВНА

УДК 373.3/5.018.32.015.31;613.81/84](043.5)

ПРОФІЛАКТИКА ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК В УЧНІВ 5–6 КЛАСІВ
ШКІЛ-ІНТЕРНАТІВ У ПОЗАУРОЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

13.00.07 – теорія і методика виховання

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук

Умань  2017

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Інституті проблем виховання НАПН України.

Науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор
Супрун Микола Олексійович,
Національний педагогічний університет
імені М. П. Драгоманова, професор кафедри психокорекційної педагогіки

Офіційні опоненти:
доктор педагогічних наук, доцент
Сопівник Ірина Віталіївна,
Національний університет біоресурсів і природокористування України,
професор кафедри соціальної педагогіки та інформаційних технологій в освіті;

кандидат педагогічних наук
Лесик Анжеліка Сергіївна,
Бердянський державний педагогічний університет,
старший викладач кафедри педагогіки.

Захист відбудеться «29» червня 2017 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 74.053.02 в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини за адресою: 20300, м. Умань, вул. Садова, 2.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці та на сайті Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини за адресою: 20300, м. Умань, вул. Садова, 2.

Автореферат розісланий «29» травня 2017 р.

Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Н. І. Ревнюк

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Кризові явища в сучасному українському суспільстві призводять до виникнення різноманітних соціальних проблем, серед яких особливе занепокоєння викликають тенденції зростання розповсюдженості серед молодого покоління таких шкідливих звичок, як паління, вживання алкогольних, наркотичних, токсичних речовин. Це явище обумовлено різноманітними причинами, серед яких: соціально-політична та економічна нестабільність, бездуховність, моральний занепад інституту сім’ї, втрата молоддю соціальних орієнтирів, намагання дистанціюватися від реальності, неможливість чітко уявити та спланувати своє майбутнє, тиск тютюнової та алкогольної реклами, розширення спектру наркотичних засобів та мереж їхнього розповсюдження, відсутність критичного ставлення до вживання психоактивних речовин тощо. Поширення шкідливих звичок згубно впливає на соціальне самопочуття, інтелектуальний, генетичний потенціал суспільства, що загрожує національній безпеці України.
У низці державних документів: законах України «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про заходи щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів, прекурсорів та зловживання ними», «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»; Концепції формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя дітей та молоді, Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Основних орієнтирах виховання учнів
1–11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України, Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті; наказах Президента України «Про невідкладні додаткові заходи щодо зміцнення моральності у суспільстві та утвердження здорового способу життя», Міністра охорони здоров’я України «Про поліпшення діяльності органів і закладів охорони здоров’я з питань здорового способу життя, гігієнічного виховання населення» акцентується увага на пріоритетності здійснення профілактичної роботи з дітьми та молоддю.
Підлітковий вік – найскладніший з усіх періодів розвитку дитини. Для молодшого підліткового віку характерним є своєрідний «пік допитливості», який характеризується небезпекою випробування психоактивних речовин, поведінковими реакціями (групуванням з однолітками, емансипацією, почуттям протесту, імітацією тощо).
Особливої актуальності набуває проблема профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів, оскільки переважна більшість їхніх вихованців – педагогічно занедбані діти, які до вступу до школи-інтернату виховувалися у неблагополучних сім’ях, обтяжених пияцтвом, наркоманією; перебували під впливом вуличних компаній, які справляли на них негативний вплив. Характерними рисами молодших підлітків-вихованців шкіл-інтернатів є: наявність деприваційного синдрому, деприваційний тип переживання підліткової кризи, явище групової залежності, схильність до нервових зривів, відсутність позитивного досвіду ставлення до власного здоров’я, недостатньо сформовані уявлення про способи його збереження, наявність шкідливих звичок: паління, вживання алкоголю, схильність до вживання наркотичних, токсичних речовин.
Аналіз наукових праць засвідчує, що означеним проблемам приділяють увагу дослідники різних галузей знань: соціологи (О. Балакірєва, Ю. Бєлоусов, О. Віцько, Т. Каменська, І. Кононов, Н. Мірошниченко, В. Подшивалкіна, М. Позднякова, І. Рущенко, Ю. Свєженцева, А. Сердюк, В. Соболев та ін.); кримінологи (Р. Павленко, В. Пшеничний, Л. Раєцька, В. Семенюк, М. Хруппа); медики (В. Беспалько, С. Ваїсов, І. П’ятницька, І. Спірна та ін.); наркологи (В. Бітенський, Т. Донських, Д. Колесов, Ц. Короленко, А. Личко, Е. Мельник, П. Сідоров та ін.); психологи (В. Аршинова, С. Болтівець, Н. Бурмака, С. Максименко, Н. Максимова, В. Менделевич, О. Савчук, Р. Садикова, О. Чередниченко та ін.); педагоги (О. Безпалько, Н. Заверіко, І. Звєрєва, Н. Зимівець, Г. Золотова, А. Капська, О. Карпенко, О. Мурашкевич, М. Окаринський, В. Оржеховська, О. Пилипенко, Н. Пихтіна, Н. Радченко, І. Сопівник, Т. Федорченко та ін.).
Проблема профілактики шкідливих звичок знайшла відображення у працях зарубіжних дослідників (К. Гріффіна, Д. Кендела, М. Ландрі, В. Міллера, Б. Спрангера, Т. Томаса та ін.)
Напрями і принципи позаурочної діяльності у загальноосвітніх школах-інтернатах набули висвітлення у працях Ю. Гербеєва, О. Голуб, Л. Канішевської, Б. Кобзаря, Н. Палієвої, М. Плоткіна, В. Покася, Г. Покиданова, М. Супруна, А. Хуанхо, М. Ципурського та ін.; специфічні риси учнів шкіл-інтернатів досліджували А. Алад’їн, В. Вінс, Н. Вишнівська, М. Галігузова, І. Дубровіна, Й. Лангмейєр, З. Матейчек, В. Неволіна, А. Поляничко, М. Прихожан, А. Толкачова, Н. Толстих, І. Фурманов та ін.
Проблема збереження і зміцнення здоров’я вихованців інтернатних закладів означена в працях учених-педагогів (А. Аблятипов, О. Ващенко, І. Дубровіна, Б. Кобзар, В. Покась, Є. Постовойтов, С. Свириденко, В. Яковлєв та ін.).
Проблема профілактики шкідливих звичок знайшла відображення в окремих дисертаційних дослідженнях: педагогічні умови профілактики шкідливих звичок
у підлітків (Т. Суховольська), педагогічні аспекти профілактики шкідливих звичок у юнаків (А. Барінова), педагогічні основи профілактики вживання підлітками психоактивних речовин в умовах загальноосвітнього навчального закладу (І. Топчій), психологічні фактори узалеження неповнолітніх від алкоголю і наркотиків та засоби його попередження (Н. Максимова), педагогічна профілактика вживання наркогенних речовин учнями загальноосвітніх шкіл (О. Пилипенко), профілактика наркоманії серед підлітків у виховному процесі загальноосвітньої школи (І. Шишова), соціально-педагогічні основи профілактики алкоголізму і наркоманії серед дітей і підлітків (Л. Фортова), соціально-педагогічна профілактика вживання психоактивних речовин підлітками (Т. Мартинюк), первинна психолого-педагогічна профілактика вживання психоактивних речовин у дозвіллєвій діяльності школярів підліткового віку (О. Родькіна); підготовка майбутніх соціальних педагогів до профілактики наркотичної залежності серед старшокласників (О. Тютюнник).
Водночас, поза увагою науковців залишився такий аспект, як профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності. Проведений аналіз наукової літератури засвідчує недостатність дослідження проблеми, а також констатує наявність суперечностей між:
– об’єктивною потребою сучасного суспільства у збереженні і зміцненні здоров’я у молодого покоління та нерозробленістю теоретичних і методичних основ профілактики шкідливих звичок у вихованців загальноосвітніх шкіл-інтернатів;
– вагомими виховними можливостями позаурочної діяльності шкіл-інтернатів щодо профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів та недостатнім методичним забезпеченням цього процесу;
– необхідністю удосконалення професійної готовності педагогів шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів та недостатньою розробленістю її змісту, форм і методів.
Отже, актуальність проблеми, недостатнє її вивчення, наявні суперечності зумовили вибір теми дисертаційного дослідження – «Профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності».
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою науково-дослідної теми лабораторії виховання в сім’ї та закладах інтернатного типу Інституту проблем виховання НАПН України «Педагогічні умови підготовки учнів інтернатних закладів до життєдіяльності у відкритому суспільстві» (державний реєстраційний номер 0113U000221). Тему дослідження затверджено рішенням вченої ради Інституту проблем виховання НАПН України (протокол № 8 від 04.10.2010 р.) та узгоджено в Раді з координації наукових досліджень у галузі педагогіки і психології НАПН України (протокол № 9 від 21.12.2011 р.).
Мета дослідження – на основі теоретичного обґрунтування досліджуваної проблеми і вивчення виховної практики визначити та експериментально перевірити педагогічні умови профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
Гіпотеза дослідження. Профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності буде ефективною за впровадження таких педагогічних умов: підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів; змістове і методичне забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; залучення учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до здоров’язбережувальної діяльності, спрямованої на попередження шкідливих звичок та формування несприйнятливості до вживання психоактивних речовин.
Відповідно до мети визначено завдання дослідження:
1. На основі аналізу філософської, соціологічної, медичної, психологічної, педагогічної літератури уточнити сутність та структуру поняття «профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів».
2. Визначити особливості профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів.
3. Розробити критерії, показники та виявити рівні сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин.
4. Обґрунтувати та експериментально перевірити педагогічні умови профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
Об’єкт дослідження – процес формування здорового способу життя в учнів шкіл-інтернатів
Предмет дослідження – педагогічні умови профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
Для досягнення мети та вирішення поставлених завдань використано комплекс методів дослідження: теоретичні – аналіз і систематизація наукової літератури з проблеми дослідження для визначення об’єкта, предмета, мети дослідження, формулювання його завдань, уточнення сутності ключових понять, визначення особливостей профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів; синтез, порівняння, класифікація, систематизація й узагальнення теоретичних та емпіричних даних для теоретичного обґрунтування педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів
5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; емпіричні – діагностичні (бесіди, анкетування, тестування, інтерв’ювання, методика незакінчених речень, розв’язання ситуацій морального вибору, вправи), опосередковане спостереження, експертна оцінка, ранжування, педагогічний експеримент (констатувальний, формувальний етапи) для визначення рівнів сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин; перевірки ефективності обґрунтованих педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; статистичні – методи математичної статистики для опрацювання результатів експериментальної роботи, визначення динаміки кількісних змін у рівнях сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин.
Експериментальна база дослідження. Дослідно-експериментальна робота здійснювалася на базі Старобасанської загальноосвітньої школи-інтернату
І–ІІ ступенів та Яблунівської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІІ ступенів Чернігівської обл. (експериментальна група – 90 учнів); Переяслав-Хмельницького ліцею-інтернату Київської обл., гімназії-інтернату № 13 м. Києва (контрольна група – 88 учнів). До участі в дослідно-експериментальній роботі були залучені 178 учнів та 50 педагогів шкіл-інтернатів (18 осіб з експериментальної групи).
Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що:
– уперше обґрунтовано педагогічні умови профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності (підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів; змістове і методичне забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; залучення учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до здоров’язбережувальної діяльності, спрямованої на попередження шкідливих звичок та формування несприйнятливості до вживання психоактивних речовин); визначено критерії (когнітивний, емоційно-ціннісний, поведінково-діяльнісний), відповідні показники (знання про здоровий спосіб життя, поінформованість про шкідливу дію психоактивних речовин, усвідомлення шкідливого впливу психоактивних речовин на здоров’я людини, моральна позиція щодо вживання психоактивних речовин, визнання цінності здорового способу життя, мотивація на здоровий спосіб життя, уміння протистояти тиску з боку інших людей, робити адекватний вибір і нести за нього відповідальність, здатність до самопізнання і самовиховання) та рівні (високий, середній, низький) сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин;
– уточнено сутність поняття «профілактика шкідливих звичок в учнів
5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів», що розглядається як система дій всіх суб’єктів виховного процесу, спрямованих на свідомість, почуття і волю учнів з метою вироблення несприйнятливості до вживання тютюну, алкоголю, наркотичних і токсичних речовин, що провокують наркозалежність, формування почуття відповідальності за власну поведінку і здоров’я;
– подальшого розвитку набули форми і методи роботи з профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у розробці й упровадженні в практику роботи загальноосвітніх шкіл-інтернатів змістового і методичного забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; комплексної програми діагностики рівнів сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин, форм і методів профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності (програма семінару для педагогів «Профілактика шкідливих звичок у молодших підлітків», програма позаурочної діяльності з учнями 5–6 класів шкіл-інтернатів «Без шкідливих звичок у світ здоров’я» та науково-методичний посібник для педагогів загальноосвітніх шкіл-інтернатів «Профілактика шкідливих звичок у дезадаптованих підлітків»).
Основні положення та висновки дисертації можуть бути використані у практичній діяльності педагогів шкіл-інтернатів; під час викладання у вищих педагогічних навчальних закладах курсів «Теорія і методика виховання», «Педагогіка», «Методика виховної роботи» та спецкурсу «Соціально-виховна робота з різними соціальними групами»; для розроблення навчальних посібників з теорії і методики виховання; у системі післядипломної педагогічної освіти.
Результати дослідження впроваджено у навчально-виховний процес Яблунівської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІІ ступенів (довідка № 373
від 13.11.16 р.) та Старобасанської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів (довідка № 516 від 18.12.2016 р.) Чернігівської обл.; Миколаївської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІІ ступенів № 3 (довідка № 1113 від 30.12.2016 р.); КЗ КОР «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат» (довідка № 01–13/298 від 19.12.2016 р.); гімназії-інтернату № 13 м. Києва (довідка № 402 від 19.12.2016 р.); спеціалізованої школи-інтернату І–ІІ ступенів № 14 м. Києва з поглибленим вивченням предметів художньо-естетичного циклу (довідка № 99 від 15.04.2016 р.).
Особистий внесок здобувача. У навчально-методичному посібнику «Профілактика шкідливих звичок у дезадаптованих підлітків» (2013, співавтор Н. Глушко) автором підготовлено методичне забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності (автор. стор. 20–90). У публікаціях: «Соціально-педагогічний підхід до запобігання поширення пияцтва серед безпритульних дітей» (2010, співавтор М. Супрун), «Профілактика наркоманії серед підлітків як актуальна психолого-педагогічна проблема» (2010, співавтор М. Супрун), «Профілактика вживання учнями інтернатних закладів освіти психоактивних речовин: проблеми та шляхи розв’язання» (2012, співавтор М. Супрун) автором визначено особливості профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів.
Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дисертаційного дослідження доповідались на всеукраїнських науково-практичних конференціях: «Становлення особистості професіонала: перспективи й розвиток» (Одеса, 2010); «Виховання особистості: погляд крізь духовність» (Київ, 2010); «Виховання дітей та учнівської молоді в соціокультурному просторі сучасних освітніх закладів» (Київ, 2011); «Особистість у просторі виховних проектів» (Київ, 2012); «Процес виховання у координатах духовного розвитку» (Київ, 2013); «Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал» (Київ, 2013), «Виховний потенціал сучасної освіти: теоретичні засади та практичні досягнення» (Київ, 2014).
Результати дослідження обговорювалися на засіданнях лабораторії виховання в сім’ї та закладах інтернатного типу, щорічних звітних наукових конференціях Інституту проблем виховання НАПН України (Київ, 2010–2016).
Публікації. Основні положення й результати дисертаційного дослідження викладено у 20 (14 одноосібних) публікаціях, з яких: 9 відображають основні наукові результати, 7 – апробаційного характеру, 4 – додатково відображають наукові результати дисертації.
Структура та обсяг дисертації. Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків до розділів, висновків, списку використаних джерел (302 назви, з них – 14 іноземною мовою), 14 додатків на 36 сторінках. Загальний обсяг дисертації – 246 сторінок, з них 181 сторінка основного тексту. Робота містить 20 таблиць та 1 рисунок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, ступінь розробленості проблеми, її зв’язок із науковими програмами, планами, темами, визначено мету, гіпотезу, завдання, об’єкт, предмет дослідження, окреслено комплекс методів; визначено особистий внесок здобувача; розкрито наукову новизну і практичне значення одержаних результатів; наведено дані про апробацію й упровадження результатів дослідження, структуру й обсяг роботи, представлено відомості про публікації автора.
У першому розділі – «Профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів як педагогічна проблема» – здійснено аналіз досліджуваної проблеми в наукових джерелах; уточнено сутність поняття «профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів» та визначено його структуру; розкрито особливості профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів; розроблено критерії, показники сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин; подано узагальнені результати констатувального етапу дослідження.
На основі аналізу філософської, соціологічної, медичної, психологічної, педагогічної літератури (Т. Авельцевої, Н. Зимівець, Н. Лещук, І. Сомової, Т. Федорченко) уточнено сутність наукового тлумачення категорій «звичка», «шкідлива звичка», «профілактика шкідливих звичок». Звичка – це сформований спосіб поведінки, здійснення якого в певній ситуації набуває характеру потреби, тобто викликає залежність. З’ясовано, що поняття «шкідлива звичка» трактується як залежність від чого-небудь, що шкодить психіці, фізичному стану та негативно впливає на поведінку особистості.
Шкідливі звички умовно розподілено на «хімічні», що викликають фізичну залежність і «нехімічні» – поведінкові розлади. Таким чином, диференціюємо «хімічні» шкідливі звички: паління, вживання алкоголю, токсичних і наркотичних речовин, що викликають фізичну залежність (Е. Бабал, Н. Копит, Ю. Попов, І. П’ятницька, П. Сидоров, І. Ураков, П. Шабанов та ін.); «нехімічні» шкідливі звички: гризіння нігтів, хрумкотіння суглобами, азартні ігри тощо. У дослідженні схарактеризовано сутнісні ознаки таких «хімічних» шкідливих звичок: паління; вживання алкоголю, наркотичних, токсичних речовин. Дослідження поняття «профілактика шкідливих звичок», визначення його основних характеристик знайшло відображення в працях класиків педагогічної думки (А. Макаренка, В. Сухомлинського, К. Ушинського) та сучасних дослідників (О. Безпалько, А. Капської, В. Оржеховської, Л. Фортової, В. Чернишової та ін.), які визначають первинну, вторинну, третинну профілактику.
Результатом профілактики шкідливих звичок є «несприйнятливість до вживання психоактивних речовин» як інтегральна, динамічна риса особистості, що проявляється у здатності організовувати і регулювати свою діяльність, адекватно оцінювати свою поведінку і вчинки, погляди оточуючих; зберігати та реалізовувати власні позиції в різних, у тому числі й несприятливих умовах, виходячи з особисто усвідомлених засвоєних моральних норм і принципів, а не за рахунок зовнішніх сил; протистояти тиску, протидіяти впливам, що суперечать внутрішнім установкам і переконанням, активно їх перетворювати, самостійно приймати моральні рішення (Т. Федорченко).
У контексті дослідження сутність поняття «профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів» уточнено як систему дій усіх суб’єктів виховного процесу, спрямованих на свідомість, почуття і волю учнів із метою вироблення несприйнятливості до вживання тютюну, алкоголю, наркотичних і токсичних речовин, що провокують наркозалежність, формування вмінь протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність.
Аналіз наукових джерел із проблеми дослідження дозволив схарактеризувати негативні фактори, що є передумовами формування шкідливих звичок в молодших підлітків: соціальні (рівень напруженості в суспільстві, популяризація спиртних, тютюнових і наркотичних речовин через рекламу і питні традиції суспільства, подвійна мораль суспільства, негативний вплив молодіжної субкультури, проблеми шкільної адаптації); біологічні (спадкова схильність, вплив екології та харчування, критичний стан здоров’я підлітків); психологічні (криза підліткового віку, зміна соціальної ситуації розвитку, стрес, інформаційні перевантаження).
Передумовами виникнення шкідливих звичок є: соціальні (проблеми сім’ї, альтернативність виховання, негативний соціально-психологічний статус в колективі, відсутність спеціальних психолого-педагогічних знань у батьків, неправильний стиль виховання); біологічні (фетальний алкогольний синдром плоду, спадкова схильність); індивідуально-психологічні (акцентуації характеру та психопатії).
Визначено особливості профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів, яка здійснюється з урахуванням двох груп чинників. До першої групи чинників належить використання позитивного виховного потенціалу позаурочної діяльності щодо профілактики шкідливих звичок у вихованців (своєчасне діагностування шкідливих звичок: паління, алкогольної, наркотичної, токсичної залежності та проведення спеціальної роботи, спрямованої на профілактику шкідливих звичок; залучення молодших підлітків до здоров’язбережувальної діяльності). Друга група – негативні чинники, що значно ускладнюють проведення профілактичної роботи з молодшими підлітками шкіл-інтернатів: соціальне сирітство, психологічні особливості підлітків (вплив групи, егоцентризм, особливості емоційної сфери, потреба у соціальному визнанні, віддаленість від батьків, засвоєння соціальних ролей, нових соціальних навичок); особливості організації життєдіяльності вихованців шкіл-інтернатів (заорганізованість життєдіяльності, гіперопіка, зниження інтимності та довірливості у вихованні, перебування дітей у закритих корпоративних колективах, вимушена адаптація до великої кількості однолітків, часта зміна вихователів та персоналу інтернатного закладу, планування і санкціонування дорослими поведінки дітей, переважна регламентація на групову, а не на індивідуальну спрямованість виховних впливів, превалювання авторитарної педагогіки).
Установлено, що специфіка контингенту учнів шкіл-інтернатів (відсутність засвоєння позитивного досвіду батьків або засвоєння негативного батьківського досвіду, явище групової залежності, наявність деприваційного синдрому, деприваційний тип переживання вікової кризи, схильність до нервових зривів, підвищена вразливість, агресивність, недовіра до оточуючих, зниження емпатії, труднощі у спілкуванні з оточуючими людьми, підвищена залежність поведінки від ситуації, соціально-педагогічна дезадаптованість, ситуативне проживання життя, пасивне ставлення до життя, орієнтація на пристосування, свавілля, наявність шкідливих звичок) також є негативним фактором, що сприяє формуванню шкідливих звичок та ускладнює їх профілактику.
Формування у підлітка несприйнятливого ставлення до психоактивних речовин розуміємо як процес осмислення і переосмислення підлітками свого ставлення до психоактивних речовин, яке проявляється в ході спілкування з іншими людьми, активного освоєння норм і засобів здорового способу життя, взаємодії, поведінки, що виражається, з одного боку, у побудові нового образу себе («Я»), а з іншого – у виробленні більш адекватних знань і переконань стосовно психоактивних речовин, з їх наступним втіленням у конкретних діях (І. Топчій).
Розроблено критерії (когнітивний, емойціно-ціннісний, поведінково-діяльнісний), показники та виявлено рівні (високий, середній, низький) сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин. Показниками когнітивного критерію є: знання про здоровий спосіб життя; поінформованість про шкідливу дію психоактивних речовин; усвідомлення шкідливого впливу психоактивних речовин на здоров’я людини. До показників емоційно-ціннісного критерію віднесено: моральну позицію щодо вживання психоактивних речовин; визнання цінності здорового способу життя; мотивацію на здоровий спосіб життя. Показниками діяльнісно-поведінкового критерію визначено: уміння протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність; здатність до самопізнання та самовиховання.
Констатувальним етапом експерименту було охоплено 178 учнів 5–6 класів Старобасанської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів та Яблунівської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІІ ступенів Чернігівської обл., Переяслав-Хмельницького ліцею-інтернату Київської обл., гімназії-інтернату № 13 м. Києва та 50 педагогів названих закладів.
З метою виявлення рівнів сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин підібрано комплекс діагностичних методик та методів: бесіди, методика «Незакінчене речення», анкетування, експертна оцінка, методики: «Індекс ставлення до здоров’я» (С. Дерябо, В. Ясвін), «Що відповісти, якщо пропонують наркотичні речовини» (В. Оржеховська, І. Топчій, Т. Федорченко); тестування «Мій запас міцності»; вправи «Яким мене бачать інші», «Мої плюси і мінуси» (А. Яцеленко), педагогічні спостереження.
Високий рівень сформованості несприйнятливості до вживання психоактивних речовин мають учні 5–6 класів, які виявляють усвідомлені знання щодо сутності здорового способу життя; характеризуються достатньою поінформованістю щодо шкідливої дії психоактивних речовин; усвідомлюють шкідливий вплив психоактивних речовин на здоров’я людини; виявляють стійку моральну позицію щодо несприйнятливості до вживання психоактивних речовин; визнають цінності здорового способу життя; наділені уміннями протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність; виявляють здатність до самопізнання та самовиховання; зовсім не вживають психоактивні речовини (16,30 %).
Середній рівень визначається в учнів 5–6 класів з несистематизованими знаннями про здоровий спосіб життя; недостатньою поінформованістю щодо шкідливості впливу психоактивних речовин на здоров’я людини; недостатньою стійкою моральною позицією щодо несприйнятливості до вживання психоактивних речовин та усвідомленістю цінності здорового способу життя. Ці учні не завжди вміють протистояти тиску з боку інших людей; не завжди здатні робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність; ситуативно виявляють здатність до самопізнання та самовиховання; зрідка вживають психоактивні речовини. Серед учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів таких було виявлено 40,44 %.
Низький рівень виявляється в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів і характеризується: фрагментарними знаннями щодо сутності здорового способу життя; необізнаністю щодо шкідливої дії психоактивних речовин; неусвідомленістю шкідливості впливу психоактивних речовин на здоров’я людини. Ці учні виявляють негативну моральну позицію щодо несприйнятливості до вживання психоактивних речовин; не визнають цінності здорового способу життя; не виявляють уміння протистояти тиску з боку інших людей; не вміють здійснювати адекватний вибір та нести за нього відповідальність; не виявляють здатності до самопізнання та самовиховання; часто вживають психоактивні речовини, залучають до цього інших (43,26 %).
Щодо гендерних особливостей сформованості несприйнятливості учнів
5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин, нами було констатовано, що дівчата виявляють її переважно через прояви стійкої моральної позиції щодо несприйнятливості до вживання психоактивних речовин, визнання цінностей здорового способу життя, яке проявляється в емоціях, спілкуванні з іншими, діяльності, спрямованої на пріоритет здорового способу життя. Натомість хлопці виявляють менше емоцій, але вміють протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність. Щодо рівня сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин, відмінностей між представниками обох статей не зафіксовано.
З метою виявлення причин наявного стану сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин було проведено анкетування вихователів шкіл-інтернатів (авторська анкета), індивідуальні бесіди, ранжування, тестування – визначення професійної позиції педагогів «ХіМ» («хочу і можу») (автори А. Бадак, Є. Ківшик); цілеспрямовані педагогічні спостереження. Установлено, що більшість вихователів шкіл-інтернатів не володіють достатніми знаннями щодо профілактики шкідливих звичок в учнів
5–6 класів, відчувають труднощі у виборі форм і методів; можливості позаурочної діяльності використовуються недостатньо.
Аналіз й узагальнення результатів констатувального етапу експерименту засвідчили необхідність посилення уваги до означеної проблеми, зокрема теоретичного обґрунтування й експериментальної перевірки педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
У другому розділі – «Експериментальна перевірка ефективності педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності» – обґрунтовано й експериментально перевірено ефективність педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; наведено основні результати дослідження.
На основі вивчення наукових джерел та аналізу виховної практики визначено такі педагогічні умови профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності: підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок в учнів
5–6 класів; змістове і методичне забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; залучення учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до здоров’язбережувальної діяльності, спрямованої на попередження шкідливих звичок та формування несприйнятливості до вживання психоактивних речовин.
Перевірка ефективності обґрунтованих педагогічних умов профілактики шкідливих звичок у позаурочній діяльності відбувалася в експериментальній групі, до якої входило 90 учнів 5–6 класів Старобасанської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів та Яблунівської загальноосвітньої школи-інтернату
І–ІІІ ступенів Чернігівської обл., 18 педагогів.
Підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів відбулося шляхом цілеспрямованої роботи з педагогами під час семінару «Профілактика шкідливих звичок». Вихователів шкіл-інтернатів було ознайомлено з методикою проведення та результатами діагностування рівнів сформованості несприйнятливості учнів
5–6 класів до вживання психоактивних речовин; під час семінару було впроваджено лекції: «Шкідливі звички та їх профілактика», «Форми і методи профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів»; проведено інтерактивні заняття «Особливості профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів», «Діагностика рівнів сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин», «Підлітковий вік як «зона ризику» залежності підлітків від психоактивних речовин», «Як зберегти здоров’я та подолати стрес»; мала педрада «Профілактика шкідливих звичок у молодших підлітків».
Робота з вихователями шкіл-інтернатів сприяла підвищенню емоційно-позитивної мотивації до профілактики шкідливих звичок в учнів; поглибленню знань про профілактику шкідливих звичок у цього контингенту учнів; оволодінню формами і методами профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів.
За результатами проведення семінару «Профілактика шкідливих звичок» переважна більшість педагогів експериментальних шкіл-інтернатів виявила високий рівень готовності до профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів (77,8 %).
Змістове і методичне забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності здійснювалося за допомогою розробки й упровадження програми позаурочної діяльності «Без шкідливих звичок у світ здоров’я», яка розрахована на 75 годин, складається з п’яти модулів: «Шкідливі звички: причини і наслідки», «Палити – здоров’ю шкодити», «Скажи алкоголю – ні!», «Ні – наркоманії», «Моє здоров’я – у моїх руках». Кожен із модулів включав теми, що опрацьовувалися протягом кількох занять, які проводилися в позаурочний час. Основні завдання програми: розширення знань молодших підлітків про негативний вплив шкідливих звичок на організм людини; формування несприйнятливості учнів 5–6 класів до вживання психоактивних речовин; ціннісного ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих, здорового способу життя; формування вміння протистояти тиску з боку інших людей; вміння робити адекватний вибір і нести за нього відповідальність; здатності до самопізнання та самовиховання.
Запровадження модуля «Шкідливі звички: причини і наслідки» мало на меті: формування в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів поняття «корисні та шкідливі звички», їх вплив на здоров’я; формування несприйнятливості молодших підлітків до вживання психоактивних речовин; ціннісного ставлення до власного здоров’я.
Під час його реалізації проведено: тренінгові заняття «Корисні і шкідливі звички»; «Роль реклами у формуванні шкідливих звичок у молоді», виховна година «Організм людини і шкідливі звички», круглий стіл «Шкідливі звички – задоволення чи хвороба», усний журнал «Шкідливі звички у нашому житті».
Метою впровадження модуля «Палити – здоров’ю шкодити» було: розширення знань учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів про негативний вплив паління на здоров’я людини; навчання приймати відповідальні рішення та протистояти тиску однолітків.
У процесі реалізації цього модуля було проведено тренінгові заняття: «Міфи про паління», «Користь непаління», «Моє ставлення до паління», «Уміння сказати ні», «Антиреклама як метод попередження паління», години спілкування: «Правда про паління», «Паління і здоров’я», «Пасивне паління», виховну годину «Як кинути палити».
Реалізація модуля «Скажи алкоголю «Ні!» мала на меті: розширити знання учнів про негативний вплив алкоголю на організм людини, негативні наслідки від зловживання алкоголем для людини і суспільства, формувати в учнів несприйнятливість до вживання алкоголю, здатність протистояти тиску з боку інших людей. З профілактичною метою проведено: конференції («Правда про алкоголь», «Пивний алкоголізм – вигадка чи реальність?»), години спілкування («Обережно! Зелений змій!», «Алкоголізм і злочин. Чи можна поставити знак рівності?», «Стадії алкоголізму»), виховні години («Наслідки вживання алкоголю», «Алкоголізм і боротьба з ним», бесіда «Про шкідливість слабоалкогольних напоїв»).
Мета вивчення модуля «Ні – наркотикам!» – підвищити рівень інформованості молодших підлітків з проблем, пов’язаних із вживанням наркотиків; сприяти подоланню стереотипів щодо впливу наркотичних речовин; формувати несприйнятливість до вживання наркотиків; формувати вміння протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір і нести за нього відповідальність.
З учнями 5–6 класів проведено виховні години («Наркоманія», «Наркоманія – крок у безодню», «Наркотики та закон»), дискусію «Небезпечність наркоманії: говорити чи мовчати», години спілкування («Правда про наркотики», «Не поспішайте у пекло»), тренінгові заняття («Я і наркотики: моє ставлення до проблеми наркотиків»,
«Я і наркотики: уміння протистояти чужому тиску»), проблемний діалог-роздум
«Як знайти вихід з наркотичного тупика».
Метою впровадження модуля «Моє здоров’я – у моїх руках» було: поглибити усвідомлення поняття «здоров’я», його багатогранності, необхідності турботи про нього, виховання ціннісного ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих, здорового способу життя. У ході реалізації цього модуля було упроваджено тренінгові заняття «Для чого потрібне здоров’я? Як зберегти здоров’я?», години спілкування («Чи потрібно дбати про здоров’я?», «Бережи здоров’я змолоду), виховна година «Бути здоровим престижно».
Залучення учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до здоров’язбережувальної діяльності, спрямованої на попередження шкідливих звичок та формування несприйнятливості до вживання психоактивних речовин надавало можливість учням вибирати мету та способи такої діяльності, планувати її, обговорювати різні варіанти в поєднанні із самоконтролем та оцінюванням. Реалізація цієї педагогічної умови передбачала організацію самоврядування, роботи клубу «Все у твоїх руках», дня відмови від паління, проведення свята «День здоров’я», декади антитютюнової, антиалкогольної, антинаркотичної залежності «Здоровий спосіб життя. Все у твоїх руках», проведення тематичних дискотек («Молодь за чисті легені», «Молодь проти шкідливих звичок»); агітбригад («Палінню бій», «Пияцтву бій», «Ми – проти наркотиків», «Ми обираємо здоров’я»); конкурсів плакатів і малюнків («Алкоголь – шлях до злочину», «Скажи Ні – наркоманії», «Ні – палінню»); запровадження проектної діяльності («Шкідливі звички та їх наслідки», «Паління чи здоров’я – обирайте самі», «Енергетичні напої надають крила чи вбивають?», «Здоровий спосіб життя»); проведення спартакіад, залучення учнів до спортивних гуртків тощо.
Ефективними формами реалізації педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів виявилися: виховні години, круглі столі, тренінгові заняття, години спілкування, бесіди, дискусії, проблемні діалоги-роздуми, вікторини, брейн-ринги, конкурси творчих робіт, акції, проектна діяльність, конкурси плакатів і малюнків, агітбригади, тематичні дискотеки, проведення дня відмови від паління, спортивні свята, декади антитютюнової, антиалкогольної, антинаркотичної залежності, спортивні конкурси, спартакіади, спортивні змагання, перегляд та обговорення документальних фільмів тощо.
Ефективність упровадження педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності підтверджена позитивними змінами (табл.).
Таблиця
Динаміка рівнів сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин

Рівні Експериментальна група
(90 учнів) Динаміка Контрольна група
(88 учнів) Динаміка
До початку формувального етапу експерименту Після закінчення формувального етапу експерименту До початку формувального етапу експерименту Після закінчення формувального етапу експерименту
осіб % осіб % % осіб % осіб % %
Високий 14 15,56 27 30,0 +14,44 15 17,05 18 20,46 +3,41
Середній 35 38,89 55 61,11 +22,22 37 42,05 41 46,59 +4,54
Низький 41 45,55 8 8,89 –36,66 36 40,90 29 32,95 –7,95

Одержані результати засвідчили істотне зростання кількості учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів із високим і середнім рівнями сформованості несприйнятливості до вживання психоактивних речовин в ЕГ у порівнянні з КГ. Динаміка рівнів сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин в ЕГ для високого рівня становила +14,44 %; для середнього рівня +22,22 %; для низького рівня -36,66 %.
В ЕГ збільшилась кількість учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів, які виявляють усвідомлені знання щодо сутності здорового способу життя; характеризуються достатньою поінформованістю щодо шкідливої дії психоактивних речовин; виявляють стійку моральну позицію щодо несприйнятливості до вживання психоактивних речовин; визнають цінності здорового способу життя; володіють уміннями протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність; виявляють здатність до самопізнання та самовиховання; зовсім не вживають психоактивні речовини.
Для з’ясування відмінностей між показниками ЕГ і КГ за рівнями сформованості несприйнятливості до вживання психоактивних речовин використано критерій φ – кутове перетворення Фішера; з метою деталізації результатів формувального етапу експерименту проведено кореляційний аналіз (з використанням коефіцієнта кореляції К. Пірсона) показників сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин для визначення можливих системних зв’язків між ними. Здобуті результати засвідчили ефективність експериментальної роботи та досягнення мети дослідження.

ВИСНОВКИ

У дисертаційному дослідженні наведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення проблеми профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності, що знайшло відображення в теоретичному обґрунтуванні й експериментальній перевірці педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
Результати теоретичного й експериментального дослідження, що засвідчили досягнення мети та вирішення поставлених завдань, стали підставою для таких висновків:
1. На основі аналізу вітчизняної та зарубіжної філософської, соціологічної, медичної, психологічної, педагогічної літератури встановлено, що молодший підлітковий вік є складним періодом, в якому формування шкідливих звичок може відбуватися на фоні активного прояву дезадаптаційних симптомокомплексів: вираженого домінування почуття незахищеності, тривожності, конфліктності, депресивності.
Здійснено теоретичний аналіз поняттєво-категоріального апарату дослідження, проаналізовано, уточнено й конкретизовано сутність ключових понять дослідження: «звичка», «шкідлива звичка», «профілактика шкідливих звичок». Профілактику шкідливих звичок в учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів визначаємо як систему дій усіх суб’єктів виховного процесу, спрямованих на свідомість, почуття і волю учнів із метою вироблення несприйнятливості до вживання тютюну, алкоголю, наркотичних і токсичних речовин, що провокують наркозалежність, формування вмінь протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність.
2. Визначено особливості профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів, що зумовлені такими чинниками: соціальне сирітство, психологічні особливості підлітків (вплив групи, егоцентризм, особливості емоційної сфери, потреба у соціальному визнанні, віддаленість від батьків, засвоєння соціальних ролей, нових соціальних навичок); специфіка контингенту учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів (відсутність засвоєння позитивного досвіду батьків або засвоєння негативного батьківського досвіду, явище групової залежності, наявність деприваційного синдрому, деприваційний тип переживання вікової кризи, схильність до нервових зривів, підвищена вразливість, агресивність, недовіра до оточуючих, зниження емпатії, труднощі у спілкуванні з оточуючими людьми, підвищена залежність поведінки від ситуації, соціально-педагогічна дезадаптованість, ситуативне проживання життя, пасивне ставлення до життя, орієнтація на пристосування, свавілля, наявність шкідливих звичок).
Особливості організації життєдіяльності вихованців шкіл-інтернатів (заорганізованість життєдіяльності вихованців, гіперопіка, зниження інтимності та довірливості у вихованні, перебування дітей в закритих корпоративних колективах, вимушена адаптація до великої кількості однолітків, часта зміна вихователів та персоналу інтернатного закладу, планування і санкціонування дорослими поведінки дітей, переважна регламентація на групову, а не на індивідуальну спрямованість виховних впливів, превалювання авторитарної педагогіки) ускладнюють проведення профілактичної роботи з вихованцями, але, у той же час, актуалізують її необхідність.
3. Охарактеризовано критерії та відповідні показники сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин: когнітивний (знання про здоровий спосіб життя; поінформованість про шкідливу дію психоактивних речовин; усвідомлення шкідливого впливу психоактивних речовин на здоров’я людини); емоційно-ціннісний (моральна позиція щодо вживання психоактивних речовин, визнання цінності здорового способу життя; мотивація на здоровий спосіб життя); поведінково-діяльнісний (уміння протистояти тиску з боку інших людей; робити адекватний вибір та нести за нього відповідальність; здатність до самопізнання та самовиховання).
Визначено й охарактеризовано три рівні сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин: високий, середній, низький.
Установлено, що найбільша кількість учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів (43,26 %) виявили низький рівень сформованості несприйнятливості до вживання психоактивних речовин; 40,44 % учнів – середній рівень, і лише 16,30 % учнів – високий рівень.
4. Теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності, а саме: підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів; змістове і методичне забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності; залучення учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до здоров’язбережувальної діяльності, спрямованої на попередження шкідливих звичок та формування несприйнятливості до вживання психоактивних речовин.
Підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів відбулося під час проведення семінару «Профілактика шкідливих звичок у молодших підлітків» (лекції, інтерактивні заняття, мала педрада).
Змістове і методичне забезпечення процесу профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів здійснювалося за допомогою розробки й упровадження програми позаурочної діяльності «Без шкідливих звичок у світ здоров’я», яка реалізовувалася за допомогою застосування різноманітних методів: пояснення, роз’яснення, розповідь, бесіда, переконування, приклад, педагогічна вимога, суспільна думка, привчання, вправи, створення виховних ситуацій, ділові, рольові ігри, ігри-драматизації.
Залучення учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів до здоров’язбережувальної діяльності, спрямованої на попередження шкідливих звичок та формування несприйнятливості до вживання психоактивних речовин, реалізовувалося в межах діяльності учнівського самоврядування із застосуванням комплексу форм: виховні години, круглі столи, тренінгові заняття, години спілкування, бесіди, дискусії, проблемні діалоги-роздуми, вікторини, брейн-ринг, шкільний клуб, конкурси творчих робіт, акції, проектна діяльність, конкурс плакатів, агітбригади, тематичні дискотеки, свята, декади антитютюнової, антиалкогольної, антинаркотичної залежності, спортивні конкурси, спартакіади, спортивні змагання, перегляд та обговорення документальних фільмів тощо.
Стабільна динаміка підвищення рівнів сформованості несприйнятливості до вживання психоактивних речовин в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів експериментальної групи (високий рівень +14,44 %, середній +22,22 %,
низький -36,66 %) свідчить про педагогічну доцільність і ефективність експериментального упровадження теоретично обґрунтованих педагогічних умов профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
Проведене дослідження не вичерпує багатогранності теоретичних і практичних пошуків розв’язання проблеми. Подальшого вивчення і розв’язання потребують такі питання: активізація самоврядування як засобу профілактики шкідливих звичок підлітків шкіл-інтернатів; здійснення спеціальної підготовки педагогів шкіл-інтернатів до профілактики шкідливих звичок у молодших підлітків; підвищення ефективності післядипломної освіти педагогічних кадрів із цієї проблеми.
Зважаючи на актуальність досліджуваної теми, рекомендовано: запровадити у позаурочну діяльність загальноосвітніх шкіл-інтернатів програму «Без шкідливих звичок у світ здоров’я»; передбачити в системі післядипломної педагогічної освіти проведення семінару «Профілактика шкідливих звичок у молодших підлітків» для вихователів шкіл-інтернатів.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Наукові праці, в яких опубліковано основні результати дисертації
1. Філімонова О. С. Соціально-педагогічний підхід до запобігання поширення пияцтва серед безпритульних дітей / М. О. Супрун, О. С. Філімонова // Юридична психологія та педагогіка. – 2010. – № 1. – С. 233–239.
2. Філімонова О. С. Особливості профілактичної роботи з молодшими підлітками загальноосвітніх шкіл-інтернатів щодо вживання алкоголю та тютюнопаління / О. С. Філімонова // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – К. : Ін-т проблем виховання НАПН України, 2010. – Вип. 14, кн. 2. – С. 399–406.
3. Лящук О. С. Профілактика наркоманії серед підлітків як актуальна психолого-педагогічна проблема / М. О. Супрун, О. С. Лящук // Юридична психологія та педагогіка. – 2010. – № 2 (8). – С. 218–223.
4. Лящук О. С. Педагогічна профілактика куріння серед дітей та підлітків / М. О. Супрун, О. С. Лящук // Юридична психологія та педагогіка. – 2011. – № 1. – С. 281–287.
5. Лящук О. С. Особливості профілактичної роботи з дітьми, схильними до проявів девіантної поведінки в умовах закладів інтернатного типу / О. С. Лящук // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – К. : Ін-т проблем виховання НАПН України, 2011. – Вип. 15, кн. 2. – С. 245–252.
6. Лящук О. С. Профілактика вживання учнями інтернатних закладів освіти психоактивних речовин: проблеми та шляхи розв’язання / М. О. Супрун, О. С. Лящук // Юридична психологія та педагогіка. – 2012. – № 2 (12). – С. 246–253.
7. Лящук О. С. Шляхи реалізації профілактики шкідливих звичок в учнів
5–6 класів шкіл-інтернатів: комплексний підхід / О. С. Лящук // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – К. : Ін-т проблем виховання НАПН України, 2012. – Вип. 16, кн. 2. – С. 241–248.
8. Лящук О. С. Сімейна злагода як умова формування морально здорової особистості вихованця школи-інтернату / О. С. Лящук // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – К. : Ін-т проблем виховання НАПН України, 2013. – Вип. 15, кн. 2. – С. 428–435.
9. Lyaschuk O. S. Pedagogical conditions for prevention of harmful habits in pupils of 5th and 6th forms at boarding schools / O. S. Lyaschuk // The advanced science journal. – United States, – 2014. – № 5. – Р. 51–54.
Опубліковані праці апробаційного характеру
10. Лящук О. С. Теоретичні основи профілактики шкідливих звичок серед молодших підлітків шкіл-інтернатів / О. С. Лящук // Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал : матеріали звіт. наук.-практ. конф. Ін-ту проблем виховання НАПН України у 2010 р. / за ред.: І. Д. Беха, О. В. Мельника. – Івано-Франківськ, 2011. – Вип. 1. – С. 47–48.
11. Лящук О. С. До питання профілактики шкідливих звичок у молодших підлітків шкіл-інтернатів / О. С. Лящук // Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал : матеріали звіт. наук.-практ. конф. Ін-ту пробл. виховання НАПН України у 2011 р. / за ред.: О. В. Сухомлинської, І. Д. Беха, Г. П. Пустовіта, О. В. Мельника. – Івано-Франківськ, 2012. – Вип. 2. – С. 243–245.
12. Лящук О. С. Теоретичні аспекти формування у старшокласників інтернатних закладів злагоди як сімейної цінності / О. С. Лящук // Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал : матеріали звіт. наук.-практ. конф. Ін-ту пробл. виховання НАПН України за 2012 р. / за ред.:
О. В. Сухомлинської, І. Д. Беха, Г. П. Пустовіта, О. В. Мельника. – Івано-Франківськ, 2013. – Вип. 3. – С. 63–66.
13. Лящук О. С. До питання формування у старшокласників інтернатних закладів злагоди як сімейної цінності / О. С. Лящук // Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал : матеріали звіт. наук.-практ. конф. Ін-ту пробл. виховання НАПН України за 2013 р. / [за ред.: О. В. Сухомлинської, І. Д. Беха, Г. П. Пустовіта, О. В. Мельника]. – Івано-Франківськ : НАІР, 2014. – Вип. 4. – С. 289–292.
Опубліковані праці, які додатково відображають
наукові результати дисертації
14. Лящук О. С. Зміст, форми і методи профілактики шкідливих звичок в учнів інтернатних закладів / О. С. Лящук // Теоретико-практичні аспекти виховної роботи в різних соціальних інститутах : зб. наук. пр. – К. : ІПВ НАПН України, 2012. – Кн. 1. – С. 52–57.
15. Профілактика шкідливих звичок у дезадаптованих підлітків : наук.-метод. посіб. / Н. В. Глушко, О. С. Лящук. – К. : ІПВ НАПН України, 2013. – 90 с.
16. Лящук О. С. Проблеми формування злагоди як сімейної цінності у старшокласників інтернатних закладів / О. С. Лящук // Молодий вчений. – 2014. – № 12. – С. 162–165.
17. Лящук О. С. Профілактика шкідливих звичок серед дітей і підлітків / О. С. Лящук // Коментар : суспільно-політичний журн. – 2015. – № 26. – С. 21–22.

АНОТАЦІЇ

Лящук О. С. Профілактика шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності. – На правах рукопису.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Умань, 2017.
У дисертацій здійснено аналіз філософської, соціологічної, медичної, психологічної, педагогічної літератури з питань профілактики шкідливих звичок, уточнено сутність та структуру поняття «профілактика шкідливих звичок в учнів
5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів» та встановлено його структурні складові: когнітивний, емоційно-ціннісний, діяльнісно-поведінковий. Визначено особливості профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів. Розроблено критерії, показники та рівні сформованості несприйнятливості учнів 5–6 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до вживання психоактивних речовин. Теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено педагогічні умови профілактики шкідливих звичок в учнів 5–6 класів шкіл-інтернатів у позаурочній діяльності.
Ключові слова: звичка, шкідлива звичка, профілактика шкідливих звичок, учні 5–6 класів, загальноосвітня школа-інтернат, несприйнятливість до вживання психоактивних речовин, позаурочна діяльність.

Liashchuk O. S. The prevention of bad habits in students of the 5th–6th grades of orphan schools in after class activities. – Manuscript.
Scientific thesis for the Degree of the Candidate of Pedagogical Sciences in specialty 13.00.07. – Theory and Methodology of education. – Pavlo Tychyna Uman State Pedagogical University. – Uman, 2017.
The theoretical analysis of philosophical, sociological, medical, psychological, and pedagogical literature on the research problem made it possible to specify the definition of the notion «prevention of bad habits in students of the 5th–6th grades of orphan schools» as a system of actions which influence students’ consciousness, feelings and will in order to develop resistance to smoking, alcohol, drugs, toxic substances which cause addiction and to create abilities to resist other people’s impact; to be able to make a reasonable choice and to be responsible for the consequences.
The paper identifies the peculiarities of the prevention of bad habits in students of the 5th–6th grades of orphan schools in after class activities. They are as follows: social orphan hood, psychological traits of teenagers (group influence, egocentrism, emotional features, need for social recognition and the fact of growing up, distance from parents, learning about social roles, new social skills); the peculiarities of students in orphan schools (the lack of parental positive experience of and the acquisition of negative parental experience, group dependence, the presence of deprivation syndrome, the deprivation type of experiencing the age crisis, the disposition toward nervous breakdowns, increased vulnerability, aggressiveness, distrust of others, decreased empathy; difficulties in communicating with surrounding people, increased dependence of behavior on the situation, social and pedagogical maladaptation, situational living, passive attitude towards life, orientation to adaptation, bad habits); peculiarities of the organization of life activities for students of orphan schools (reorganization of the activities for students, hypercare, decrease of intimacy and trust in education, children staying in closed corporate groups, forced adaptation to a large number of peers, frequent changes of carers and orphan school staff, planning and approval of children’s behavior by adults; focusing educational influence on a group but not on a person; the dominance of authoritarian pedagogy). These factors make the conduct of preventive actions difficult but at the same time necessary.
The criteria such as cognitive, affective and axiological, behavioral and active, indicators and levels (high, middle and low) formedness of the resistance of the 5th – 6th students of orphan schools to taking psychoactive substance.
The pilot testing justified and verified pedagogical conditions for prevention actions against bad habits of the 5th–6th grades students in after class activities as follows: the enhancement of the readiness of teachers of comprehensive orphan schools to prevent bad habits in the 5th–6th grades students; content and methodological support of the prevention process against bad habits in the 5th–6th students of orphan schools in after class activities; involvement of the 5th–6th grades students into healthy lifestyle activity which focuses on the prevention of bad habits.
This experimental research enables us to conclude that theoretically proved and experimentally checked pedagogical conditions made the prevention of bad habits of the 5th – 6th grades students of orphan schools in after class activities more effective.
Key words: the prevention of bad habits, the 5th–6th grades students, an orphan school, immunity against psycho active substances, after class activity.
Лящук О. С. Профилактика вредных привычек у учащихся 5–6 классов школ-интернатов во внеурочной деятельности. – На правах рукописи.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.07 – теория и методика воспитания. − Уманский государственный педагогический университет имени Павла Тычины. – Умань, 2017.
В диссертации осуществлен анализ философской, социологической, медицинской, психологической, педагогической литературы по проблеме профилактики вредных привычек, уточнена сущность понятия «профилактика вредных привычек у учащихся 5–6 классов общеобразовательных школ-интернатов». Определены особенности профилактики вредных привычек у учащихся 5–6 классов во внеурочной деятельности школ-интернатов. Разработаны критерии, показатели и уровни сформированности невосприимчивости учащимися 5–6 классов общеобразовательных школ-интернатов к употреблению психоактивных веществ.
Теоретически обоснованы и экспериментально проверены педагогические условия профилактики вредных привычек у учащихся 5–6 классов школ-интернатов во внеурочной деятельности.
Ключевые слова: профилактика вредных привычек, учащиеся 5–6 классов, школа-интернат, невосприимчивость к употреблению психоактивных веществ, внеурочная деятельность.