Автореферат

Міністерство освіти і науки України

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

 

ЯЦЕЛЕНКО АНДРІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ

 

УДК 374.017.93 – 053.6

 

ВИХОВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ МОЛОДШИХ ПІДЛІТКІВ
У ПОЗАУРОЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ
ШКІЛ-ІНТЕРНАТІВ

 

13.00.07 – теорія і методика виховання

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата педагогічних наук

 

Умань – 2016

 

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Інституті проблем виховання Національної академії педагогічних наук України.

Науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор

Канішевська Любов Вікторівна,

Національний університет біоресурсів і природокористування України,

професор кафедри педагогіки.

 

 

Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор

Тернопільська Валентина Іванівна,

Київський університет імені Бориса Грінченка,

Гуманітарний інститут,

професор кафедри теорії та історії педагогіки;

 

 

кандидат педагогічних наук

Толкачова Анжеліка Сергіївна,

Бердянський державний педагогічний університет,

старший викладач кафедри педагогіки.

Захист відбудеться «27» квітня 2016 р. о 1300 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 74.053.02 в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини за адресою: 20300, м. Умань, вул. Садова, 2.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці та на сайті Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини за адресою: 20300, м. Умань, вул. Садова, 2.

Автореферат розісланий «26» березня 2016 р.

Учений секретар

спеціалізованої вченої ради                                                     Н. І. Ревнюк

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Соціально-економічні та політичні зміни в сучасному українському суспільстві вимагають підвищення персональної відповідальності людини в усіх сферах життєдіяльності.

За таких обставин особливої значущості набуває проблема виховання в молодого покоління відповідальності як моральної якості особистості, яка характеризується добровільним виконанням обов’язків, свідомим виконанням дій та вчинків, стимулюванням свідомої саморегуляції та самовиховання.

У низці освітніх документів: Законах України «Про охорону дитинства»,
«Про освіту», «Про загальну середню освіту», Національній доктрині розвитку освіти в Україні, Національній стратегії розвитку освіти в Україні на період до
2021 року, Основних орієнтирах виховання учнів 1–11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України, Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Концепції виховання гуманістичних цінностей учнів загальноосвітньої школи, акцентується увага на пріоритетність морального виховання молодого покоління, а відтак і виховання відповідальності.

Молодший підлітковий вік – сенситивний для виховання відповідальності, оскільки характеризується моральною рефлексією; підвищеною сприятливістю до ціннісних взаємин з оточуючими; вибірковістю в оцінці якостей іншої людини; вимогливістю до однолітків, дорослих у дотримування слова, обіцянок, у відданості і довірі; почуттям дорослості.

Виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів набуває особливої актуальності, оскільки більшість з учнів цих закладів – педагогічно занедбані, для яких характерними є наявність деприваційного синдрому, безвідповідальність, байдужість до навчання, агресивність, підвищена вразливість, недовіра до дорослих, почуття відчаю та безнадійності, явище «групової залежності», орієнтація поведінки на контроль з боку педагогів.

Різні аспекти відповідальності відображено в працях філософів С. Анісімова, М. Бердяєва, О. Дробницького, Н. Головко, Р. Косолопова, В. Кременя, Є. Мануйлова, В. Маркова, О. Ореховського, В. Тугарінова та ін.; психологів К. Абульханової-Славської, Б. Ананьєва, Л. Анциферової, І. Беха, Л. Божович, Л. Дементій, О. Кононко, О. Лазорко, Г. Ложкіна, К. Муздибаєва, А. Петровського, С. Рубінштейна, М. Савчина, Н. Скорбіліної, Л. Татомир, Д. Фельдштейна та ін. Проблема виховання відповідальності розглядається в працях зарубіжних дослідників (У. Джеймс, Дж. Мілль, К. Левін, А. Маслоу, Ж. Піаже, К. Роджерс, Ж. Сартр, В. Франкл, Е. Фромм, Ф. Хайдер, К. Хелкама, І. Ялом та ін.).

Особливості виховання відповідальності проаналізовано у дослідженнях вчених-педагогів Т. Гаєвої, Л. Добрянської, М. Зотова, Т. Куниці, М. Левківського, А. Макаренка, Т. Машарової, І. Сопівник, В. Сухомлинського, В. Тернопільської
та ін.

Основні напрями та принципи організації позаурочної діяльності у загальноосвітніх школах-інтернатах висвітлено у працях А. Бондаря, В. Вугрича, Ю. Гербеєва, О. Голуб, Л. Канішевської, Б. Кобзаря, Н. Палієвої, М. Плоткіна, В. Покася, Г. Покиданова, А. Поляничко, С. Свириденко, В. Слюсаренка, А. Толкачової, А. Хуанхо та ін.; специфічні риси вихованців шкіл-інтернатів досліджували Н. Вишнівська, Л. Галігузова, Я. Гошовський, І. Дубровіна, Й. Лангмейєр, З. Матейчек, В. Мухіна, В. Неволіна, Л. Оліфіренко, А. Прихожан, Н. Толстих, В. Яковлєва та ін.

Окремі аспекти виховання відповідальності розкрито в дисертаційних дослідженнях: виховання відповідальності у дітей шестирічного віку у взаємодії сім’ї та школи (Н. Стаднік), формування почуття відповідальності у молодших школярів (Н. Басюк), виховання відповідальності старшокласників в умовах демократизації школи (П. Дворов), виховання відповідальності як соціально значущої якості у підлітків засобами навчальної діяльності (Т. Радікова), виховання почуття відповідальності у молодших школярів у позаурочній діяльності (А. Лопуховская), виховання відповідальності на заняттях у старшій групі дитячого садка (Л. Меквабішвілі), педагогічні умови виховання відповідальності у старших підлітків у процесі вивчення гуманітарних дисциплін (М. Панасенко) та ін.

Водночас поза увагою науковців залишився такий аспект як виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів. Проведений аналіз наукової літератури засвідчує недостатність дослідження проблеми, а також про наявність суперечностей між:

–  об’єктивною потребою сучасного суспільства у вихованні відповідальної особистості та нерозробленістю теоретичних і методичних основ її виховання в умовах загальноосвітньої школи-інтернату;

–  вагомими виховними можливостями позаурочної діяльності шкіл-інтернатів щодо виховання відповідальності в молодших підлітків та недостатністю методичного забезпечення цього процесу;

–  необхідністю удосконалення професійної готовності педагогів шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків та недостатністю розробленості її змісту, форм і методів.

Таким чином, актуальність проблеми, недостатнє її вивчення, наявні суперечності й зумовили вибір теми дисертаційного дослідження – «Виховання відповідальності молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів».

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою науково-дослідної теми лабораторії виховної роботи в закладах інтернатного типу Інституту проблем виховання НАПН України «Педагогічні умови підготовки учнів інтернатних закладів до життєдіяльності у відкритому суспільстві» (державний реєстраційний номер 0113U000221). Тему дослідження затверджено рішенням вченої ради Інституту проблем виховання НАПН України (протокол № 3 від 26.03.2011 р.) та узгоджено в Раді з координації наукових досліджень у галузі педагогіки і психології НАПН України (протокол № 6 від 14.06.2014 р.).

Мета дослідження – на основі теоретичного обґрунтування досліджуваної проблеми і вивчення виховної практики визначити та експериментально перевірити педагогічні умови виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Гіпотеза дослідження. Виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів буде ефективним за таких педагогічних умов: підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків; змістове і методичне забезпечення процесу виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів; залучення молодших підлітків шкіл-інтернатів до різних видів суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності.

Відповідно до мети й гіпотези визначено завдання дослідження:

  1. На основі аналізу філософської, соціологічної, психологічної, педагогічної літератури уточнити сутність та структуру понять «відповідальність», «вихованість відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів».
  2. Визначити особливості виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів.
  3. Розробити критерії і показники та виявити рівні вихованості відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів.
  4. Обґрунтувати та експериментально перевірити педагогічні умови виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Об’єкт дослідження – процес виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Предмет дослідження – педагогічні умови виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Для досягнення мети та вирішення поставлених задач використано комплекс методів дослідження:

–  теоретичні – аналіз і систематизація наукової літератури із проблеми дослідження для визначення об’єкта, предмета, мети дослідження, формулювання його завдань, уточнення сутності понять «відповідальність», «вихованість відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів»; визначення особливостей виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів; синтез, порівняння, класифікація, систематизація й узагальнення теоретичних та емпіричних даних для теоретичного обґрунтування педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів;

–  емпіричні – діагностичні (бесіди, анкетування, тестування, інтерв’ювання, методика незакінчених речень, розв’язання ситуацій морального вибору, вправи), опосередковане спостереження, експертна оцінка, педагогічний експеримент (констатувальний, формувальний етапи) для визначення рівнів вихованості відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів, перевірки ефективності обґрунтованих педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів;

–  статистичні – методи математичної статистики для опрацювання результатів експериментальної роботи, визначення динаміки кількісних змін у рівнях вихованості відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Експериментальна база дослідження. Дослідно-експериментальна робота здійснювалася на базі Ананьївської загальноосвітньої школи-інтернату
I–III ступенів, Андрієво-Іванівської загальноосвітньої школи-інтернату I–II ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, Балтської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів Одеської обл. (експериментальна група – 110 учнів); Котовської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, Жовтневої загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів, Борщанської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів Одеської обл. (контрольна група – 112 учнів).
До участі в дослідно-експериментальній роботі були залучені 222 учні та 50 педагогів шкіл-інтернатів.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у тому, що:

–  уперше обґрунтовано педагогічні умови виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів (підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків; змістове і методичне забезпечення процесу виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів; залучення молодших підлітків шкіл-інтернатів до різних видів суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності); визначено критерії і відповідні показники: розуміння сутності відповідальності та її значення в житті людини (знання про сутність відповідальності, моральні цінності, які регулюють її прояви; уявлення про способи реалізації відповідальності; усвідомлення необхідності добровільного виконання певних обов’язків; розуміння необхідності самопізнання і самовиховання); відповідальне ставлення (емоційно-позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності; мотивація на добровільне виконання певних обов’язків; ухвалення самостійних рішень; самопізнання та самовиховання); відповідальна поведінка (уміння ухвалювати самостійні рішення та нести відповідальність за їх наслідки; здатність добровільно виконувати обов’язки; уміння контролювати і коригувати поведінку відповідно до моральних цінностей; здатність до самопізнання та самовиховання) та охарактеризовано рівні (високий, середній, низький) вихованості відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів;

 – уточнено сутність понять «відповідальність» як інтегративної моральної якості особистості, яка характеризується добровільним виконанням обов’язків, свідомим виконанням дій та вчинків, стимулює свідому саморегуляцію та самовиховання та «вихованість відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів» яка є результатом цілісного виховного впливу, спрямованого на збагачення кола моральних знань, уявлень, переконань, які через емоційно-позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності, реалізуються у відповідних вчинках;

 – подальшого розвитку набули форми і методи виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у розробці й упровадженні в практику роботи загальноосвітніх шкіл-інтернатів змістового і методичного забезпечення процесу виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів: комплексної методики педагогічного діагностування рівнів вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів; змісту, форм і методів виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів (програми семінару для вихователів шкіл-інтернатів «Виховуємо відповідальність», програми виховних годин «Жити відповідально – що це означає?»; факультативного курсу «Кроки до відповідальності», правового практикуму «Мої права й обов’язки», психологічного практикуму «Зроби себе сам») та науково-методичного посібника для педагогів загальноосвітніх шкіл-інтернатів «Виховання відповідальності молодших підлітків у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів».

Основні положення та висновки дисертації можуть бути використані у практичній діяльності педагогів шкіл-інтернатів; під час викладання у вищих педагогічних навчальних закладах курсів «Теорія і методика виховання», «Педагогіка», «Методика виховної роботи» та спецкурсу «Соціально-виховна робота з різними соціальними групами»; для розроблення навчальних посібників з теорії і методики виховання; у системі післядипломної освіти.

Результати дослідження впроваджено у навчально-виховний процес Ананьївської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІІ ступенів Одеської обл. (довідка № 374 від 25.11.2014 р.); Андрієво-Іванівської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування Одеської обл. (довідка № 01-16/237 від 21.11.2014 р.); Балтської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів Одеської обл. (довідка № 327 від 22.10.2014 р.); Котовської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування Одеської обл. (довідка № 311 від 14.11.2014 р.); Борщанської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів Одеської обл. (довідка № 312 від 09.12.2014 р.); спеціальної школи-інтернату № 15 І–ІІІ ступенів м. Києва (довідка № 274 від 19.06.2014 р.).

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дисертаційного дослідження доповідались на науково-практичних конференціях різних рівнів: міжнародній – «Ноосфера для освіти зрілої людини» (Київ–Чорнобиль–Полтава, 2011); всеукраїнських – «Виховання дітей та учнівської молоді в соціокультурному просторі сучасних освітніх закладів» (Київ, 2011); «V Корфівські педагогічні читання» (Бердянськ, 2011); «Особистість у просторі виховних проектів» (Київ, 2012); II Всеукраїнських Морозівських педагогічних читаннях «Інтернаціоналізація системи вищої освіти України» (Київ, 2012), «Процес виховання у координатах духовного розвитку» (Київ, 2013); «Виховний потенціал сучасної освіти: теоретичні засади та практичні досягнення» (Київ, 2014).

Результати дослідження обговорювалися на засіданнях лабораторії виховної роботи в закладах інтернатного типу, щорічних звітних наукових конференціях Інституту проблем виховання НАПН України (2012–2015).

Публікації. Основні положення й результати дисертаційного дослідження викладено у 12 публікаціях, з яких 8 відображають основні наукові результати,
3 – апробаційного характеру, 1 – додатково відображає наукові результати дисертації.

Структура й обсяг дисертації. Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків до розділів, висновків, списку використаних джерел (219 назв, з них – 4 іноземною мовою), 11 додатків на 40 сторінках. Загальний обсяг дисертації – 263 сторінки, з них 190 сторінок основного тексту. Робота містить 19 таблиць та 1 рисунок.

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, ступінь розробленості проблеми, її зв’язок із науковими програмами, планами, темами, визначено мету, гіпотезу, завдання, об’єкт, предмет дослідження, окреслено комплекс методів; розкрито наукову новизну і практичне значення одержаних результатів; наведено дані про апробацію й упровадження результатів дослідження, структуру й обсяг роботи, представлено відомості про публікації автора.

У першому розділі«Виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів як педагогічна проблема» – здійснено аналіз досліджуваної проблеми в наукових джерелах; уточнено сутність поняття «відповідальність» та визначено його структуру; розкрито особливості виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів; охарактеризовано критерії та показники вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів; подано узагальнені результати констатувального етапу дослідження, спрямованого на вивчення стану досліджуваного явища в практиці загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Дослідження проблеми виховання відповідальності, визначення основних характеристик цього процесу ґрунтується на теоретичних підходах різних галузей знань. Аналіз філософських досліджень проблеми відповідальності свідчить про те, що вчені підходять до вивчення цієї категорії з різних позицій. Дослідники характеризують відповідальність як: об’єктивний характер взаємовідносин між особистістю і колективом або суспільством, свідоме виконання взаємовимог (С. Анісімов, О. Дробницький, О. Ореховський); якість особистості, що дає їй можливість усвідомлювати значення своїх вчинків, добровільно узгоджувати свою поведінку з вимогами суспільства (Н. Головко, Р. Косолапов, В. Марков); почуття, яке сприяє найкращому виконанню обов’язків (В. Тугарінов); самостійний вибір поведінки, визначення його корисності або шкоди для суспільства (Н. Головко, В. Кремень, Р. Косолапов, В. Марков); обов’язок виконувати всі зобов’язання, як вираз об’єктивної необхідності і закономірності суспільного життя (Є. Мануйлов).

Категорія «відповідальність» розглядається в соціології крізь призму виконання людиною суспільних обов’язків, соціальних норм, які випливають із потреб конкретного суспільства.

У психології досить поширеним є розуміння відповідальності через обов’язок (К. Абульханова-Славська, Л. Божович, О. Кононко, К. Муздибаєв, М. Савчин, Л. Татомир, В. Хрущ та ін.); відповідальність пов’язується із: ініціативою (К. Абульханова-Славська); совістю (Ж. Завадська, М. Сачин, Л. Шевченко, В. Франкл); самосвідомістю, самовизначенням, саморозвитком (С. Рубінштейн), самореалізацією (І. Бех); локус контролем (Л. Анциферова, К. Муздибаєв); соціальною компетентністю (О. Кононко); формою зовнішнього контролю (Д. Фельдштейн, В. Хрущ); формою внутрішнього контролю, що слугує засобом саморегуляції діяльності особистості (Г. Ложкіна, О. Лазорко). З’ясовано, що відповідальність вчені розглядають як: показник моральної зрілості особистості в регулюванні суспільних відносин (Н. Скорбіліна, К. Хелкама); механізм потенціалу особистості, що самоактуалізується (А. Маслоу); мету і засіб прояву психологічного здоров’я людини (К. Роджерс); співвідношення проблем свободи, волі і відповідальності (У. Джеймс); свободи і відповідальності (Е. Фромм, В. Франкл).

Вивчення та аналіз педагогічних праць з проблеми виховання відповідальності дозволяє стверджувати, що категорія «відповідальність» розглядається як: здатність особистості формулювати свої обов’язки та виконувати їх, здійснювати самооцінку і самоконтроль (Н. Басюк, П. Дворов, М. Зотов, М. Левківський, Т. Машарова, В. Сухомлинський); характерна властивість суб’єкта діяльності, яка взаємопов’язана з такими моральними цінностями як обов’язок, совість тощо (Н. Басюк, Т. Гаєва, П. Дворов, П. Добрянська, В. Сухомлинський); здатність особистості до орієнтації у взаєминах із суспільством (А. Макаренко); певний рівень морального розвитку особистості (Н. Басюк, Л. Добрянська, Н. Стаднік та ін.); соціальна якість, що відображає міру відповідальності дій соціальних суб’єктів взаємним вимогам (Т. Алексєєнко, А. Макаренко, Т. Радікова, В. Тернопільська та ін.).

Теоретичний аналіз філософської, соціологічної, психологічної, педагогічної літератури з проблеми дослідження дав змогу уточнити сутність поняття «відповідальність» як інтегративної моральної якості особистості, яка характеризується свідомим і добровільним виконанням обов’язків, відповідальністю за свої дії та вчинки, стимулює свідому саморегуляцію і самовиховання.

Встановлено основні структурні компоненти відповідальності: когнітивний, емоційно-ціннісний, поведінково-діяльнісний. Когнітивний компонент включає розуміння сутності відповідальності, моральних цінностей, що регулюють прояви цієї якості та способи її реалізації у своїх вчинках і поведінці, наявності переконань щодо необхідності цієї якості, усвідомлення добровільного виконання певних обов’язків, розуміння потреби пізнавати себе, самовдосконалюватися. Емоційно-ціннісний компонент включає емоції, цінності, потреби, мотиви діяльності, що спрямовані на позитивне ставлення до виконання певних обов’язків, характеризує ставлення до себе, інших людей та навколишнього світу; мотивацію на добровільне виконання певних обов’язків; ухвалення самостійних рішень; самопізнання та самовиховання. Поведінково-діяльнісний компонент характеризується досвідом застосування означених знань і ставлень у різних сферах повсякденного життя, відбивається в умінні ухвалювати самостійні рішення та нести відповідальність за їх наслідки; здатності добровільно виконувати обов’язки, контролювати і коригувати поведінку відповідно до моральних цінностей; здатності до самопізнання та самовиховання.

Встановлено, що дослідження особливостей виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів вимагає врахування двох груп чинників. До першої групи чинників відносяться такі: сенситивність молодшого підліткового віку щодо виховання відповідальності (значний вплив на процес виховання відповідальності мають особливості уваги, сприйняття, пам’яті, мислення, уявлення і спостережливості молодшого підлітка, вибірковість в оцінці якостей іншої людини, моральна рефлексія); потенціал позаурочної діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів у вихованні відповідальності в учнів (відповідальність молодших підлітків набуває форму певних моральних стосунків, які складаються між учнями і педагогами у процесі залучення до різноманітних видів позаурочної діяльності; створення ситуації взаємної відповідальності; залучення вихованців загальноосвітніх шкіл-інтернатів до суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності).

Друга група – чинники, що значно ускладнюють процес виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів: соціальне сирітство, специфіка контингенту учнів шкіл-інтернатів (наявність деприваційного синдрому; деприваційний тип переживання вікової кризи; проблеми у сфері спілкування та взаємодії з оточуючими; явище групової залежності; орієнтація поведінки на покроковий контроль з боку педагогів; споживацьке ставлення до держави і суспільства; відсутність засвоєння позитивного досвіду батьків або засвоєння негативного асоціального батьківського досвіду; жорстка регламентація й обмеженість соціальних контактів; недовірливість, агресивність, небажання брати на себе відповідальність); особливостями організаційно-педагогічного функціонування загальноосвітніх шкіл-інтернатів (вимушена адаптація до великої кількості однолітків; переважна регламентація на групову, а не на індивідуальну спрямованість виховних впливів; перебування вихованців у закритих корпоративних колективах; надмірна заорганізованість дітей, гіперопіка, тотальний контроль за поведінкою школяра; превалювання авторитарної педагогіки).

Вивчення особливостей виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів дало змогу уточнити сутність поняття «вихованість відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів», яка є результатом цілісного виховного впливу, спрямованого на збагачення кола моральних знань, уявлень, переконань, які через емоційно-позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності, реалізуються у відповідних вчинках.

Відповідно до визначених структурних компонентів відповідальності обґрунтовано критерії вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів: розуміння сутності відповідальності та її значення в житті людини; відповідальне ставлення; відповідальна поведінка.

Показниками критерію «розуміння сутності відповідальності та її значення в житті людини» є: знання про сутність відповідальності, моральні цінності, які регулюють її прояви; уявлення про способи реалізації відповідальності; усвідомлення необхідності добровільного виконання певних обов’язків; розуміння необхідності самопізнання та самовиховання. До показників критерію «відповідальне ставлення» включені: емоційно-позитивне ставлення до моральних норм, що регулюють прояви відповідальності, мотивація на добровільне виконання певних обов’язків; ухвалення самостійних рішень; самопізнання та самовиховання. Показники критерію «відповідальна поведінка»: уміння ухвалювати самостійні рішення та нести відповідальність за їх наслідки; здатність добровільно виконувати обов’язки, уміння контролювати і коригувати поведінку відповідно до моральних норм; здатність до самопізнання та самовиховання.

Констатувальним етапом експерименту було охоплено 222 учні молодшого підліткового віку Ананьївської загальноосвітньої школи-інтернату I–III ступенів, Андрієво-Іванівської загальноосвітньої школи-інтернату I–II ступенів для дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування, Балтської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів; Котовської загальноосвітньої школи-інтернату
І–ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, Жовтневої загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів, Борщанської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів Одеської обл.) та 50 педагогів цих шкіл-інтернатів.

З метою виявлення рівнів вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів підібрано комплекс діагностичних методик та методів, за допомогою яких вимірювалися окремі показники визначених нами критеріїв: бесіди, методика «Незакінчене речення», анкетування, методика «Вибір», експертна оцінка, тестування «Мій запас міцності», педагогічні спостереження, вправи: «Яким мене бачать інші», «Мої плюси і мінуси», ситуації морального змісту.

З огляду на результати діагностики, відповідно до означених критеріїв і показників охарактеризовано три рівні вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів: високий, середній, низький.

Високий рівень вихованості відповідальності мають молодші підлітки, які виявляють усвідомлені знання щодо сутності відповідальності, характеризуються обізнаністю щодо моральних цінностей, які регулюють прояви цієї якості; мають чіткі уявлення про способи реалізації відповідальності у поведінці та міжособистісних відносинах; усвідомлюють необхідність виконання певних обов’язків; розуміють необхідність самопізнання та самовиховання; виявляють позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності. Молодші підлітки, яким притаманний цей рівень вихованості відповідальності, виявляють позитивне ставлення до виконання обов’язків, ухвалення самостійних рішень; самопізнання та самовиховання. Вони володіють уміннями ухвалювати самостійні рішення та нести відповідальність за їх наслідки; завжди добровільно виконують обов’язки; вміють контролювати та коригувати поведінку без допомоги педагогів, однолітків; виявляють здатність до самопізнання та самовиховання. Таких молодших підлітків виявлено 17,88 %.

Середній рівень. Для молодших підлітків з цим рівнем вихованості відповідальності характерними є несистематизовані знання щодо сутності відповідальності, недостатня обізнаність щодо моральних цінностей, які регулюють її прояви; недостатні уявлення про способи реалізації відповідальності у поведінці та міжособистісних відносинах; недостатнє усвідомлення необхідності виконання певних обов’язків; недостатнє розуміння необхідності самопізнання та самовиховання; ситуативне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності. У більшості випадків вони виконують обов’язки за умови зовнішнього контролю; виявляють ситуативне прагнення до самопізнання та самовиховання. Для них наявними є уміння ухвалювати самостійні рішення, але вони не завжди замислюються над наслідками своїх дій і рішень; у більшості випадків виконують обов’язки, контролюють і коригують поведінку за умови контролю з боку педагогів, однолітків; ситуативно виявляють здатність до самопізнання та самовиховання. Серед досліджуваних молодших підлітків шкіл-інтернатів таких виявлено 39,45 %.

Низький рівень. Молодші підлітки, які мають цей рівень вихованості відповідальності характеризуються: фрагментарними знаннями щодо сутності відповідальності, необізнаністю із моральними цінностями, які регулюють її прояви; фрагментарними уявленнями про способи реалізації відповідальності у поведінці та міжособистісних відносинах; запереченням або неусвідомленістю необхідності самопізнання та самовиховання; негативним ставленням до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності; відсутністю прагнення до: виконання обов’язків, ухвалення самостійних рішень, самопізнання та самовиховання. Молодші підлітки не виявляють уміння ухвалювати самостійні рішення та нести відповідальність за їх наслідки; виявляють безвідповідальність, байдужість до результатів діяльності; не вміють контролювати та коригувати поведінку; не виявляють здатності до самопізнання та самовиховання. Кількість таких молодших підлітків – 42,67 %.

Щодо гендерних особливостей вихованості відповідальності в молодших підлітків, нами констатовано, що дівчата виявляють її переважно через позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності, що виражається в основному в емоціях, мовленні, жестах, здатності до самопізнання та самовиховання. Натомість хлопці виявляють менше емоцій, але ухвалюють самостійні рішення. Щодо рівня вихованості відповідальності в молодших підлітків, відмінностей між представниками обох статей не зафіксовано.

З метою виявлення причин наявного стану вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів проведено анкетування вихователів шкіл-інтернатів (авторська анкета), індивідуальні бесіди; ранжування, тестування – вивчення професійної позиції «ХіМ» («Хочу і можу») (автори А. Бадак, Є. Ківшик), цілеспрямовані педагогічні спостереження. Встановлено, що більшість педагогів шкіл-інтернатів не володіє достатніми знаннями щодо виховання відповідальності в молодших підлітків; значна кількість педагогічних працівників відчувають труднощі у виборі форм і методів виховання відповідальності у зазначеного контингенту учнів.

Аналіз й узагальнення результатів констатувального етапу експерименту засвідчили необхідність посилення уваги до означеної проблеми, зокрема теоретичного обґрунтування й експериментальної перевірки педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

У другому розділі – «Експериментальна перевірка ефективності педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів» – обґрунтовано й експериментально перевірено ефективність педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів; у порівняльному аспекті представлено результати дослідно-експериментальної роботи.

На основі вивчення наукових джерел та аналізу виховної практики визначено такі педагогічні умови виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів: підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків; змістове і методичне забезпечення процесу виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів; залучення молодших підлітків шкіл-інтернатів до різних видів суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності.

Підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків відбувалося шляхом цілеспрямованої роботи з педагогами під час семінару «Виховуємо відповідальність» з метою надання їм необхідних знань з теорії та методики виховання відповідальності. Вихователів шкіл-інтернатів ознайомлено з результатами діагностики; під час семінару впроваджено лекції: «Сутність і структура відповідальності молодших підлітків», «Форми і методи виховання відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів», проведено інтерактивні заняття: «Особливості виховання відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів», «Діагностика рівнів вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів», «Диференційований підхід до виховання відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів», «Відповідальність педагога та її вплив на професійну діяльність», «Гуманізація взаємин у системі «педагог–учень», «учень–учень»); мала педрада-ділова гра «Створення гуманної атмосфери у школі-інтернаті на основі взаємної відповідальності педагогів і школярів», мала педрада-рольова гра «Проблеми взаємовідносин «педагог-вихованець».

Робота з педагогами шкіл-інтернатів сприяла підвищенню їхньої емоційно-позитивної мотивації щодо організації процесу виховання відповідальності в учнів молодшого шкільного віку; поглибленню знань про сутність відповідальності й особливості її виховання в молодших підлітків; оволодінню формами і методами виховання відповідальності в молодших підлітків. У результаті проведення підготовчої роботи переважна більшість педагогів експериментальних шкіл-інтернатів виявили високий рівень готовності до виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів (70,83 %).

Змістове і методичне забезпечення процесу виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів здійснювалося за допомогою розробки й упровадження програми виховних годин «Жити відповідально – що це означає», основні завдання якої передбачали: розширення, збагачення знань про сутність відповідальності, моральні цінності, які регулюють її прояви; сприяння емоційно-позитивному ставленню до моральних цінностей, що характеризують відповідальність особистості; формування у молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів умінь і навичок відповідальної поведінки без застосування зовнішнього контролю.

Робота проводилась як із усім класом (фронтальна форма роботи), так і з групами молодших підлітків, які створювалися на основі гетерогенного принципу. Зазвичай групи складалися із учнів, які належали до різних рівнів вихованості відповідальності, проте не об’єднували в одну групу молодших підлітків із середнім і низьким рівнями або лише з низьким рівнем вихованості відповідальності. Це давало змогу активізувати молодших підлітків до міжособистісної комунікативної взаємодії, випробувати здобуті теоретичні знання. Вагоме місце відводилося усвідомленню моральних цінностей, розумінню сутності поняття «відповідальність», «обов’язки», формуванню позитивного ставлення до своїх обов’язків, виявленню самостійності в судженнях.

У процесі дослідно-експериментальної роботи розроблено та упроваджено диференційовані програми виховання відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів з різними рівнями вихованості відповідальності. Для молодших підлітків, які виявили низький рівень вихованості відповідальності, запропоновано програму «Перший досвід відповідальності», що передбачала вирішення наступних завдань: розширити знання молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів щодо понять: «відповідальність», «самовиховання», «самоконтроль»; формувати початкові вміння школярів із самовиховання відповідальності. Ця програма складалася з трьох блоків. Перший блок – «Поняття про відповідальність» – включав наступні бесіди: «Моє розуміння відповідальності», «Значення відповідальності в житті людини». Другий блок програми – «Для чого потрібна відповідальність?» – ділову гру «Моральні кодекси: лицаря, козака, джентльмена». Третій блок програми – «Самовиховання відповідальності» – складали бесіда
«Як виховати у себе відповідальність», практичне заняття – складання індивідуальних програм самовиховання відповідальності.

Робота з молодшими підлітками, які виявили середній рівень вихованості відповідальності, здійснювалася за програмою «Навчаюсь бути відповідальним», завданнями якої визначено: підвищити рівень знань молодших підлітків про моральні норми, сприяти розумінню сутності поняття «відповідальність», накопиченню знань про обов’язки; сприяти саморозвитку й самовихованню у школярів відповідальності, стимулюванню в них усвідомлених проявів відповідальної поведінки. Ця програма складалася з двох блоків. Перший блок – «Відповідальність і самовиховання» – включав бесіду «Відповідальність і мораль» та тренінгове заняття «Виховуємо відповідальність». Другий блок – «Самовиховання відповідальності» – передбачав тренінгове заняття «Самоактивізація, самозаохочення, самопокарання, самостимулювання», практичне заняття (складання індивідуальних програм самовиховання відповідальності).

Програма «Самооцінка відповідальності» (для молодших підлітків шкіл-інтернатів, які виявили високий рівень вихованості відповідальності) мала на меті: ознайомити молодших підлітків з методами і прийомами саморозвитку та самоконтролю відповідальності; формувати позитивну мотивацію відповідальності.

Залучення молодших підлітків шкіл-інтернатів до різних видій суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності, відбувалося через такі її види: громадсько-суспільна, трудова, екологічна. Активна участь молодших підлітків шкіл-інтернатів у різних видах суспільно значущої діяльності спряла усвідомленню ними необхідності здійснення відповідальних вчинків. Основними формами організації позаурочної діяльності з виховання відповідальності в молодших підлітків обрали: програму виховних годин «Жити відповідально – що це означає?», факультативний курс «Кроки до відповідальності», правовий практикум «Мої права й обов’язки», психологічний практикум «Зроби себе сам», бесіди, вікторини, ігри-драматизації, рольові ігри, акції, шкільний клуб, проектну діяльність («Турбота», «Чарівник», «Ми – школі», «Подарунок для молодшого школяра», «Малюнки та листи підтримки солдатам», «Школа-інтернат – наш рідний дім», «Ким я хочу бути?», «Допоможемо довкіллю», «Допоможемо птахам», «Зелений край»), трудові десанти, операції («Ветеран живе поруч», «Наш парк», «Квіти прикрашають життя»), акції («Посади дерево у шкільному саду», «Зелена весна», «Зелена хвиля подвір’я»), свята, концерти, конкурси, екскурсії.

Ефективність упровадження педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів підтверджена позитивними змінами (табл. 1).

Таблиця 1

Динаміка рівнів вихованості відповідальності в молодших підлітків

шкіл-інтернатів за результатами констатувального та формувального

етапів експерименту (у %)

Рівні Експериментальна група

(110 молодших підлітків)

Динаміка Контрольна група

(112 молодших підлітків)

Динаміка
Констатувальний експеримент Формувальний експеримент Констатувальний експеримент Формувальний експеримент
осіб % осіб % % осіб % осіб % %
Високий 19 17,27 35 31,82 +14,55 20 17,86 22 19,64 +1,78
Середній 43 39,09 61 55,45 +16,36 44 39,29 45 40,18 +0,89
Низький 48 43,64 14 12,73 -30,91 48 42,85 45 40,18 -2,67

Одержані результати засвідчили істотне зростання кількості молодших підлітків шкіл-інтернатів із високим та середнім рівнями вихованості відповідальності в експериментальній групі в порівнянні з контрольною. Динаміка рівнів вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів в експериментальній групі для високого рівня становила +14,55 %; для середнього рівня +16,36%; для низького рівня -30,91 %.

В експериментальній групі збільшилась кількість молодших підлітків, які виявляють усвідомлені знання щодо сутності відповідальності, характеризуються обізнаністю щодо моральних цінностей, які регулюють прояви цієї якості; мають чіткі уявлення про способи реалізації відповідальності у поведінці та міжособистісних відносинах; усвідомлюють необхідність виконання певних обов’язків; розуміють значення самопізнання та самовиховання; виявляють позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності; позитивне ставлення до виконання обов’язків, ухвалення самостійних рішень; самопізнання та самовиховання; володіють уміннями ухвалювати самостійні рішення та нести відповідальність за їх наслідки; завжди добровільно виконують обов’язки; вміють контролювати та коригувати поведінку без допомоги педагогів, однолітків; виявляють здатність до самопізнання та самовиховання.

У контрольній групі аналогічні позитивні зміни не зафіксовано. Динаміка високого рівня вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів становила +1,78 %; середнього рівня +0,89 % та низького рівня -2,67 %.

Для з’ясування відмінностей між показниками ЕГ і КГ за рівнями вихованості відповідальності використано критерій φ – кутове перетворення Фішера; із метою деталізації результатів формувального етапу експерименту проведено кореляційний аналіз (з використанням коефіцієнта кореляції К. Пірсона) показників вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів для визначення можливих системних зв’язків між ними. Здобуті результати засвідчили ефективність експериментальної роботи та досягнення мети дослідження.

 

ВИСНОВКИ

 

У дисертаційному дослідженні наведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення проблеми виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів, що знайшло відображення в теоретичному обґрунтуванні й експериментальній перевірці педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів. Результати теоретичного й експериментального дослідження, що засвідчили про досягнення мети та вирішення поставлених задач, стали підставою для таких висновків:

  1. На основі аналізу філософської, соціологічної, психологічної, педагогічної літератури уточнено сутність та структуру поняття «відповідальність», яке визначаємо як інтегративну моральну якість особистості, яка характеризується добровільним виконанням обов’язків, свідомим виконанням своїх дій та вчинків, стимулює свідому саморегуляцію та самовиховання.

Установлено структурні компоненти відповідальності: когнітивний, емоційно-ціннісний, поведінково-діяльніснісний.

У контексті нашого дослідження «вихованість відповідальності молодших підлітків шкіл-інтернатів» є результатом цілісного виховного впливу, спрямованого на збагачення кола моральних знань, уявлень, переконань, які через емоційно-позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності, реалізуються у відповідних вчинках.

  1. Визначено наступні особливості виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів: специфіка зазначеного контингенту (наявність деприваційного синдрому; деприваційний тип переживання вікової кризи; проблеми у сфері спілкування та взаємодії з оточуючими; явище групової залежності; орієнтація поведінки на покроковий контроль з боку педагогів; споживацьке ставлення до держави і суспільства; відсутність засвоєння позитивного досвіду батьків; жорстка регламентація й обмеженість соціальних контактів, недовірливість, агресивність, емоційна нестриманість; небажання брати на себе відповідальність); особливості організаційно-педагогічного функціонування загальноосвітніх шкіл-інтернатів: (вимушена адаптація до великої кількості однолітків; часта зміна вихователів і персоналу інтернатного закладу з різними програмами виховання; переважна регламентація на групову, а не на індивідуальну спрямованість виховних впливів; перебування дітей у закритих корпоративних колективах; надмірна заорганізованість життєдіяльності вихованців, гіперопіка, превалювання авторитарної педагогіки).
  2. Охарактеризовано критерії та відповідні показники вихованості відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів: розуміння сутності відповідальності та її значення в житті людини (знання про сутність відповідальності, моральні цінності, які регулюють її прояви; уявлення про способи реалізації відповідальності; усвідомлення необхідності добровільного виконання певних обов’язків; розуміння необхідності самопізнання і самовиховання); відповідальне ставлення (емоційно-позитивне ставлення до моральних цінностей, що регулюють прояви відповідальності; мотивація на добровільне виконання певних обов’язків; ухвалення самостійних рішень; самопізнання та самовиховання); відповідальна поведінка (уміння ухвалювати самостійні рішення та нести відповідальність за їх наслідки; здатність добровільно виконувати обов’язки; уміння контролювати і коригувати поведінку відповідно до моральних цінностей; здатність до самопізнання та самовиховання).

Визначено й охарактеризовано три рівні вихованості відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів: високий, середній, низький.

Установлено, що найбільша кількість молодших підлітків шкіл-інтернатів (43,64 % молодших підлітків ЕГ та 42,85 % молодших підлітків КГ) виявили низький рівень вихованості відповідальності; 39,09 % молодших підлітків ЕГ та 39,29 % молодших підлітків КГ – середній рівень, відповідно 17,27 % ЕГ і 17,86 % молодших підлітків КГ – високий рівень.

  1. Теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів, а саме: підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків; змістове і методичне забезпечення процесу виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів; залучення молодших підлітків шкіл-інтернатів до різних видів суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності.

У процесі реалізації педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів використовували комплекс форм, зокрема: програму виховних годин «Жити відповідально – що це означає?», факультативний курс «Кроки до відповідальності», правовий практикум «Мої права й обов’язки», психологічний практикум «Зроби себе сам», бесіди, вікторини, ігри-драматизації, рольові ігри, акції, шкільний клуб, проектну діяльність, свята, концерти, конкурси, екскурсії; сукупність методів: пояснення, роз’яснення, розповіді, бесіди, переконування, приклад, педагогічну вимогу, суспільну думку, привчання, вправи, доручення (групові й індивідуальні), виховуючи ситуації, сюжетно-рольові ігри, рольові ігри, ігри-драматизації, стимулювання проявів відповідальності вихованців та гальмування їхніх безвідповідальних дій та вчинків; прийоми: «обмін думками», емпатійні, рефлексивні, діалогічні тощо.

Стабільна динаміка підвищення рівнів вихованості відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів експериментальної групи (високий рівень +14,55 %; для середнього рівня +16,36 %; для низького рівня
-30,91 %) свідчить про педагогічну доцільність і ефективність теоретично обґрунтованих й експериментально перевірених педагогічних умов виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

Проведене дослідження не вичерпує багатогранності теоретичних і практичних пошуків розв’язання проблеми. Подальшого вивчення і розвитку потребують такі питання: виховання відповідальності в учнів шкіл-інтернатів інших вікових груп (молодші школярі, старші підлітки); організація самоврядування як засобу виховання відповідальності підлітків шкіл-інтернатів; виховання відповідальності в умовах проектної діяльності; здійснення спеціальної підготовки педагогів шкіл-інтернатів із питань виховання відповідальності в молодших підлітків; підвищення ефективності післядипломної освіти педагогічних кадрів із цієї проблеми.

Зважаючи на актуальність досліджуваної теми, рекомендовано: запровадити у позаурочну діяльність загальноосвітніх шкіл-інтернатів програму виховних годин для молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів «Жити відповідально – що це означає?»; передбачити в системі післядипломної педагогічної освіти проведення семінару «Виховуємо відповідальність» для вихователів шкіл-інтернатів та введення у плани виховної роботи виховних справ, зорієнтованих на виховання відповідальності, залучення молодших підлітків шкіл-інтернатів до різних видів суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

 

Наукові праці, в яких опубліковано основні результати дисертації

  1. Яцеленко А. А. Аналіз поняття «відповідальність» у гуманітарних науках / А. А. Яцеленко // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – Кам’янець-Подільський : Звіолейко Д. Г., 2011. – Вип. 15, кн. 1. – 527 с. – С. 107–115.
  2. Яцеленко А. А. Психолого-педагогічні аспекти виховання відповідальності в молодших підлітків у школах-інтернатах / А.А. Яцеленко // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – Кам’янець-Подільський : Видавець ПП Зволейко Д. Г., 2012. – Вип. 16, кн. 3. – 384 с. –
    С. 360–369.
  3. Яцеленко А. А. Теоретичні аспекти феномену «відповідальність» / А. А. Яцеленко // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : зб. наук. пр. / за заг. ред. проф. О. В. Матвієнко. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2012. – Вип. 45. – 187 с. – С. 457–465.
  4. Яцеленко А. А. Підготовка педагогів шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків / А.А. Яцеленко // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – Кіровоград : Імекс – ЛТД, 2013. – Вип. 17, кн. 2. – 522 с. – С. 504–512.
  5. Яцеленко А. А. Залучення молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів до суспільно корисної діяльності як умова виховання відповідальності / А. А. Яцеленко // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. – Кіровоград : Імекс – ЛТД, 2014. – Вип. 18, кн. 2. – 480 с. – С. 457–465.
  6. Яцеленко А. А. Виховання відповідальності у молодших підлітків шкіл-інтернатів у процесі комунікативних діалогів / А.А. Яцеленко // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : зб. наук. пр. / за заг. ред. проф. О. В. Матвієнко. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2014.– Вип. 49. – 154 с. – С. 29–32.
  7. Яцеленко А. А. Специфика воспитания ответственности у младших подростков в общеобразовательных школах-интернатах/ А. А. Яцеленко // Журнал научных публикаций аспирантов и докторантов. – Курск, 2014. – № 6. – 333. с. – С. 115–118.
  8. Яцеленко А. Моя зона відповідальності: методики та вправи для виховання відповідальності / А. А. Яцеленко // Шкільний світ. – 2015. – № 9. – С. 5–8.

 

Опубліковані праці апробаційного характеру

  1. Яцеленко А. А. До проблеми виховання відповідальності в молодших підлітків / А. А. Яцеленко // Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал : матеріали наук.-практ. конф. (за результ. наук.-досл. роботи Інституту проблем виховання НАПН України за 2011 р.) / за ред.: І. Д. Беха, О. В. Мельника. – Івано-Франківськ : НАІР, 2012. – Вип. 2. – 352 с. – С. 125–128.
  2. Яцеленко А. А. Виховання відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів як педагогічна проблема / А. А. Яцеленко // Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал : матеріали наук.-практ. конф. (за результ. наук.-досл. роботи Інституту проблем виховання НАПН України у 2012 р.) / за ред.: О. В. Сухомлинської, І. Д. Беха, Г. П. Пустовіта, О. В. Мельника. – Івано-Франківськ : НАІР, 2013. – Вип. 3. – 468 с. – С. 114–117.
  3. Яцеленко А. А. Форми і методи виховання відповідальності в молодших підлітків загальноосвітніх шкіл-інтернатів / А. А. Яцеленко // Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал : матеріали наук.-практ. конф. (за результ. наук.-досл. роботи Інституту проблем виховання НАПН України у 2013 р.) / за ред.: О. В. Сухомлинської, І. Д. Беха, Г. П. Пустовіта, О. В. Мельника. – Івано-Франківськ : НАІР, 2014. – Вип. 4. – 461 с. – С. 253–256.

 

Опубліковані праці, які додатково відображають

наукові результати дисертації

  1. Яцеленко А. А. Виховання відповідальності молодших підлітків у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів : наук.-метод. посіб. для педагогів загальноосвітніх шкіл-інтернатів / А. А. Яцеленко. – К. : Ін-т проблем виховання НАПН України, 2014. – 68 с.

АНОТАЦІЇ

Яцеленко А. А. Виховання відповідальності молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів. – На правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Умань, 2016.

У дисертації здійснено аналіз філософської, етичної, психологічної, педагогічної літератури з питань виховання відповідальності, уточнено сутність та структуру понять «відповідальність», «вихованість відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів». Визначено особливості виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів. Розроблено критерії, показники та охарактеризовано рівні вихованості відповідальності в молодших підлітків шкіл-інтернатів. Теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено педагогічні умови виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності шкіл-інтернатів, а саме: підвищення рівня готовності вихователів загальноосвітніх шкіл-інтернатів до виховання відповідальності в молодших підлітків; змістове і методичне забезпечення процесу виховання відповідальності в молодших підлітків у позаурочній діяльності загальноосвітніх шкіл-інтернатів; залучення молодших підлітків шкіл-інтернатів до різних видів суспільно значущої діяльності, спрямованої на виявлення відповідальності.

Ключові слова: відповідальність, виховання відповідальності, молодші підлітки, загальноосвітня школа-інтернат, педагогічні умови, позаурочна діяльність.

 

Яцеленко А. А. Воспитание ответственности младших подростков во внеурочной деятельности общеобразовательных школ-интернатов. – На правах рукописи.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.07 – теория и методика воспитания. − Уманский государственный педагогический университет имени Павла Тычины. – Умань, 2016.

В диссертации осуществлен анализ философской, этической, психологической, педагогической литературы по вопросам ответственности, уточнены сущность и структура понятий «ответственность», «воспитанность ответственности у младших подростков школ-интернатов». Определены особенности воспитания ответственности у младших подростков во внеурочной деятельности общеобразовательных школ-интернатов.

Теоретически обоснованы и экспериментально проверены педагогические условия воспитания ответственности у младших подростков во внеурочной деятельности школ-интернатов: повышение уровня готовности воспитателей общеобразовательных школ-интернатов к воспитанию ответственности у младших подростков; содержательное и методическое обеспечение процесса воспитания ответственности у младших подростков во внеурочной деятельности общеобразовательных школ-интернатов; вовлечение младших подростков школ-интернатов в различные виды общественно значимой деятельности, направленной на выявление ответственности.

Ключевые слова: ответственность, воспитание ответственности, младшие подростки, общеобразовательная школа-интернат, педагогические условия, внеурочная деятельность.

Yatselenko A. A. The education of younger teenagers for responsibility in extracurricular activity at general boarding schools. – On the right of manuscript.

Thesis for the degree of Candidate of Pedagogical Sciences, specialty 13.00.07 – theory and methodology of education. – Uman Pavlo Tychyna State Pedagogical University, Uman, 2016.

The thesis is devoted to the education of younger teenagers for responsibility in extracurricular activity at general boarding schools.

Theoretical analysis of the philosophical, ethical, psychological and pedagogical literature are allowed to clarify the essence of the concept of responsibility as an integrative moral qualities of the person, which is characterized by the voluntary execution of obligations, conscious of their actions and the implementation of actions to stimulate the conscious self-regulation and self-education.

The structure includes of cognitive, emotional, behavioral and evaluative activity-related components. Identified the following features of education responsibility for younger teenagers in extracurricular activities in generally boarding schools: the specificity of the contingent (presence of deprivation syndrome, deprivation type of experience for age crisis, problems in the field of communication and interaction with others: the phenomenon of the group that depending on the orientation of behavior in the stepwise control by teachers; consumer attitude toward the state and society, the lack of assimilation of the positive experience of parents, strict regulation and limited social contacts, lack of trust, aggressiveness, emotional incontinence, unwillingness to take responsibility, especially organizational and pedagogical functioning of the generally boarding school (forced adaptation to a large number of peers; regulation on the group rather than the individual orientation of upbrining influences; children are in closed corporate teams; excessive overorganization for pupil’s life, prevalence of authoritarian pedagogy).

Determined the criteria (understanding of the essence of responsibility and its importance in human life, responsible attitude, responsible behavior), indicators and levels (high, medium, low) of education for responsibility in younger teenagers at generally boarding schools.

Theoretically substantiated and experimentally tested pedagogical conditions of education of responsibility in young teenagers in extracurricular activity in general boarding schools: improving the readiness of teachers from general boarding schools for training of responsibility in young teenagers; meaning and methodological support of the process of education for responsibility in young teenagers in extracurricular activity in general boarding schools; attracting younger teenagers from general boarding schools for different kinds of socially significant activities that aimed at identifying responsibilities.

The experimental study is founded the conclusion that theoretically grounded and experimentally tested pedagogical conditions contributed to the effectiveness of education of responsibility for younger teenagers in extracurricular activity at general boarding schools.

Keywords: responsibility, education of responsibility, younger teenagers, general boarding school, pedagogical conditions, extracurricular activities.