Дисертація

Міністерство освіти і науки України

Мелітопольський державний педагогічний університет

імені Богдана Хмельницького

 

На правах рукопису

Постильна Олена Олексіївна

 

 

УДК [378.015.31:17.022.1]:004(043.5)

 

ФОРМУВАННЯ МОРАЛЬНИХ ЦІННОСТЕЙ СТУДЕНТІВ ПЕДАГОГІЧНИХ УНІВЕРСИТЕТІВ ЗАСОБАМИ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

 

 13.00.07 – теорія і методика виховання

Дисертація на здобуття наукового ступеня

кандидата педагогічних наук

 

Науковий керівник:

Москальова Людмила Юріївна,

доктор педагогічних наук, професор

Мелітополь – 2016

ВСТУП

Актуальність теми. В умовах демократизації політичної системи та соціально-економічних перетворень, в Україні від рівня сформованості моральних цінностей громадян значною мірою залежить стабільність і розвиток сучасного суспільства, адже саме моральні цінності визначають унормованість поведінки особистості і різних соціальних груп, надаючи їй глибинного змісту. Провідне місце у формуванні моральних цінностей студентської молоді належить системі вищої освіти. Саме студентська молодь потребує ціннісно збагачених відповідей на моральні запитання, адже українське суспільство переживає руйнацію старого ідеологічного підґрунтя.

Зміна моральних пріоритетів та переосмислення нових напрямів у вихованні вільної особистості зумовлюють сутнісне оновлення змісту суб’єкт-суб’єктного виховного процесу на основі запровадження новітніх досягнень науки.

Однією з необхідних передумов ефективності цього є використання інформаційно-комунікаційних технологій, які мають потужний потенціал для виховання молодого покоління.

Модернізація виховного процесу ставить підвищенні вимоги до дієвих носіїв моральних норм, що знайшло відображення у міжнародних та національних документах, серед яких: Декларація про поширення серед молоді ідеалів миру, взаємної поваги і взаєморозуміння між народами, Декларація принципів толерантності, Декларація про виховання народів у дусі миру, Декларація принципів “Побудова інформаційного суспільства – глобальне завдання у новому тисячолітті”, Рекомендації під егідою ЮНЕСКО про виховання в дусі міжнародного взаєморозуміння, співробітництва і миру, виховання в дусі поваги прав людини та основних свобод, Бухарестська декларація етичних цінностей і принципів вищої освіти в Європі, Хартія про партнерство заради інформаційних прав і свобод та захисту суспільної моралі, Закони України “Про вищу освіту”, “Про захист суспільної моралі”, Національна стратегія розвитку освіти в Україні на період до 2021 року, Концепція національного виховання студентської молоді, Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді тощо.

Проблема формування моральних цінностей студентів постійно перебуває в центрі уваги сучасних дослідників. Теоретичні засади виховання студентів висвітлено у роботах таких учених, як І. Бех, О. Бойван, Г. Васянович, А. Вербицький, О. Глузман, М. Євтух, Є. Зеленов, І. Зязюн, О. Коберник, Н. Коляда, О. Падалка, С. Совгіра, Н. Селіванова, О. Сухомлинська та ін.

У низці дисертаційних робіт формування моральних цінностей студентів стало предметом окремого дослідження, а саме: виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями (О. Хорошайло); виховання моральних цінностей у майбутніх учителів фізичної культури (О. Панасюк); формування ціннісних орієнтацій молоді в період системної трансформації українського суспільства (Л. Панченко), виховання духовно-моральних цінностей у студентів педагогічних університетів (Є. Костик), теоретико-методичні засади виховання морально-етичної культури майбутніх учителів (Л. Москальова), формування моральних якостей особистості майбутнього вчителя у процесі вивчення психолого-педагогічних дисциплін (Н. Рожкова), формування моральної свідомості студентів вищих педагогічних навчальних закладів (Т. Авксентьєва) та ін.

Разом із тим проблематика формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій є недостатньо розробленою. У процесі наукового пошуку було виявлено, що лише незначна частина праць присвячена вивченню окремих аспектів формування моральних цінностей з використанням нового напряму інформатизації освіти (В. Андрущенко, О. Бойван, В. Осадчий, М. Чурсін та ін.).

Аналіз та узагальнення наукових робіт засвідчили, що поза увагою науковців залишаються проблеми формування моральних цінностей засобами інформаційно-комунікаційних технологій, які мають потенційні виховні можливості.

Своєчасність дослідження проблеми формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій зумовлена необхідністю усунення суперечностей між:

  • актуалізацією значення формування моральних цінностей студентів засобами інформаційно-комунікаційних технологій на рівні суспільства і недостатньою увагою до цього процесу з боку вищих педагогічних закладів;
  • об’єктивною потребою застосування сучасних засобів формування моральних цінностей студентів та відсутністю належного методичного супроводу виховного процесу із використанням інформаційно-комунікаційних технологій;
  • потенційною можливістю засобів інформаційно-комунікаційних технологій для формування у студентів моральних цінностей і недосконалістю змісту, форм та методів їх застосування у педагогічних університетах.

Отже, актуальність проблеми, виявлені суперечності, недостатня теоретична та методична розробка зумовили вибір теми дослідження – “Формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій”.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в межах комплексних наукових тем кафедри соціальної педагогіки та дошкільної освіти “Теоретико-методологічні засади формування толерантності у дітей та молоді” (державний реєстраційний номер 0115U001735), кафедри інформатики і кібернетики “Інформаційні технології у навчальному процесі” (державний реєстраційний номер 0115U001738) Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Тему дисертаційної роботи затверджено вченою радою Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (протокол № 8 від 30.05.2012 р.) та погоджено в Міжвідомчій раді з координації наукових досліджень з педагогічних та психологічних наук в Україні (протокол № 7 від 25.09.2012 р.).

Мета дослідження – на основі теоретичного обґрунтування проблеми дослідження та вивчення виховної практики визначити та експериментально перевірити педагогічні умови формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій.

Гіпотеза дослідження. Формування моральних цінностей у студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій ефективно здійснюватиметься за таких педагогічних умов: 1) збагачення теоретичної обізнаності студентів педагогічних університетів про сутність моральних цінностей; 2) забезпечення позитивної мотивації студентів до формування моральних цінностей засобами інформаційно-комунікаційних технологій; 3) активізації свідомого оволодіння студентами педагогічних університетів досвідом моральної поведінки за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних технологій.

Відповідно до мети й гіпотези визначено такі завдання дослідження:

  1. З’ясувати сучасний стан наукової проблеми у виховній теорії і практиці та уточнити зміст ключових понять дослідження.
  2. Розкрити та схарактеризувати педагогічні підходи, які спрямовані на формування моральних цінностей студентів.
  3. Визначити критерії, показники та схарактеризувати рівні сформованості моральних цінностей у студентів педагогічних університетів.
  4. Теоретично обґрунтувати та експериментально перевірити педагогічні умови формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій.

Об’єкт дослідження − процес виховання студентів педагогічних університетів.

Предмет дослідження − педагогічні умови формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій.

Для реалізації поставлених завдань використовувався комплекс методів дослідження: теоретичні – аналіз філософської, психологічної, педагогічної літератури для визначення об’єкта, предмета, мети та завдань дослідження, з’ясування сутності ключових понять дослідження (“цінність”, “мораль”, “інформаційно-комунікаційні технології”), узагальнення теоретичних та емпіричних даних для розроблення основних підходів до організації роботи з майбутніми вчителями, обґрунтування педагогічних умов формування моральних цінностей студентів педагогічних закладів засобами інформаційно-комунікаційних технологій, систематизація для визначення критеріїв і показників сформованості моральних цінностей у студентів педагогічних університетів; емпіричні – діагностування (анкетування, опитування, тестування), педагогічний експеримент (констатувальний і формувальний) для визначення рівнів сформованості моральних цінностей студентів, підтвердження ефективності розроблених педагогічних умов формування моральних цінностей студентів засобами інформаційно-комунікаційних технологій; статистичні – методи математичної статистики для кількісної та якісної обробки одержаних результатів.

Експериментальна база дослідження. Дослідно-експериментальна робота здійснювалася на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Рівненського державного гуманітарного університету. В експериментальній роботі взяли участь 353 студенти.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що:

  • уперше обґрунтовано педагогічні умови формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій (збагачення теоретичної обізнаності студентів педагогічних університетів про сутність моральних цінностей; забезпечення позитивної мотивації студентів до формування моральних цінностей засобами інформаційно-комунікаційних технологій; активізація свідомого оволодіння студентами педагогічних університетів досвідом моральної поведінки за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних технологій); визначено критерії, показники та рівні сформованості моральних цінностей студентів педагогічних університетів;
  • уточнено сутність поняття “формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів” як системну діяльність суб’єктів виховного процесу, що спрямована на розвиток моральної свідомості та удосконалення моральної поведінки, а також визначення їхньої моральної позиції у виконанні майбутньої соціальної ролі вчителя, який прагне до створення сприятливих умов виховання молодого покоління в освітньо-культурному просторі, у тому числі і віртуальному;
  • удосконалено форми та методи формування моральних цінностей студентів засобами інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі педагогічних університетів;
  • подальшого розвитку набули підходи до вибору змісту виховної роботи зі студентами педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій.

Практичне значення одержаних результатів полягає у розробці та впровадженні в освітній процес діагностичного інструментарію для визначення рівнів сформованості моральних цінностей студентів педагогічних університетів, програми і методичного забезпечення спецкурсу «Інформаційно-комунікаційні технології у духовно-моральному вихованні учнів».

Матеріали дисертації можуть бути використані у вищих педагогічних навчальних закладах під час вивчення курсів: “Інформаційні технології в науці та освіті”, “Медіаосвіта та медіа грамотність”, “Комп’ютерні технології у навчальному процесі”, “Методика виховної роботи”, при підготовці спецкурсів. Основні положення та висновки дисертації можуть бути застосовані у професійній підготовці майбутніх учителів, системі підвищення кваліфікації педагогічних кадрів.

Наукові положення та результати дослідження впроваджено у навчально-виховний процес Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (довідка № 06/245 від 11.02.2015 р.), Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини (довідка № 579/01 від 19.01.2015 р.), Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (довідка № 01–15/03/50–1 від 21.01.2015 р.), Рівненського державного гуманітарного університету (довідка № 22 від 11.02.2015 р.).

Особистий внесок здобувача. У статті “Animated Technologies in the Formation of Students’ Moral Values” (2013, співавтор Л. Москальова) автором визначено сучасні програмні інформаційні продукти для створення анімаційних персонажів, які можна використовувати у навчально-виховному процесі для морального розвитку студентської молоді. У навчальному посібнику “Теорія і методика викладання предметів духовно-морального спрямування у середніх загальноосвітніх закладах” (2013, співавтори В. Жуковський, Л. Москальова) автором розглянуто питання використання інформаційно-комунікаційних технологій у виховному процесі для духовно-морального розвитку особистості.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та висновки дисертаційної роботи обговорено на науково-практичних конференціях і семінарах різних рівнів: міжнародних – “Сучасні тенденції освіти в Україні та за кордоном” (Горлівка, 2012), “Педагогічна освіта і наука в умовах класичного університету: традиції, реалії, перспективи’ (Львів, 2013), «Концептуальні проблеми функціонування мови в полікультурному просторі» (Мелітополь – Сєверодвінськ, 2013), “Художня культура і освіта: традиції, сучасність, перспективи” (Мелітополь, 2013), “Гармонізація культурно-освітнього простору вищої школи: соціально-педагогічні аспекти” (Мелітополь, 2014), “Інклюзивне навчання – теорія та практика’ (Польща, Седльце, 2014); всеукраїнських – “Нові інформаційні технології в освіті та природничо-математичних науках” (Мелітополь, 2012), ‘Інформаційні технології в професійний діяльності” (Рівне, 2012), “Актуальні проблеми підготовки сучасного вчителя” (Умань, 2012), “Християнські цінності в системі освіти теорія. Традиції, практика” (Умань, 2012), ‘Інформаційні технології в освіті” (Мелітополь, 2014–2015). Матеріали дослідження обговорювалися на звітних науково-практичних конференціях кафедр соціальної педагогіки та дошкільної освіти, інформатики і кібернетики Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (2012–2015).

Публікації. Основні положення і результати дослідження висвітлено у 12 наукових працях (10 – одноосібних), з яких 7 відображають основні наукові результати, 4 – апробаційного характеру, 1 – додатково висвітлює наукові результати.

Структура та обсяг дисертації. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків до розділів, висновків, списку використаних джерел (234 найменування, з них 11 іноземною мовою), 19 додатків на 45 сторінках. Загальний обсяг дисертації – 223 сторінки, із них основного тексту 196 сторінок. Робота містить 52 таблиці та 33 рисунки.

ВИСНОВКИ

 У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та практичне вирішення актуальної проблеми, що знайшло відображення у теоретичному обґрунтуванні та експериментальній перевірці педагогічних умов формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій.

Результати дослідження засвідчили досягнення мети й розв’язання поставлених завдань, що дало змогу зробити відповідні висновки:

  1. З’ясування сучасного стану досліджуваної проблеми у теорії і практиці виховної роботи дало підстави для констатації недостатнього використання виховних можливостей інформаційно-комунікаційних технологій для формування моральних цінностей у студентів педагогічних університетів. Причиною цього є низка негативних тенденцій, серед яких: недостатня теоретична розробленість різних аспектів проблеми виховання студентської молоді засобами інформаційно-комунікаційних технологій; брак науково-методичного забезпечення та слабка теоретична обізнаність про ефективність інформаційних продуктів у формуванні моральних цінностей; непідготовленість студентів педагогічних університетів до використання інформаційно-комунікаційних технологій для практичного вирішення моральних проблем.

У контексті дослідження уточнено зміст поняття «моральні цінності», зокрема, розглянуто його як норми і принципи моралі, моральні ідеали, поняття добра, справедливості, честі, гідності, обов’язку, життя людини, її моральні якості, моральні характеристики вчинків, діяльності та стосунків тощо. Моральні цінності є основою і критерієм для формування моральної оцінки та шкалою для зіставлення оцінки явищ життя.

Формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів визначено як системну діяльність суб’єктів виховного процесу, що спрямована на розвиток моральної свідомості та удосконалення моральної поведінки студентів, а також визначення їхньої моральної позиції у виконанні майбутньої соціальної ролі вчителя, який прагне до створення сприятливих умов виховання майбутнього покоління в освітньо-культурному просторі, у тому числі і віртуальному.

Доведено, що інформаційно-комунікаційні технології є потужним виховним засобом, якщо розроблені відповідні педагогічні умови та впроваджуються ефективні форми і методи цієї діяльності у навчально-виховному процесі педагогічних університетів.

  1. Аналіз досліджуваної проблеми дозволив розкрити та охарактеризувати педагогічні підходи, які спрямовані на формування моральних цінностей студентів, а саме: аксіологічний (орієнтує на цінності добра, любові, справедливості), андрагогічний (ураховує вікові характеристики студентів у формуванні індивідуальності і становленні особистості), діяльнісний (спрямовує на розуміння особистості як соціальної характеристики людини, набутої у процесі її власної активності), системний (спрямовує на сукупність послідовних дій, що забезпечують досягнення визначеного результату), особистісно зорієнтований (орієнтує на високі моральні переживання, утвердження добра, принципів поваги і справедливості, розкриття потенційних можливостей особистості), компетентнісний (сприяє здобуттю професійних знань про педагогічні закони, ефективні форми і методи морального виховання із урахуванням впливу інформаційних потоків) та інформаційний (орієнтує на формування здатності до здійснення ефективного пошуку інформації в мережі Інтернет, її збору та обробки). З’ясовано, що ці підходи є основою для дослідження свідомо поставленої мети – підвищення рівня сформованості моральних цінностей.
  2. Визначено критерії сформованості моральних цінностей студентів та відповідні показники. Так, до інтелектуального критерію нами було віднесено показники: наявність знань про моральні цінності, здатність до осмислення моральних цінностей, уміння аналізувати та оцінювати свою діяльність відповідно до моральних цінностей суспільства; до інструментально-інформаційного – готовність до використання засобів морального виховання в майбутній професійній діяльності (у тому числі інформаційно-комунікаційних технологій), знання методів та правил безпечної роботи з комп’ютером та роботи в мережі Інтернет, здатність до творчого використання інформаційно-комунікаційних технологій на практиці. Емоційно-мотиваційний критерій характеризують прагнення керуватися здобутими знаннями про моральні цінності у процесі життєдіяльності, ціннісні орієнтації, усвідомлення значущості моральних цінностей у майбутній професійний діяльності; діяльнісно-вчинковий критерій – уміння зробити моральний вибір і слідувати йому, прояв моральних почуттів, якостей, переконань через особисті моральні вчинки, здатність удосконалювати моральну поведінку та регулювати її відповідно до вимог освітньо-культурного простору; етико-комунікативний критерій – знання і розуміння закономірностей, форм і методів толерантного спілкування, вміння застосовувати етичні знання під час міжособистісного спілкування, розрізняти “токсичну” інформацію та інформацію, що необхідна для морального розвитку особистості, використовувати її під час спілкування в режимі online.

На основі виділених критеріїв та показників схарактеризовано три рівні сформованості моральних цінностей у студентів педагогічних університетів: високий, середній, низький. У ході констатувального експерименту встановлено, що на високому рівні моральні цінності були сформовані лише у 15,86 % студентів експериментальної групи та 15,38 % студентів контрольної групи; 42,76 % та 43,27 % студентів експериментальної та контрольної груп мали середній рівень; 41,38 % респондентів експериментальної та 41,35 % респондентів контрольної групи мали низький рівень. Це пояснюється низькою вмотивованістю студентів до морального зростання, слабкою теоретичною обізнаністю про сутність моральних цінностей, фрагментарністю використання інформаційно-комунікаційних технологій у виховній роботі.

  1. Теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій: 1)збагачення теоретичної обізнаності студентів педагогічних університетів про сутність моральних цінностей; 2) забезпечення позитивної мотивації студентів до формування моральних цінностей засобами інформаційно-комунікаційних технологій; 3) активізація свідомого оволодіння студентами педагогічних університетів досвідом моральної поведінки за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних технологій.

Педагогічний експеримент засвідчив, що завдяки впровадженню педагогічних умов вдається зберегти динамічність виховного процесу, що значною мірою пришвидшує моральне зростання студентської молоді. Результати формувального етапу педагогічного експерименту свідчать про позитивну динаміку змін у формуванні моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій: кількість респондентів експериментальної групи з низьким рівнем сформованості моральних цінностей зменшилася на 26,21 %, підвищилася кількість студентів із середнім рівнем – на 3,45 %, значно зросла кількість респондентів з високим рівнем – на 22,76 %. Зміни, які відбулися у контрольній групі, є незначними.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів теоретичного та практичного пошуку розв’язання проблеми. Залишаються актуальними й потребують подальшого вивчення питання, пов’язані з особливостями реалізації інформаційних продуктів у виховному процесі вищих педагогічних навчальних закладів. Перспективами подальшого дослідження є екстраполяція здобутих результатів досліджень на інші вікові групи з урахуванням специфіки їхнього розвитку. Зважаючи на актуальність досліджуваної теми, рекомендовано: запровадити у навчально-виховний процес педагогічних університетів інтегрований спецкурс “Інформаційно-комунікаційні технології у духовно-моральному вихованні особистості”, передбачити в системі підвищення кваліфікації викладачів вищої школи проведення семінару “Можливості інформаційно-комунікаційних технологій у моральному розвитку студентської молоді”.