Гендерний центр

   Гендерний центр – науковий структурний підрозділ Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини (наказ №227 о/д від 04.04.2017 р.). Директор центру – д-р пед. наук, доц. Кравченко Оксана Олексіївна.

   Основні напрями діяльності центру: формування гендерної компетентності фахівців з урахуванням потреб різних цільових груп; гендерна освіта, як первинна, так і службова підготовка та підвищення кваліфікації працівників; профілактика гендерно-зумовленого насильства; оскарження неправомірних дій щодо жінок та дівчат; процедури для попередження та реагування на випадки порушення принципу рівних прав і можливостей жінок і чоловіків; залучення жінок до всіх заходів з мирного вирішення конфліктів, у діяльність усіх механізмів здійснення мирних переговорів; заходи, що забезпечують захист і повагу прав жінок, дівчат.

   Гендерний центр увійшов до Всеукраїнського осередку центрів гендерної освіти України.

   В університеті впроваджено курс «Жінки в соціальній роботі» та спецкурс «Гендерна соціалізація», реалізована тренінгова програма «Гендерна підготовка студентської молоді з інвалідністю до сімейного життя».

   У 2019 р. Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини став партнером програми Активні громадяни Британської ради, що спрямований на сприяння міжкультурному діалогу в межах всієї України, побудову відносин між людьми на основі поваги до різноманітності, розвитку громади та соціальної активності.

   Кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи стала учасником тренінгової програми «Жінки. Мир. Безпека» у межах проєкту ОБСЄ в Україні «Підтримка Міністерства соціальної політики у наданні допомоги особам, постраждалим внаслідок конфлікту та гендерно зумовленого насильства».

   В університеті систематично працює лекторій для ознайомлення студентства з основними нормативно-правовими документами з питань гендеру та науковий гурток «Марс-Венера».

   Організовано та проведено студентську науково-практичну конференцію «Гендерна рівність в Україні: проблеми та шляхи вирішення» (квітень); перегляд кінофільму в рамках проведення Днів науки «Суфражистка» (квітень), ІІ Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Просоціальна особистість у гендерному вимірі: теоретико-методологічні та прикладні аспекти» (березень, 2019 р.); Перший міський конкурс студентських та учнівських наукових робіт із гендерної тематики, у якій брали участь представники закладів вищої освіти, шкіл та коледжів міста. 

   Організаторами конкурсу стала кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи, Гендерний центр, відділ у справах сім’ї та молоді Уманської міської ради та відділ освіти Уманської міської ради (листопад, 2019 р.);

   Ініціативна група Гендерного центру отримала перемогу у конкурсному відборі проєктних пропозицій, який був оголошений у квітні 2019 р. Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації. На базі факультету соціальної та психологічної освіти проведено обласний конкурс студентських та учнівських наукових робіт із гендерної тематики «Сім’я від А до Я», який включено до календарного плану Управління на 2019 рік.

   Магістрантка факультету соціальної та психологічної освіти Чупіна Катерина здобула ІІ місце у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Актуальні проблеми інклюзивної освіти» (Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», 2019 р.). Тема наукової роботи: «Соціально-психологічний супровід студентів з інвалідністю в умовах ЗВО». Науковий керівник − д-р пед. наук, доц. Кравченко О. О.

   Здобули перемогу у конкурсі на написання методичних розробок для дошкільної, початково, основної, старшої ланки освіти та викладачів системи ЗПТО, ЗВО «Від гендерних міфів до гендерних переконань».

   Проведено брей-ринг «Гендерні стереотипи»; опитування та створення статистичних даних «Cтавлення до представників ЛГБТ-спільноти» (лютий).

   Відзначено Міжнародний день жінок та дівчат у науці (11 лютого).

   Стали учасниками наукового флешмобу «Березень – місяць жіночої історії».

   Члени центру випускають щомісячник «Гендерний промінь».

   Науково-методична робота:

  • обґрунтовано доцільність впровадження гендерного підходу у процесі вивчення історії соціальної роботи майбутніми соціальними працівниками;
  • підготовлено та видано колективну монографію «Жінки в історії соціальної роботи».

   Виховні заходи: Всенародний день батька! (вересень); «Ми проти насильства над жінками» (грудень); акція «Будуємо суспільство без насильства» (грудень); «Здорове суспільство починається зі щасливої та здорової сім’ї» (травень); День матері (травень); щотижневі гендерні кінозали, комплекс бесід і дискусій із гендерної проблематики. Культурно-просвітницькі зустрічі студентів з представниками творчої інтелігенції, цікавими особистостями. Друк інформаційних листівок про роботу центру.

   Фотовиставки: «Мій дбайливий люблячий тато» (вересень); «СТОП насильству над жінками» (грудень); «Моя мама професіоналка» (травень).

   Тренінгові програми: «Толерантне ставлення до представників ЛГБТ-спільноти» (березень); «Підготовка молоді до сімейного життя» (квітень−травень).